Založ si blog

Šetrenie?

Rýchla rota jedného stredoslovenského samosprávneho kraja, nastúpená pred médiá za účelom samochvály, oznámila žatvu úspechu, dosiahnutého menším kúrením a svietením. Za ostatné mesiace vraj ušetrili milión euro. Chvályhodný čin, dosiahnutý z donútenia nepriamym predajom slovenských energií cez zahraničných príživníkov.

Dúfajme, že skúsenosti zo šetrenia predražených energií rozšíria aj na všetky ostatné oblasti svojej činnosti a spotreby, vytvoriac podmienky na výnimočne úspešný rozvoj kraja, ako vzoru pre všetky ostatné.

Pozerajúc sa z druhej strany mince sa vynára otázka, ako mohol občanmi volený orgán predtým dlhodobo spravovať zverený majetok tak nezodpovedne, že z donútenia bolo možné dosiahnuť za pár mesiacov ospevovanú úsporu. Jeden by si možno myslel, že vyplakávanie tých istých ľudí pred médiami o nemožnosti plnenia svojich základných funkcií pre nedostatok financií a ospevovanie úspechov v šetrení je akosi protirečivé.

Mimochodom plytvanie pri správe zvereného majetku, pokiaľ viem, podlieha aj určitej trestnoprávnej zodpovednosti.

Určite by bolo zaujímavé, keby sa nejaký naozaj nestranný orgán bližšie pozrel na hospodárnosť činnosti všetkých plačúcich žiadateľov o hocijakú štátnu podporu. Pravdepodobne by ich bolo veľmi málo úspešných.

Keby sa dodávatelia a predavači neriadili heslom „z cudzieho krv netečie“ a odbúrali by všetky nezmyselné vedľajšie a súkromné náklady, aj ceny tovarov a služieb by mohli možno byť prijateľné pre všetkých. Žiaľ súčasná ideológia a propaganda neobdivuje šetriacich, ale len tých, ktorí podporujú pyšnú, egoistickú, spotrebnú spoločnosť, za hocijakú cenu.

Nový fenomén permanentnej predvolebnej kampane však nerešpektuje žiadne logické ani prírodné zákony. Takže ešte dlho budeme musieť obdivovať mediálne predstavenia rôznych rýchlych rôt, a o normálnej šetrnej spoločnosti budeme môcť len ďalej rojčiť.

Hraboše

19.07.2024

Voľakedy sa hovorilo, že poľnohospodár má štyroch úhlavných nepriateľov, jar, leto, jeseň a zimu. Podľa najnovších reklamných vystúpení v hromadných oznamovacích prostriedkoch pribudli k nim aj hraboše. Rád by som sa dozvedel, ako dlho museli neúnavní reportéri hľadať, kým našli to krásne ohlodané, celebriťné pole. Občas chodím po chotári, a zatiaľ som nič [...]

Skvosty prírody

16.07.2024

Strakoš obyčajný Migrujúci vták trochu menší ako drozdy. U nás sa vyskytuje od apríla do septembra. Ako to v prírode obyčajne býva z praktických dôvodov, samček je vyparádenejší ako samička, čo umožňuje samčekovi odlákať pozornosť predátorov od hniezda a samičke zostať nenápadnejšou, rozdielne od zvyklostí ľudstva. Samček strakoša má sivé operenie hlavy, v [...]

Čerešničky a hrozienka

12.07.2024

Rád cestujem hromadnou dopravou hlavného mesta. Som držiteľom ročnej električenky od doby jej zavedenia, a obyčajne ju využívam niekoľkokrát denne. Po obnove vozidlového parku a realitu zohľadňujúcom nastavení taktu, mám málokedy dôvod frflať. Áno aj vďaka vám, pyšní a hrdí autičkári cestujem rád hromadnou dopravou, pretože aj vašim pričinením obyčajne nájdem aj [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 989197x
Priemerná čítanosť článkov: 3941x

Autor blogu

Kategórie