Založ si blog

Regulácia cien

Marťania by si mysleli, že regulovaná cena určená cenovým regulačným orgánom má zabrániť jánošíkovským firmám, zneužitím neexistujúceho alebo politickou propagandou ovplyvneného trhu, zahrnúť do ceny, v súlade so zákonom o cenách neprimeraný primeraný zisk od buka až do modrého neba.

Mimozemšťan by si myslel, že v cene stanovanej podľa cenového zákona je primeraný zisk umožnený rozhodnutím regulačného orgánu naozaj odôvodnený a primeraný, a nie kdesi na polceste do modrého neba.

Západoslovenský dodávateľ elektriny ma presvedčil, že moje mimozemské myslenie výrazne zaostáva za jeho pozemským.

Oznámil mi, že môžem odoberať elektrinu aj za cenu nepodliehajúcu cenovej regulácii. Že vraj to je výhodné, keď trhová cena je nižšia ako regulovaná cena. Bol by som zvedavý, ako môže byť primeraný zisk zahrnutý do regulovanej ceny primeraný, keď je vyšší ako primeraný zisk zahrnutý do neregulovanej ceny.

Vraj mám deväť mesiacov pred dodávkou za cenu nepodliehajúcu cenovej regulácii vystúpiť z regulovaného segmentu, a uzatvoriť novú zmluvu na dodávky za neregulovanú cenu. Predpokladám samozrejme, že v čase uzatvárania zmluvy mi dodávateľ nebude schopný prezradiť, aká bude neregulovaná cena, a nebude znášať žiadne záväzky týkajúce sa udržania dohodnutej ceny počas obdobia platnosti zmluvy. Za takýchto podmienok voľakedy kolotočiari predávali takzvanú mačku vo vreci na jarmokoch.

Dodávateľ samozrejme určite rozšíri kapacity svojich zákazníckych stredísk, aby odberatelia bažiaci po energii so skutočne primeraným neregulovaným ziskom nemuseli neprimerane dlho čakať na vybavenie súvisiacej administratívy.

Ja snívam o tom, že dodávateľ energií nezahrnie do regulovanej ceny so skutočne primeraným ziskom aj náklady na informovania odberateľov o možnosti využitia neregulovanej ceny a všetky náklady na administratívu súvisiacu s dodávkami energie za neregulovanú cenu.

Ale úplne nedočkavo rojčím po tom, aby stranícky zástupcovia ľudu si konečne všimli takzvaný primeraný zisk v cenovom zákone, ktorý je možno len niekomu a len v niektorých prípadoch primeraný, väčšine a vo väčšine prípadov asi nie, a nahradili ho niečím jednoznačným. Pokiaľ cenový zákon existuje len na ideologicko-propagandistické klamanie mimozemšťanov o existencii primeranej ceny s primeraným ziskom v dvojkrížovom trojkopčí, možno zrušenie takéhoto zavádzajúceho zákona by mohlo byť prvým krôčikom v rámci upratovania Augiášovho stranícko-demokratického chlieva.

Nežné spomienky

30.11.2023

Keďže už pominula záplava slávnostnej propagandy novostraníkov, tiež si rád zaspomínam na revolučné časy. Prvé náznaky zmien bolo cítiť už nejaký čas pred veľkým nežným štrnganím. Nielen v denníku komunistov, ktorý nielen vzhľadom na svoju veľkosť ale najmä obsah bol absolútne nečitateľný, najmä v prostriedkoch hromadnej dopravy, ale aj v denníku odborárov aj [...]

Slobodní novinári

26.11.2023

Slobodní novinári informovali z Mojžišovej zasľúbenej zeme o prepustení vyše tucta rukojemníkov z radov potomkov prisťahovalcov a zahraničných osôb, unesených a zadržiavaných domorodými teroristami, v rámci zahraničnými sprostredkovateľmi dohodnutého humanitárneho prímeria. Zároveň informovali o prepustení asi tri krát väčšieho počtu domorodých žien a detí [...]

Konkurencia

24.11.2023

Už sa to začalo. Najprv síce len opatrne, nenápadne sa zatúlali na pulty obchodov sušené datle a figy, neskôr aj čokoládoví mikuláškovia a čerti, nasledovaní salónkami a kolekciami. Aj obce sa prebudili z letnej uhorkovej sezóny a začali organizovať vrele očakávané vianočné trhy. Už kľudne môžu začať zo všetkých strán naplno znieť klasické vianočné odrhovačky [...]

Tomáš Taraba

Taraba: Koalícia sa dohodla na zmene zákona o Úrade na ochranu oznamovateľov

01.12.2023 10:20

Novela zákona pôjde na decembrovú schôdzu parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

Jaroslav Polaček

Mesto Košice vstupuje do krízového režimu

01.12.2023 09:10, aktualizované: 09:32

Dôvodom je nepriaznivá finančná situácia.

Javier Milei

Argentína sa nepridá ku krajinám BRICS, budúci prezident význam združenia bagatelizoval

01.12.2023 08:37

Argentína sa na budúci rok nepridá do bloku rozvojových ekonomík BRICS, uviedla Diana Mondinová, ktorá má byť ministerkou zahraničných vecí.

Zelenskyj, Mashovets, Syrsky, Kupiansk, vojna na Ukrajine

ONLINE: Rýchlo budujte opevnenie na všetkých úsekoch frontu, nariadil Zelenskyj vojakom

01.12.2023 07:00, aktualizované: 10:11

Veľké štáty zabúdajú na Ukrajinu a prepli sa na situáciu v Gaze, presne to chcelo Rusko dosiahnuť, povedal Volodymyr Zelenskyj.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 186
Celková čítanosť: 511601x
Priemerná čítanosť článkov: 2751x

Autor blogu

Kategórie