Založ si blog

Zvieracie trampoty

Mami, oci, na Vianoce by som chcel také malé, chutnučké, ťarbavé šteniatko, hovorí nejedno panelákové dieťa, pravdepodobne aj z nedostatku iného zaujímavého vyžitia. Obyčajne nasleduje rodinná porada o tom, kto sa bude o psíka starať a chodiť s ním von. Aj rodičia si spomenú len na krásne chvíle z detstva, so šteniatkom niekde na dedine, a tak sa pod stromčekom objaví očakávaný psík. Sprvu všetci, a neskôr už iba rodičia sa stávajú otrokmi psa na nasledujúce desaťročie.

Nevyučené šteniatko začne kadiť a cikať najprv hocikde v byte, neskôr na ním samým vybranom mieste. Aj zúbky treba začať cvičiť, začnú sa strácať papuče a svoje dostane aj nábytok.

Nedá sa nič robiť, šťastní majitelia psíka musia začať drezúru s cieľom naučiť šteňa vyprázdňovať sa vonku, využitím systému odmien a trestov.

Pre zabránenie neustálych konfliktov medzi psíčkarmi samotnými, ale aj ostatnými, by bolo naopak vhodnejšie tým istým systémom naučiť psíka vyprázdňovať sa doma, rešpektovať existenciu iných tvorov, a spoločný, nerušený pohyb na čerstvom vzduchu by mohol byť zaslúženou odmenou pre gazdu aj šteniatko.

Aj elektrikári by sa určite potešili, nemuseli by tak často vymieňať od moču skorodované stĺpy vedenia alebo osvetlenia z dôvodu všeobecného ohrozovania.

S príchodom zimy psík, vyprázdňujúci sa vonku, samozrejme vykonáva radšej svoje potreby na udupanom chodníku ako v hlbokom nedotknutom snehu. A ak psíčkar nie je dostatočne spoločensky prispôsobivý, oheň je opäť na streche.

Malé šteniatko veľmi rýchlo vyrastie, a malé trampoty s ním porastú priamo úmerne s jeho veľkosťou.

Hádky s inými psíčkarmi a nepsíčkami sa opakujú s frekvenciou úmernou nevychovanosti psa.

Niekto by povedal, zožeňme si radšej papagája. Z vlastnej skúsenosti viem, že to znamená množstvo prachu, páperia a ostatkov potravy v byte. A keď sa chcete starať aj o fyzickú kondičku papagája, a občas ho vypustíte z klietky, máte čo čistiť, lebo papagája nevycvičíte ako šteniatko, kam má kadiť. Navyše, otroctvo s papagájom býva obyčajne oveľa dlhšie ako so psom.

V poslednom čase sa aj na sídlisku začínajú objavovať kone a ich šťastní a pyšní jazdci. Ale aj kone sa vyprázdňujú, a to v množstve úmernom svojej veľkosti. Je pravda, že kočiši vo Viedni aj v Krakowe majú zavedené svoje postupy pre takéto prípady. Zostáva záhadou, prečo niečo nevymyslia aj jazdci a nepozbierajú v meste konský trus po svojom miláčkovi podobne ako uvedomelí psíčkari.

Prajem všetkým v novom roku správne rozhodnutia ohľadne potreby zvieracieho spoločníka a pokorné prijatie otroctva spojeného s ním tak, aby neboli zdrojom zbytočných nedorozumení a hádok v rodine, ani s inými.

Hraboše

19.07.2024

Voľakedy sa hovorilo, že poľnohospodár má štyroch úhlavných nepriateľov, jar, leto, jeseň a zimu. Podľa najnovších reklamných vystúpení v hromadných oznamovacích prostriedkoch pribudli k nim aj hraboše. Rád by som sa dozvedel, ako dlho museli neúnavní reportéri hľadať, kým našli to krásne ohlodané, celebriťné pole. Občas chodím po chotári, a zatiaľ som nič [...]

Skvosty prírody

16.07.2024

Strakoš obyčajný Migrujúci vták trochu menší ako drozdy. U nás sa vyskytuje od apríla do septembra. Ako to v prírode obyčajne býva z praktických dôvodov, samček je vyparádenejší ako samička, čo umožňuje samčekovi odlákať pozornosť predátorov od hniezda a samičke zostať nenápadnejšou, rozdielne od zvyklostí ľudstva. Samček strakoša má sivé operenie hlavy, v [...]

Čerešničky a hrozienka

12.07.2024

Rád cestujem hromadnou dopravou hlavného mesta. Som držiteľom ročnej električenky od doby jej zavedenia, a obyčajne ju využívam niekoľkokrát denne. Po obnove vozidlového parku a realitu zohľadňujúcom nastavení taktu, mám málokedy dôvod frflať. Áno aj vďaka vám, pyšní a hrdí autičkári cestujem rád hromadnou dopravou, pretože aj vašim pričinením obyčajne nájdem aj [...]

Donald Trump

Trump po atentáte opäť v kampani, bavil sa na účet demokratov

21.07.2024 06:15

Šéfovia Demokratickej strany sa snažia zvrátiť výsledky primárok a vyradiť z volebného boja Joea Bidena, čo nie je práve demokratické, povedal Donald Trump.

jadrové zbrane, ruská televízia

Stačia tri rakety a civilizácia sa zrúti. Rusko opäť pohrozilo jadrovým útokom na európske mestá

21.07.2024 06:00

Berlín, Paríž, Londýn, Praha, Varšava či Bukurešť. To všetko sú ciele, ktoré vymenovali vo vysielaní štátnej ruskej televízie.

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 989212x
Priemerná čítanosť článkov: 3941x

Autor blogu

Kategórie