Založ si blog

Skvosty prírody

Potápka chochlatá

Farbami hýriaci, vo vodnom prostredí žijúci vták. Ja som ho okrem preletov nikdy zatiaľ nespozoroval mimo jeho vodného kráľovstva.

Má špicatý kopijovitý zobák, vhodný na lov potravy. Telo má podlhovasté, hlavu posadenú na tenkom dlhšom krku. Má výrazné červené oči.

Na hlave má dlhšie čierne perie, v kľude pripomínajúce rožky. Tvárovú časť a spodok tela má bledosivo operenú, chrbát hnedočierne. Na krku má typický golierik s farbou prelínajúcou od bledosivej, cez hrdzavohnedú až po čiernu.

Tak ako aj jeho meno napovedá, je výborným potápačom, pod hladinou vydrží aj niekoľko minút, pričom sa potopí do hĺbky až pár desiatok metrov.

Najkrajším zážitkom pri ich pozorovaní je vidieť ich svadobný tanec. Pri ňom samec aj samička našuchoria čiapočku tak, že už pripomína skôr korunku a zároveň výrazne roztiahnu svoje golieriky. Potom plávajúc na jednom mieste zoči voči vykonávajú skoro zrkadlové pohyby krkom a hlavami, nakoniec sa oprú vzájomne hruďami a takto vyplávajú skoro do vztýčenej polohy. Celý tanec sprevádzajú svojimi typickými zvukmi.

Hniezdo si stavajú z vodných rastlín v podobe plávajúceho ostrovčeka s miskovitým hniezdiskom, alebo je hniezdo posadené na dne v plytkej vode.

Samček sa vzorne stará o samičku a mláďatá donáškou potravy priamo na hniezdo.

Mláďatá majú maskovacie operenie hlavy, čiernobielo pruhované, skoro ako malí trestanci, naviac ich hlávky zdobia aj červené odstrašujúce škvrny.

Veľmi radi využívajú rodičovskú taxislužbu. Často môžete vidieť vytŕčať ich prúžkované hlavičky spod pohodlia a bezpečia krídla plávajúceho rodiča. Keď nie sú unavené, plávajú aj samostatne, ale pri hocijakom nebezpečí sa vždy radi vrátia na bezpečný rodičovský chrbát.

Živia sa najmä drobnými rybkami, ale určite si neodoprú ani iné menšie lahodné vodné živočíchy.

U nás ich môžete spozorovať celoročne na väčších vodných plochách s porastom vodných rastlín, akurát v zime putujú na nezamŕzajúce vodné plochy.

V článku sú použité vlastné fotografie.

Nežné spomienky

30.11.2023

Keďže už pominula záplava slávnostnej propagandy novostraníkov, tiež si rád zaspomínam na revolučné časy. Prvé náznaky zmien bolo cítiť už nejaký čas pred veľkým nežným štrnganím. Nielen v denníku komunistov, ktorý nielen vzhľadom na svoju veľkosť ale najmä obsah bol absolútne nečitateľný, najmä v prostriedkoch hromadnej dopravy, ale aj v denníku odborárov aj [...]

Slobodní novinári

26.11.2023

Slobodní novinári informovali z Mojžišovej zasľúbenej zeme o prepustení vyše tucta rukojemníkov z radov potomkov prisťahovalcov a zahraničných osôb, unesených a zadržiavaných domorodými teroristami, v rámci zahraničnými sprostredkovateľmi dohodnutého humanitárneho prímeria. Zároveň informovali o prepustení asi tri krát väčšieho počtu domorodých žien a detí [...]

Konkurencia

24.11.2023

Už sa to začalo. Najprv síce len opatrne, nenápadne sa zatúlali na pulty obchodov sušené datle a figy, neskôr aj čokoládoví mikuláškovia a čerti, nasledovaní salónkami a kolekciami. Aj obce sa prebudili z letnej uhorkovej sezóny a začali organizovať vrele očakávané vianočné trhy. Už kľudne môžu začať zo všetkých strán naplno znieť klasické vianočné odrhovačky [...]

fico, pellegrini

Najviac ľudí dôveruje z novej vlády Pellegrinimu, Fico až na štvrtom mieste

30.11.2023 22:48

Premiérovi Robertovi Ficovi dôveruje 40 percent a nedôveruje 54 percent opýtaných, ukázal prieskum.

PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko

Vládna koalícia sa dohodla na návrhu budúcoročného rozpočtu

30.11.2023 22:02, aktualizované: 22:16

Návrhy vláda prerokuje hneď v pondelok, Národná rada môže o nich začať rokovať v stredu.

lekaren, liek, choroba, lieky

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

30.11.2023 21:39

Dôvodom neohlásenej inšpekcie boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 186
Celková čítanosť: 510866x
Priemerná čítanosť článkov: 2747x

Autor blogu

Kategórie