Založ si blog

Šetrenie?

Rýchla rota jedného stredoslovenského samosprávneho kraja, nastúpená pred médiá za účelom samochvály, oznámila žatvu úspechu, dosiahnutého menším kúrením a svietením. Za ostatné mesiace vraj ušetrili milión euro. Chvályhodný čin, dosiahnutý z donútenia nepriamym predajom slovenských energií cez zahraničných príživníkov.

Dúfajme, že skúsenosti zo šetrenia predražených energií rozšíria aj na všetky ostatné oblasti svojej činnosti a spotreby, vytvoriac podmienky na výnimočne úspešný rozvoj kraja, ako vzoru pre všetky ostatné.

Pozerajúc sa z druhej strany mince sa vynára otázka, ako mohol občanmi volený orgán predtým dlhodobo spravovať zverený majetok tak nezodpovedne, že z donútenia bolo možné dosiahnuť za pár mesiacov ospevovanú úsporu. Jeden by si možno myslel, že vyplakávanie tých istých ľudí pred médiami o nemožnosti plnenia svojich základných funkcií pre nedostatok financií a ospevovanie úspechov v šetrení je akosi protirečivé.

Mimochodom plytvanie pri správe zvereného majetku, pokiaľ viem, podlieha aj určitej trestnoprávnej zodpovednosti.

Určite by bolo zaujímavé, keby sa nejaký naozaj nestranný orgán bližšie pozrel na hospodárnosť činnosti všetkých plačúcich žiadateľov o hocijakú štátnu podporu. Pravdepodobne by ich bolo veľmi málo úspešných.

Keby sa dodávatelia a predavači neriadili heslom „z cudzieho krv netečie“ a odbúrali by všetky nezmyselné vedľajšie a súkromné náklady, aj ceny tovarov a služieb by mohli možno byť prijateľné pre všetkých. Žiaľ súčasná ideológia a propaganda neobdivuje šetriacich, ale len tých, ktorí podporujú pyšnú, egoistickú, spotrebnú spoločnosť, za hocijakú cenu.

Nový fenomén permanentnej predvolebnej kampane však nerešpektuje žiadne logické ani prírodné zákony. Takže ešte dlho budeme musieť obdivovať mediálne predstavenia rôznych rýchlych rôt, a o normálnej šetrnej spoločnosti budeme môcť len ďalej rojčiť.

Šťastie Lamačanov

24.09.2023

Lamačania sa konečne dočkali. Budú mať protihlukovú stenu pri diaľnici. Naviac sa jedná z viacerých hľadísk o unikát, ako bolo oznámené v médiách. Prekvapujúce je, že to bude dočasná protihluková stena. Spolu s Lamačanmi sa budem modliť, aby v dočasnosti aspoň prekonala doterajší rekord pobytu sovietskych vojsk na území dvojkrížového trojkopčia. Alebo niekto [...]

Budúca úroda

20.09.2023

Každý dobrý ovocinár a pestovateľ vie, že keď chce mať dobrú úrodu, musí odstrániť zo sadu a z poľa všetko hnilé alebo inak choré. Zdá sa, že náš spoločný sad a pole sú absolútne zanedbané, aj pohodlnosťou a neochotou záhradníkov hocičo na zabehnutých zvyklostiach meniť, ale asi najmä z dôvodu strachu pred budúcnosťou, ohrozenou možnou reakciou mocných na [...]

Pomoc!

18.09.2023

Asi niekto utiekol z psychiatrického ústavu. Preháňa sa tu pod oknami na aute s megafónmi a čosi brble o mafiánoch a voľbách. Modlím sa, aby sa aspoň do času večerného kľudu demokratickí pomáhači a chrániči zobudili, alebo budem musieť takéto bludy počúvať do konca septembra? Pacient nikomu nechýba? Ako by nestačili všadeprítomné vyškerené tváre [...]

Tanky Leopard, vozidlá 4x4 Oshkosh, Martin Sklenár, Jaroslav Naď, stíhačky F-16

Hlavné priority v obrane: Kto chce vystúpiť z NATO a kto by na armádu dával menej?

24.09.2023 18:17

Denník Pravda sa kandidujúcich strán a hnutí pýtal na priority v obrane.

bana čína

Požiar v čínskej uhoľnej bani si vyžiadal 16 obetí

24.09.2023 17:51

Čína je najväčší svetový producent znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú zmenu klímy. Stále prevádzkuje tisíce uhoľných baní.

laszlo solymos

Sólymos považuje vyjadrenia Sulíka na adresu iných strán za trúfalé a arogantné

24.09.2023 17:21

Sulík ešte minulý týždeň vyzval na odstúpenie z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti.

Pašinjan

Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?

24.09.2023 15:55

Rusko odmietlo prísť Arménsku na pomoc pri najnovšom konflikte v Náhornom Karabachu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 160
Celková čítanosť: 389113x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie