Založ si blog

Skvosty prírody

Veverica obyčajná

Najmilejšie zvieratko našich lesov.

Srsť má rozmanitých farieb od sivo ryšavej, cez bledšiu alebo tmavšiu hnedú až po čiernu. Na brušku má bledú, skoro až bielu srsť. Na ušiach má výrazné štetiny.

Dlhý husto osrstený chvost mu dobre poslúži na riadenie letu počas veľmi dlhých skokov zo stromu na strom.

Potravu si vyhľadáva aj na zemi, ale najmä v čase jej prebytku ju aj zahrabáva do zeme, čím pomáha pri rozmnožovaní lesa, lebo ju už asi nenájde pred jej vyklíčením. Pri pohybe po zemi sa občas pre pozorovanie okolia stavia aj na zadné laby, aby mal lepší výhľad.

Pomocou dlhých pazúrov na labkách sa veľmi šikovne a bezpečne pohybuje v korunách stromov, ale aj po ich kmeňoch. Tiež mu nerobí žiaden problém liezť dolu hlavou.

Niekedy, keď zbadáte v blízkosti veverice vranu, tak tá určite čaká na možnosť uchmatnutia vevericou otvoreného alebo olúpaného plodu stromu, keďže sama má ťažko vlastnými silami vyriešiteľný problém s ich olúpaním.

Veverice si buď postavia vlastné hniezdo z konárikov, listov, trávy a machu, alebo využijú opustené vtáčie hniezda, ale aj dutiny stromov.

Hlavnou zložkou ich potravy sú plody stromov a kríkov (orechy, oriešky, semená zo šišiek ihličnanov), ale jedia aj rôzne bobule, hmyz a červíky. Na jar pre rýchle doplnenie vitamínov obľubujú chrumkavú novú trávu, aj čerstvé výhonky stromov a kríkov.

V zime využívajú potravu uskladnenú v čase jej prebytku v lete a na jeseň. V zime sú málo aktívne a obyčajne ju prečkajú v pohodlí svojho obydlia.

Stretnete ich v lesoch, v ktorých rastú stromy a kríky poskytujúce ich uprednostňovanú potravu. Radi využijú aj ponuku vtáčích kŕmidiel.

Najskôr si ich všimnete, keď sa so špecifickým zvukovým prejavom naháňajú na stromoch.

Pre zaručený úspech pri ich pozorovaní je vhodným miestom napríklad aj Warszawský kúpeľný park, kde sa ich vyskytuje ohromné množstvo, pre radosť detí, z ktorých sa niektoré s vevericami poznajú tak dobre, že po zavolaní jej mena pod stromom, si oslovená veverica určite príde pre svoju dennú dávku maškrty.

V článku sú použité vlastné fotografie.

Uznesenie

25.05.2024

Stranícky koalično-opozičný košiar, na obrovské prekvapenie všetkých, sledujúcich občas ich stranícke divadelné predstavenia, spoločne odsúhlasil uznesenie súvisiace s útokom na pána predsedu vlády. Žiaľ dokument, ktorý mal byť v prvom rade sebakritikou spôsobov práce straníckeho košiara, sa stal dokumentom rozdávajúcim úlohy na všetky strany, konkrétne politickým [...]

Pár správ

18.05.2024

Dve správy z tej istej spravodajskej relácie verejnoprávnej televízie: Novovzniknuté ministerstvo športu a cestovania sa po siahodlhom, neúspešnom hľadaní priestorov pre svoju činnosť stane nájomníkom súkromnej investičnej spoločnosti. Vraj dvojkrížové trojkopčie nemá k dispozícii žiadne vhodné priestory, kam by sa mohlo uchýliť. Verejnoprávna televízia údajne už [...]

Skvosty prírody

15.05.2024

Chochlačka vrkočatá Kačicovitý vodný vták, menší ako všeobecne známa kačica divá. Samček je čierno operený na hrudi, hlave a chrbte, s rôznofarebnými kovovými odleskami v oblasti hlavy a krku. Boky a brucho má biele. Samička je operená hnedo, na hrudi, hlave a chrbte tmavšie, na bokoch a bruchu bledšie. Samček aj samička majú sivý zobák s čiernou špicou, výrazné [...]

nehoda, autobus

Nehoda autobusu v Turecku si vyžiadala 10 obetí a 39 zranených

26.05.2024 21:41

Autobus narazil do nákladného auta a dvoch ďalších vozidiel.

Gitanas Nauséda

Nauséda obhájil post litovského prezidenta, premiérku suverénne porazil. Šimonyté priznala porážku

26.05.2024 21:20, aktualizované: 22:12

Nauséda vyhral aj prvé kolo prezidentských volieb, získal 44 percent hlasov.

dunaj, zrazka

Našli šiestu obeť zrážky lodí na Dunaji, český kapitán žijúci na Slovensku bol opitý

26.05.2024 21:00

Telo 30-ročného muža objavili pri obci Szigetújfalu, 48 kilometrov južne od Budapešti.

SR Bratislava vozidlá historické 500 km BAX

Železnice vypravili najdlhší vlak vo svojej histórii, viezol vzácny náklad

26.05.2024 20:01

Mimoriadny vlak dorazil do metropoly východu v nedeľu popoludní po siedmich hodinách cesty.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 237
Celková čítanosť: 866299x
Priemerná čítanosť článkov: 3655x

Autor blogu

Kategórie