Založ si blog

Obroda železníc

Dvojkrížové trojkopčie sa vraj zaviazalo v rámci EÚ dosiahnuť presun tridsiatich percent dopravy z ciest na železnice do roku 2030.

Nezostáva nič iné, len takýto ambiciózny cieľ obdivovať. Sedem rokov do realizácie stanoveného cieľa je však veľmi krátka doba, najmä vzhľadom na dlhodobé nedostatočné financovanie železničného sektora a najmä železničnej infraštruktúry.

Bývalý šermujúci minister zo Žitného ostrova, za výdatnej pomoci potulného múzejníka, naháňal len nápisy na železničných staniciach a zastávkach v jazyku národnostných menšín, počet lavičiek, počet a vyprázdňovanie smetných košov, odstraňovanie grafitov a podobné malichernosti, ktoré si nevyžadovali ďalšie dodatočné financie, čomu sa prirodzene čudovali aj ministerstvá a železnice okolitých krajín, ktoré vtedy masívne modernizovali svoje železnice, využitím všetkých dostupných európskych fondov.

Železničná infraštruktúra dvojkrížového trojkopčia ešte na značnej časti medzinárodných koridorov nedosahuje ani EÚ a medzinárodnými dohodami určené parametre, vôbec už nehovoriac o ostatných tratiach, ktorých konkurencieschopnosť voči cestnej doprave je len iluzórna.

V nákladnej doprave sa po železnici už aj v súčasnosti dopravuje väčšina tovarov vhodných pre dopravu po nej. Jedná sa najmä o kontajnery, drevo, uhlie, rudu, stavebné hmoty, palivá a podobné hromadné substráty.

Pokiaľ by železničná nákladná doprava chcela opäť prebrať aj dopravu ďalších druhov tovarov z ciest, asi by musela sama začať s pre zákazníka pohodlnou dopravou z domu do domu, pomocou vlastných cestných vozidiel a zabezpečením potrebnej prekládky, a to všetko za konkurencieschopnú cenu.

Pokiaľ by chceli železnice dosiahnuť presun osobnej dopravy z ciest, museli by asi dosiahnuť prijateľné pohodlie cestovania a najmä časovo výrazne rýchlejšiu dopravu voči cestnej, pri celkovej cene dopravy porovnateľne nižšej ako pri cestnej.

Pri neexistencii národného dlhodobého strategického plánu rozvoja železníc, nemenného v závislosti od výsledkov straníckych volieb, určujúceho aj konkurencieschopné parametre infraštruktúry a železničných vozidiel, pri neexistujúcich vykonávacích plánoch, založených na dlhodobom strategickom pláne a nezabezpečení reálne potrebných financií na realizáciu týchto plánov, žiaľ dvojkrížovému trojkopčiu a jej železniciam nezostáva nič iné, ako naďalej snívať svoj sen o presune časti dopravy z ciest na železnice.

Držím palce ministerstvu dopravy a železniciam, aby ma prekvapili, a svoj cieľ napriek mojim pochybnostiam včas dosiahli.

Migrácia Fénixov

24.03.2023

Na základe presviedčania modro-zelených vygumovancov o šrotovisku sovietskych stíhačiek, dvojkrížové trojkopčie si objednalo dočasnú ochranu svojho vzdušného priestoru u svojich susedov. Sledujúc dianie posledných dní sa buď jednalo o naivný zastierací manéver alebo o číre klamstvo za účelom urýchlenia nákupu nových, spoza veľkej mláky. Ani náhlenie sa asi [...]

Dobrá a zlá správa

17.03.2023

Dobrá: Dočasne povereného, nekoaličného, neopozičného, dvojnásobne stranícky demokratického hájnika pozvali na návštevu Ukrajiny, odmenou za darovanie stíhačiek a iného vojenského materiálu. Zlá: Vráti sa.

Skúška inteligencie

12.03.2023

Príroda sa rozhodla overiť úroveň prirodzenej inteligencie vodičov formou piesočno-prachovej búrky na juhozápade dvojkrížového trojkopčia a na severozápade južných susedov. Žiaľ ani výsadba borovicových lesov na Záhorí, realizovaná podľa želania bývalých rakúskych mocnárov, nedokázala zabrániť tomuto veľmi zriedkavému javu. Skúšku inteligencie a schopnosti [...]

Stalin / Komunisti / Komunistická strana /

Ako za II. svetovej: Medvedev prečítal šéfom zbrojárskych fabrík Stalinov list

24.03.2023 22:08

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na jednom zo zasadnutí citoval z telegramu generálneho tajomníka ÚV KSSZ Josifa Stalina zo 17. septembra 1941

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea

Vallo zvýšil v Bratislave poplatky, Heger reagoval: Obce majú viac peňazí, ako sa čakalo

24.03.2023 20:55

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení, tvrdí Heger.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 82
Celková čítanosť: 152239x
Priemerná čítanosť článkov: 1857x

Autor blogu

Kategórie