Založ si blog

Zver

Čírou náhodou paralelne vnímam smerovanie nosných tém novostraníkov po voľbách a čítam poľovnícke zážitky Zsigmonda Széchenyiho, uhorského šľachtica, známeho najmä svojím poľovníckym fanatizmom, menej už ohľaduplnosťou k poľovnej zveri, žijúceho na konci devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia.

Opisuje svoje skúsenosti s poľovaním po celom svete, ale aj na území dnešného dvojkrížového trojkopčia. Mimo iného spomína aj poľovačku v okolí Sládkovičova, kde počas jedného honu postrieľali vyše tisíc zajacov poľných a tiež vyše tisíc bažantov a niekoľko stovák prepelíc. Zrejme vtedy ešte bolo čo strieľať, napriek bezohľadnosti šľachticov k prírode, naháňajúcich len pochybné osobné poľovné rekordy. Čo je zarážajúce, pán poľovník nikde nespomína, čo sa s takýmto bohatým úlovkom stalo. Asi ho tých pár šľachtických poľovníkov neskonzumovalo, a pravdepodobne ho ani nedarovali hladujúcim poddaným.

V každom prípade však jeho informácie potvrdzujú, že aj na našom území bolo v tom čase zveri viac ako dosť.

Zdá sa, že novostraníci si osvojili ako nosnú tému reguláciu zveri, namiesto v minulom volebnom období letiaceho umelého prerušenia tehotenstva.

Pravdepodobne ešte asi málo z nich a im posluhujúcich priateľov priateľov má dostatok trofejí rozvešaných doma po stenách, a tiež im ešte asi chýbajú kožušinové vlčie a medvedie koberčeky pred posteľou.

Majú obrovské ambície problémy so zverou vyriešiť jeho regulovaným vystrieľaním. Dokonca najskúsenejší z nich, ktorému ušlo ministerské kreslo len o chlp, tvrdí, že regulovaným odstrelom zveri sa vyrieši aj otázka zatúlania zveri do ľuďmi obývaných oblastí. Pravdepodobne už má vymyslený aj spôsob zisťovania náchylnosti zveri navštevovať dvojnohými tvormi obývané oblasti a tiež cieleného odstrelu takto psychicky narušenej zveri. Ktovie ako? Žeby nejakým povinným vypĺňaním špeciálneho kádrového dotazníka? Kto im bude pomáhať pri tom s čítaním a písaním?

Jedno je isté, že v čase života pána Széchenyiho nebola príroda, ktorá je v prvom rade domovom aj zveri tak zdevastovaná rôznymi súkromnými a podnikateľskými stavbami vyvolencov, neboli obrovské plochy zaberajúce lyžiarske a iné prírodné športové strediská minimalizujúce životný priestor zveri, nepreháňali sa v prírode, mnohokrát aj na miestach, kde to je zakázané, nedotknuteľní, sebeckí vyvolenci na hlučných a smradľavých autách, motorkách, štvorkolkách ani bicykloch. Nekonali sa v prírode rôzne akcie ozvučené hlukom konkurujúcim aj najväčším medzinárodným letiskám. A každý z vás vie určite o mnohých ďalších ľudských zdrojoch rušenia života v prírode.

Keď sa sám seba pýtam, kde začať regulovaný odstrel, tak určite nie u zveri. Jedinou schodnou cestou sa javí regulácia chovania sa a konania dvojnohých nepriateľov prírody v nej, pokiaľ pri pobyte v prírode ešte vôbec chceme stretnúť aspoň nejakú zver, okrem tej ľudskej.

Nežné spomienky

30.11.2023

Keďže už pominula záplava slávnostnej propagandy novostraníkov, tiež si rád zaspomínam na revolučné časy. Prvé náznaky zmien bolo cítiť už nejaký čas pred veľkým nežným štrnganím. Nielen v denníku komunistov, ktorý nielen vzhľadom na svoju veľkosť ale najmä obsah bol absolútne nečitateľný, najmä v prostriedkoch hromadnej dopravy, ale aj v denníku odborárov aj [...]

Slobodní novinári

26.11.2023

Slobodní novinári informovali z Mojžišovej zasľúbenej zeme o prepustení vyše tucta rukojemníkov z radov potomkov prisťahovalcov a zahraničných osôb, unesených a zadržiavaných domorodými teroristami, v rámci zahraničnými sprostredkovateľmi dohodnutého humanitárneho prímeria. Zároveň informovali o prepustení asi tri krát väčšieho počtu domorodých žien a detí [...]

Konkurencia

24.11.2023

Už sa to začalo. Najprv síce len opatrne, nenápadne sa zatúlali na pulty obchodov sušené datle a figy, neskôr aj čokoládoví mikuláškovia a čerti, nasledovaní salónkami a kolekciami. Aj obce sa prebudili z letnej uhorkovej sezóny a začali organizovať vrele očakávané vianočné trhy. Už kľudne môžu začať zo všetkých strán naplno znieť klasické vianočné odrhovačky [...]

fico, pellegrini

Najviac ľudí dôveruje z novej vlády Pellegrinimu, Fico až na štvrtom mieste

30.11.2023 22:48

Premiérovi Robertovi Ficovi dôveruje 40 percent a nedôveruje 54 percent opýtaných, ukázal prieskum.

PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko

Vládna koalícia sa dohodla na návrhu budúcoročného rozpočtu

30.11.2023 22:02, aktualizované: 22:16

Návrhy vláda prerokuje hneď v pondelok, Národná rada môže o nich začať rokovať v stredu.

lekaren, liek, choroba, lieky

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

30.11.2023 21:39

Dôvodom neohlásenej inšpekcie boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 186
Celková čítanosť: 510853x
Priemerná čítanosť článkov: 2747x

Autor blogu

Kategórie