Založ si blog

Jar

Po dlhšom zimnom čase spánku, odpočinku ale aj strádania prichádza prebúdzanie, začiatok nového životného cyklu prírody.

Ako prvé, verne svojmu menu, nebojácne vystrkujú svoje hlávky snežienky, niekedy ešte skutočne spod snehu. Nasledujú ich netrpezlivé scilly, hlaváčiky, poniklece. Aj cesnak medvedí sa rozzelená svojimi prvými výhonkami, neskôr pokryje les špecificky voňajúcim bielym kobercom. Potom sa už príroda rozžiari všetkými farbami kvetov a rozvonia nepredstaviteľným množstvom vôní a aróm.

Neklamným znakom jari je aj cyklické veľké sťahovanie vtáctva. Zimujúce postupne odlietajú na sever, letujúce sa vracajú z dovolenky v teplých krajinách. Objavujú sa postupne a nenápadne. Zrazu uvidíte alebo začujete bociana, prekvapí vás škriekanie trsteniarika, počujete kukučku odrátavajúcu poverčivým zostávajúce roky života. Niekedy začiatkom mája medzi poslednými migrantmi sa objavia aj naše najkrajšie sfarbené vtáčiky, včeláriky.

Jar je časom zakladania rodiny. Prvé sa aktivizujú prezimujúce vtáky, neskôr po návrate aj ostatné. Príroda je plná spevu vtákov, hľadajúcich si svojho druha alebo družku, či už na stavanie nového spoločného hniezda alebo na nasťahovanie do hotového obydlia.

K jazerám sa vydajú zástupy žiab, neraz si pani žaba nesie lenivého pána žabiaka na chrbte, len aby sa nezatúlal, aby si splnil svoju časť práce pri plodení potomkov.

V jazerách a tokoch môžete uvidieť veľké ryby, plne zaujaté rodičovskými povinnosťami.

Celá príroda sa postupne rozzelená všetkými jej možnými odtieňmi. Zeleňou čerstvých výhonkov žiariaci les sa postupne zmení na tajomný, tmavý, ukrývajúci mnohé tajomstvá prírody.

Zobúdzajú sa aj zimnospáči, medvede, zajace, sysle, jašterice aj hady.

S rozkvetom prírody nastáva aj čas prebúdzania a metamorfózy motýľov, hmyzu a chrobákov.

Koncom jari je už všetkého dostatok a prirodzení obyvatelia prírody majú hody.

Jar je aj časom mláďat. V lese spozorujete nespočítateľné množstvo drobných žabiek, putujúcich z jazierok do ochrany lesa, dúfajúcich v prežitie, napriek množstvu prirodzených nepriateľov.

Príroda aj starostliví rodičia sa snažia svoje mláďatá ukryť, aspoň do doby, kým budú schopné samostatne prežiť. Ak budete mať to šťastie a natrafíte na ne, skroťte svoju túžbu pohrať sa s nimi, pre potešenie duše by vám malo stačiť pozorovať ich z patričného odstupu, a čím skôr ich odovzdať opäť do nerušenej starostlivosti prírody a ich rodičov, ktorí nikdy nie sú veľmi ďaleko, ale vo vašej prítomnosti sa určite nebudú ukazovať.

Každý vnímavý návštevník prírody sa teší na krásu jej jarného, opätovného ožívania. Ohľaduplný a pozorný návštevník prírodu len sleduje a obdivuje, berie na vedomie, že je len jej strpenou dočasnou súčasťou a chová sa tak, aby ju čo najmenej narušenú mohol navštevovať ešte počas mnohých životných cyklov.

Migrácia Fénixov

24.03.2023

Na základe presviedčania modro-zelených vygumovancov o šrotovisku sovietskych stíhačiek, dvojkrížové trojkopčie si objednalo dočasnú ochranu svojho vzdušného priestoru u svojich susedov. Sledujúc dianie posledných dní sa buď jednalo o naivný zastierací manéver alebo o číre klamstvo za účelom urýchlenia nákupu nových, spoza veľkej mláky. Ani náhlenie sa asi [...]

Dobrá a zlá správa

17.03.2023

Dobrá: Dočasne povereného, nekoaličného, neopozičného, dvojnásobne stranícky demokratického hájnika pozvali na návštevu Ukrajiny, odmenou za darovanie stíhačiek a iného vojenského materiálu. Zlá: Vráti sa.

Skúška inteligencie

12.03.2023

Príroda sa rozhodla overiť úroveň prirodzenej inteligencie vodičov formou piesočno-prachovej búrky na juhozápade dvojkrížového trojkopčia a na severozápade južných susedov. Žiaľ ani výsadba borovicových lesov na Záhorí, realizovaná podľa želania bývalých rakúskych mocnárov, nedokázala zabrániť tomuto veľmi zriedkavému javu. Skúšku inteligencie a schopnosti [...]

Stalin / Komunisti / Komunistická strana /

Ako za II. svetovej: Medvedev prečítal šéfom zbrojárskych fabrík Stalinov list

24.03.2023 22:08

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na jednom zo zasadnutí citoval z telegramu generálneho tajomníka ÚV KSSZ Josifa Stalina zo 17. septembra 1941

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea

Vallo zvýšil v Bratislave poplatky, Heger reagoval: Obce majú viac peňazí, ako sa čakalo

24.03.2023 20:55

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení, tvrdí Heger.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 82
Celková čítanosť: 152217x
Priemerná čítanosť článkov: 1856x

Autor blogu

Kategórie