Založ si blog

Batériová elektromobilita

Elektromobilita, ako reklamný prostriedok sa tak zapáčila európskym straníkom, že nezohľadňujúc reálny stav rozvoja techniky a fyzikálne zákony, už určili rok ukončenia výroby automobilov so spaľovacími motormi.

Príchodom zimných dní sa začali v médiách objavovať dobré rady rôznych odborníkov pre vlastníkov batériových elektromobilov, týkajúce sa ich používania v zime takým spôsobom, aby minimalizovali nepríjemnosti spôsobené prirodzenými vlastnosťami batériových elektromobilov. Dokonca vo Švajčiarsku sa podľa medializovaných informácií začalo uvažovať o zákaze používania elektromobilov v zime.

Každý opravár hocijakých zariadení napájaných z batérií ako aj ich všímavý používateľ má skúsenosť, že v zime sa výrazne znižuje kapacita batérií a tento stav sa ešte aj zhoršuje vekom batérií.

Nie náhodou energetici nikdy nepoužili batérie na uskladnenie prebytku vyrábanej elektrickej energie.

Aj prínos batériových elektromobilov z hľadiska ekológie je minimálne diskutabilný a realistický je len v krajinách vyrábajúcich podstatnú časť potrebnej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, nezávislých na poveternostných podmienkach.

Elektromobilita by mohla byť prínosom napríklad na Islande, kde asi 65 % elektrickej energie sa vyrába v geotermálnych elektrárňach a asi 20 % vo vodných.

Samotné batérie, ktorých životnosť a prijateľná prevádzkyschopnosť bude najskôr kratšia ako životnosť vozidla, budú tvoriť nový druh odpadu so zatiaľ nedomysleným spôsobom likvidácie, v lepšom prípade recyklácie.

Nevyhnutná minimálne štvornásobná premena elektrickej energie od jeho zdroja k samotnému elektrickému pohonu spôsobuje dodatočných asi 40 % energetických strát, úmerne zvyšujúcich spotrebu primárneho zdroja energie, spolu s prípadnými emisiami nežiadúcich prvkov.

Do doby úspešného vývoja zdroja elektrickej energie pre elektromobily, s vlastnosťami nemennými od vonkajšej teploty a veku, nabíjateľného v čase porovnateľnom s časom načerpania benzínu, nafty alebo plynu, bude batériová elektromobilita len znepríjemňovať život používateľom elektromobilov, najmä v zimných podmienkach.

Dobré ráno stará mama, rečie sa občas.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

Si Ťin-pching Putin

Pomáha Peking vojensky Putinovi? Čečenci bojujúci na Ukrajine mali dostať čínske obrnené vozidlá

09.06.2023 16:47

Čína odmieta správy o podpore Ruska ako fámy šírené USA a NATO.

sklenar dubncia

Vojna ukázala, že zásoby sú dôležité. V Dubnici by sa mohla rozšíriť výroba zbraní

09.06.2023 16:15

Zbrojárske podniky v Dubnici nad Váhom by mohli rozšíriť kapacity.

Lynx Commando

Po stredoškoláka z Košíc si prišlo elitné Lynx komando. Plánoval vyrábať bomby?

09.06.2023 16:00

Počas domových prehliadok policajti u chlapca zaistili chemické látky, ktoré je možné použiť pri výrobe výbušnín. Obvinili ho zo zločinov niektorých foriem účasti na terorizme.

Kim Čong-un

Kim Čong-un zakázal samovraždy: Sú zradou socializmu

09.06.2023 15:47

Diktátor miestnym vládam nariadil, aby prijali preventívne opatrenia.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 236179x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie