Založ si blog

Čo covid dal a vzal

Uralský cestovateľ na začiatku špeciálnej operácie prehlásil, že svet už nikdy nebude taký, aký bol pred ňou. Určite bude mať pravdu. Aj menej hrozné udalosti v nás zanechávajú trvalé psychické následky.

Ľudia sa vplyvom covidu znateľne zmenili. Menej sa usmievajú a svojim chovaním sa snažia brániť hocijakému styku a zblíženiu s druhými. Na zastávke hromadnej dopravy sa mlčiace, neprístupne sa tváriace osoby, baviace sa maximálne so svojím mobilom, snažia dodržiavať vzájomnú covidovú vzdialenosť, aj keď už hrozba nákazy je veľmi malá.

V prostriedkoch hromadnej dopravy uprednostňujú ako spolusediaceho radšej svoju batožinu, a tvária sa, akoby vedľa nich stojaci spolucestujúci ani neexistovali.

Kašeľ alebo vyfúkanie nosa automaticky vyvoláva podozrievavé, znechutené pohľady okolia, aj keď dôvodom zväčša môže byť obyčajná alergia, či už sezónna alebo zo znečisteného prostredia.

Ľudia si pozorne všímajú všetky, hoci aj drobné prejavy zmeny svojho zdravotného stavu, a väčšina z nich na ne reaguje s obavami, mnohokrát väčšími, ako je potrebné. Strach z nich sa znásobuje aj z neistoty dostupnosti prípadne potrebnej zdravotnej starostlivosti.

Priateľské stretnutia kolegov a kamarátov sa akosi vytratili. Určite bude trvať roky, kým sa obnovia bez obáv o zdravie zúčastňujúcich sa, ak vôbec.

Zdá sa, že covidové problémy leteckej dopravy boli naozaj len dočasné. Túžba ľudí cestovať hocikam po zemeguli je asi oveľa väčšia ako obavy z možnej nákazy. Pri každodennom rannom pohľade z mojich okien, pri dobrej viditeľnosti, vždy znovu narátam viac ako desať lietadiel na mne viditeľnej časti oblohy. Okrem ton exhalátov zhoršujúcich životné prostredie, sa opäť vytvárajú výborné podmienky na rýchle šírenie hocijakej novej nákazy po celom svete.

Dôsledky covidu vo forme trieštenia spoločnosti, narušenia súdržnosti, minimalizácie spoločných aktivít ľudí určite privítali najmä tí, čo neradi vidia jednotný názor občanov na spoločné problémy a ich solidaritu.

Nezostáva mi nič iné, ako si zvyknúť na covidom zmenenú spoločnosť, a snívať o opätovnom zblížení občanov, aj keď to už nikdy nebude také ako pred ním.

Nežné spomienky

30.11.2023

Keďže už pominula záplava slávnostnej propagandy novostraníkov, tiež si rád zaspomínam na revolučné časy. Prvé náznaky zmien bolo cítiť už nejaký čas pred veľkým nežným štrnganím. Nielen v denníku komunistov, ktorý nielen vzhľadom na svoju veľkosť ale najmä obsah bol absolútne nečitateľný, najmä v prostriedkoch hromadnej dopravy, ale aj v denníku odborárov aj [...]

Slobodní novinári

26.11.2023

Slobodní novinári informovali z Mojžišovej zasľúbenej zeme o prepustení vyše tucta rukojemníkov z radov potomkov prisťahovalcov a zahraničných osôb, unesených a zadržiavaných domorodými teroristami, v rámci zahraničnými sprostredkovateľmi dohodnutého humanitárneho prímeria. Zároveň informovali o prepustení asi tri krát väčšieho počtu domorodých žien a detí [...]

Konkurencia

24.11.2023

Už sa to začalo. Najprv síce len opatrne, nenápadne sa zatúlali na pulty obchodov sušené datle a figy, neskôr aj čokoládoví mikuláškovia a čerti, nasledovaní salónkami a kolekciami. Aj obce sa prebudili z letnej uhorkovej sezóny a začali organizovať vrele očakávané vianočné trhy. Už kľudne môžu začať zo všetkých strán naplno znieť klasické vianočné odrhovačky [...]

fico, pellegrini

Najviac ľudí dôveruje z novej vlády Pellegrinimu, Fico až na štvrtom mieste

30.11.2023 22:48

Premiérovi Robertovi Ficovi dôveruje 40 percent a nedôveruje 54 percent opýtaných, ukázal prieskum.

PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko

Vládna koalícia sa dohodla na návrhu budúcoročného rozpočtu

30.11.2023 22:02, aktualizované: 22:16

Návrhy vláda prerokuje hneď v pondelok, Národná rada môže o nich začať rokovať v stredu.

lekaren, liek, choroba, lieky

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

30.11.2023 21:39

Dôvodom neohlásenej inšpekcie boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 186
Celková čítanosť: 510875x
Priemerná čítanosť článkov: 2747x

Autor blogu

Kategórie