Založ si blog

Posilňovanie demokracie

Demokraciu musíme v čase krízy brániť a posilňovať, vyhlásila šípková Ruženka na spojovacou technikou sprostredkovanom zhromaždení za demokraciu.

Nič proti jej posilňovaniu, dokonca si myslím, že by sa mala posilňovať aj mimo časov krízy. Len ak niečo chceme posilňovať, musíme to najprv mať.

Aby bola v dvojkrížovom trojkopčí skutočná občianska demokracia pre všetkých, musí sa najprv vytvoriť. Totalitná diskriminácia ostatných občanov viacerými politickými stranami, snívajúcimi sa len o prístupe k válovu, tváriacimi sa starať o potreby občanov len v čase predvolebnej kampane, nie je asi tá demokracia, ktorú treba posilňovať.

Demokraciou nie je ani obsadzovanie všetkých vedúcich funkcií v štátnom aparáte a v štátnych podnikoch neodbornými straníkmi, namiesto obsadzovania na základe výberových konaní podľa vopred určených, hodnotiteľných kritérií, medzi ktorými by nikdy nemala byť stranícka, ideologická, rasová príslušnosť, ani sexuálna orientácia, otvorene ani skryto.

Možno stačí zodpovedným orgánom začať čítať ústavu a začať konať bez očakávania ďalšej výzvy, prehodnotiť zhodu zákonov s ústavou, najmä tých volebných, a konať s princípmi skutočnej demokracie.

Ústava by mala byť určite doplnená o účinné ustanovenia na odvolanie zástupcov ľudu v prípade nemožnosti alebo neochoty ich činnosti, samozrejme nie nimi samými.

S demokraciu nemá nič spoločné ani možná nečinnosť straníckeho košiara v zákonodarstve, na základe vlastného rozhodnutia, nahradená straníckym predvolebným divadlom, ktoré našťastie už muselo dočasne vynechať obvyklé koalično-opozičné predstavenie.

Súhlasím so šípkovou Ruženkou, že sa musí robiť viac pre posilnenie demokracie doma. Dokonca by som povedal, že nech si každý zametá pred vlastným prahom a nestará sa o to či má sused alebo aj niekto vzdialenejší zametené.

Je najvyšší čas začať účinne riešiť postavenie počerných občanov v spoločnosti. Pochybujem, že demokratická cesta vedie vytváraním nových get napomáhajúcim ich ďalšiemu vyčleňovaniu zo spoločnosti, namiesto vytvárania nediskriminačných, účinne kontrolovaných možností ich zamestnania.

Takže hurá! Vybudujme skutočnú demokraciu pre všetkých a posilňujme ju. Lenže ako, keď nemáme ju od koho odpozorovať. Všade na zemeguli je len totalita politických strán, akurát sa mení od krajiny ku krajine ich počet. Možno pre začiatok stačí začať celospoločenskú diskusiu, aj s účasťou nestraníkov o tom, kade a ako ďalej.

Šťastie Lamačanov

24.09.2023

Lamačania sa konečne dočkali. Budú mať protihlukovú stenu pri diaľnici. Naviac sa jedná z viacerých hľadísk o unikát, ako bolo oznámené v médiách. Prekvapujúce je, že to bude dočasná protihluková stena. Spolu s Lamačanmi sa budem modliť, aby v dočasnosti aspoň prekonala doterajší rekord pobytu sovietskych vojsk na území dvojkrížového trojkopčia. Alebo niekto [...]

Budúca úroda

20.09.2023

Každý dobrý ovocinár a pestovateľ vie, že keď chce mať dobrú úrodu, musí odstrániť zo sadu a z poľa všetko hnilé alebo inak choré. Zdá sa, že náš spoločný sad a pole sú absolútne zanedbané, aj pohodlnosťou a neochotou záhradníkov hocičo na zabehnutých zvyklostiach meniť, ale asi najmä z dôvodu strachu pred budúcnosťou, ohrozenou možnou reakciou mocných na [...]

Pomoc!

18.09.2023

Asi niekto utiekol z psychiatrického ústavu. Preháňa sa tu pod oknami na aute s megafónmi a čosi brble o mafiánoch a voľbách. Modlím sa, aby sa aspoň do času večerného kľudu demokratickí pomáhači a chrániči zobudili, alebo budem musieť takéto bludy počúvať do konca septembra? Pacient nikomu nechýba? Ako by nestačili všadeprítomné vyškerené tváre [...]

Tanky Leopard, vozidlá 4x4 Oshkosh, Martin Sklenár, Jaroslav Naď, stíhačky F-16

Hlavné priority v obrane: Kto chce vystúpiť z NATO a kto by na armádu dával menej?

24.09.2023 18:17

Denník Pravda sa kandidujúcich strán a hnutí pýtal na priority v obrane.

bana čína

Požiar v čínskej uhoľnej bani si vyžiadal 16 obetí

24.09.2023 17:51

Čína je najväčší svetový producent znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú zmenu klímy. Stále prevádzkuje tisíce uhoľných baní.

laszlo solymos

Sólymos považuje vyjadrenia Sulíka na adresu iných strán za trúfalé a arogantné

24.09.2023 17:21

Sulík ešte minulý týždeň vyzval na odstúpenie z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti.

Pašinjan

Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?

24.09.2023 15:55

Rusko odmietlo prísť Arménsku na pomoc pri najnovšom konflikte v Náhornom Karabachu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 160
Celková čítanosť: 389256x
Priemerná čítanosť článkov: 2433x

Autor blogu

Kategórie