Založ si blog

Obroda železníc

Dvojkrížové trojkopčie sa vraj zaviazalo v rámci EÚ dosiahnuť presun tridsiatich percent dopravy z ciest na železnice do roku 2030.

Nezostáva nič iné, len takýto ambiciózny cieľ obdivovať. Sedem rokov do realizácie stanoveného cieľa je však veľmi krátka doba, najmä vzhľadom na dlhodobé nedostatočné financovanie železničného sektora a najmä železničnej infraštruktúry.

Bývalý šermujúci minister zo Žitného ostrova, za výdatnej pomoci potulného múzejníka, naháňal len nápisy na železničných staniciach a zastávkach v jazyku národnostných menšín, počet lavičiek, počet a vyprázdňovanie smetných košov, odstraňovanie grafitov a podobné malichernosti, ktoré si nevyžadovali ďalšie dodatočné financie, čomu sa prirodzene čudovali aj ministerstvá a železnice okolitých krajín, ktoré vtedy masívne modernizovali svoje železnice, využitím všetkých dostupných európskych fondov.

Železničná infraštruktúra dvojkrížového trojkopčia ešte na značnej časti medzinárodných koridorov nedosahuje ani EÚ a medzinárodnými dohodami určené parametre, vôbec už nehovoriac o ostatných tratiach, ktorých konkurencieschopnosť voči cestnej doprave je len iluzórna.

V nákladnej doprave sa po železnici už aj v súčasnosti dopravuje väčšina tovarov vhodných pre dopravu po nej. Jedná sa najmä o kontajnery, drevo, uhlie, rudu, stavebné hmoty, palivá a podobné hromadné substráty.

Pokiaľ by železničná nákladná doprava chcela opäť prebrať aj dopravu ďalších druhov tovarov z ciest, asi by musela sama začať s pre zákazníka pohodlnou dopravou z domu do domu, pomocou vlastných cestných vozidiel a zabezpečením potrebnej prekládky, a to všetko za konkurencieschopnú cenu.

Pokiaľ by chceli železnice dosiahnuť presun osobnej dopravy z ciest, museli by asi dosiahnuť prijateľné pohodlie cestovania a najmä časovo výrazne rýchlejšiu dopravu voči cestnej, pri celkovej cene dopravy porovnateľne nižšej ako pri cestnej.

Pri neexistencii národného dlhodobého strategického plánu rozvoja železníc, nemenného v závislosti od výsledkov straníckych volieb, určujúceho aj konkurencieschopné parametre infraštruktúry a železničných vozidiel, pri neexistujúcich vykonávacích plánoch, založených na dlhodobom strategickom pláne a nezabezpečení reálne potrebných financií na realizáciu týchto plánov, žiaľ dvojkrížovému trojkopčiu a jej železniciam nezostáva nič iné, ako naďalej snívať svoj sen o presune časti dopravy z ciest na železnice.

Držím palce ministerstvu dopravy a železniciam, aby ma prekvapili, a svoj cieľ napriek mojim pochybnostiam včas dosiahli.

Obliekacie pravidlá

21.04.2024

Taká hanba. Nejakí nezodpovední turisti a turistky z dvojkrížového trojkopčia spôsobili nenapraviteľnú psychickú traumu najkultúrnejšej bývalej televíznej hlásateľke. Len si predstavte, na turistiku vo Venezii si obliekli obyčajné turistické odevy. Toto sa musí raz a navždy skončiť! Dámy, odteraz sa od vás očakáva výlučne kaderníctvom upravený účes, fasáda [...]

Spasitelia

18.04.2024

Nad Kriváňom svieti jasná hviezda. Nie ešte neprichádza povestný osamelý spasiteľ. Občania dvojkrížového trojkopčia sa môžu radovať, namiesto jedného prichádza hneď skupina troch. A nie sú to len akýsi traja králi z východu, ba ani zo západu, ale skutoční, naši írečití domáci spasitelia. Na čele príde hrdý, úspešný bagristický ničiteľ nedostavanej [...]

Revolúcia na železnici

15.04.2024

Na železnici dvojkrížového trojkopčia sa pravdepodobne objavuje vlna nového, zatiaľ nepoznaného myslenia. V rámci neho železničiari zrušia na dvojkoľajnej trati zastavovanie siedmych osobných vlakov v smere do Kútov v momentálne dopravnými zamestnancami neobsadenej stanici Sekule. Dôvodom má byť bezpečnosť cestujúcich. Jeden by si myslel, že keď železničiari vedia [...]

pellegrini

Pellegrini absolvoval fotenie na oficiálny portrét. Novinkou bude pozadie s vlajkou

23.04.2024 15:58

Zvolený prezident Peter Pellegrini chcel, aby z fotografie vyžarovala aj národná hrdosť. Vyzdvihol preto novinku.

Aktuálna informácia, horúca novinka, práve sa stalo, PRAVDA, mimoriadna správa, mimoriadne1, mim1

Pri Šali došlo k tragickej nehode, čelnú zrážku áut neprežili traja ľudia

23.04.2024 15:29

Na mieste zasahujú dve pozemné ambulancie záchrannej zdravotnej služby aj posádka záchranárskeho vrtuľníka.

Ana Estradová

V konzervatívnom Peru vykonali vôbec prvú eutanáziu. Ana Estradová trpela nevyliečiteľnou chorobou

23.04.2024 15:09

Ana Estradová bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko. Súdny spor, v ktorom jej bolo priznané právo podstúpiť eutanáziu, viedla a vyhrala za pomoci ombudsmana pre ľudské práva.

Rudolf Schuster

Rudolf Schuster získal Čestné občianstvo Košického samosprávneho kraja

23.04.2024 15:06

Ide o vôbec prvé udelenie takéhoto ocenenia v histórii kraja.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 229
Celková čítanosť: 795107x
Priemerná čítanosť článkov: 3472x

Autor blogu

Kategórie