Založ si blog

Regulácia cien

Marťania by si mysleli, že regulovaná cena určená cenovým regulačným orgánom má zabrániť jánošíkovským firmám, zneužitím neexistujúceho alebo politickou propagandou ovplyvneného trhu, zahrnúť do ceny, v súlade so zákonom o cenách neprimeraný primeraný zisk od buka až do modrého neba.

Mimozemšťan by si myslel, že v cene stanovanej podľa cenového zákona je primeraný zisk umožnený rozhodnutím regulačného orgánu naozaj odôvodnený a primeraný, a nie kdesi na polceste do modrého neba.

Západoslovenský dodávateľ elektriny ma presvedčil, že moje mimozemské myslenie výrazne zaostáva za jeho pozemským.

Oznámil mi, že môžem odoberať elektrinu aj za cenu nepodliehajúcu cenovej regulácii. Že vraj to je výhodné, keď trhová cena je nižšia ako regulovaná cena. Bol by som zvedavý, ako môže byť primeraný zisk zahrnutý do regulovanej ceny primeraný, keď je vyšší ako primeraný zisk zahrnutý do neregulovanej ceny.

Vraj mám deväť mesiacov pred dodávkou za cenu nepodliehajúcu cenovej regulácii vystúpiť z regulovaného segmentu, a uzatvoriť novú zmluvu na dodávky za neregulovanú cenu. Predpokladám samozrejme, že v čase uzatvárania zmluvy mi dodávateľ nebude schopný prezradiť, aká bude neregulovaná cena, a nebude znášať žiadne záväzky týkajúce sa udržania dohodnutej ceny počas obdobia platnosti zmluvy. Za takýchto podmienok voľakedy kolotočiari predávali takzvanú mačku vo vreci na jarmokoch.

Dodávateľ samozrejme určite rozšíri kapacity svojich zákazníckych stredísk, aby odberatelia bažiaci po energii so skutočne primeraným neregulovaným ziskom nemuseli neprimerane dlho čakať na vybavenie súvisiacej administratívy.

Ja snívam o tom, že dodávateľ energií nezahrnie do regulovanej ceny so skutočne primeraným ziskom aj náklady na informovania odberateľov o možnosti využitia neregulovanej ceny a všetky náklady na administratívu súvisiacu s dodávkami energie za neregulovanú cenu.

Ale úplne nedočkavo rojčím po tom, aby stranícky zástupcovia ľudu si konečne všimli takzvaný primeraný zisk v cenovom zákone, ktorý je možno len niekomu a len v niektorých prípadoch primeraný, väčšine a vo väčšine prípadov asi nie, a nahradili ho niečím jednoznačným. Pokiaľ cenový zákon existuje len na ideologicko-propagandistické klamanie mimozemšťanov o existencii primeranej ceny s primeraným ziskom v dvojkrížovom trojkopčí, možno zrušenie takéhoto zavádzajúceho zákona by mohlo byť prvým krôčikom v rámci upratovania Augiášovho stranícko-demokratického chlieva.

Migrácia Fénixov

24.03.2023

Na základe presviedčania modro-zelených vygumovancov o šrotovisku sovietskych stíhačiek, dvojkrížové trojkopčie si objednalo dočasnú ochranu svojho vzdušného priestoru u svojich susedov. Sledujúc dianie posledných dní sa buď jednalo o naivný zastierací manéver alebo o číre klamstvo za účelom urýchlenia nákupu nových, spoza veľkej mláky. Ani náhlenie sa asi [...]

Dobrá a zlá správa

17.03.2023

Dobrá: Dočasne povereného, nekoaličného, neopozičného, dvojnásobne stranícky demokratického hájnika pozvali na návštevu Ukrajiny, odmenou za darovanie stíhačiek a iného vojenského materiálu. Zlá: Vráti sa.

Skúška inteligencie

12.03.2023

Príroda sa rozhodla overiť úroveň prirodzenej inteligencie vodičov formou piesočno-prachovej búrky na juhozápade dvojkrížového trojkopčia a na severozápade južných susedov. Žiaľ ani výsadba borovicových lesov na Záhorí, realizovaná podľa želania bývalých rakúskych mocnárov, nedokázala zabrániť tomuto veľmi zriedkavému javu. Skúšku inteligencie a schopnosti [...]

Stalin / Komunisti / Komunistická strana /

Ako za II. svetovej: Medvedev prečítal šéfom zbrojárskych fabrík Stalinov list

24.03.2023 22:08

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na jednom zo zasadnutí citoval z telegramu generálneho tajomníka ÚV KSSZ Josifa Stalina zo 17. septembra 1941

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea

Vallo zvýšil v Bratislave poplatky, Heger reagoval: Obce majú viac peňazí, ako sa čakalo

24.03.2023 20:55

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení, tvrdí Heger.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 82
Celková čítanosť: 152214x
Priemerná čítanosť článkov: 1856x

Autor blogu

Kategórie