Založ si blog

Batériová elektromobilita

Elektromobilita, ako reklamný prostriedok sa tak zapáčila európskym straníkom, že nezohľadňujúc reálny stav rozvoja techniky a fyzikálne zákony, už určili rok ukončenia výroby automobilov so spaľovacími motormi.

Príchodom zimných dní sa začali v médiách objavovať dobré rady rôznych odborníkov pre vlastníkov batériových elektromobilov, týkajúce sa ich používania v zime takým spôsobom, aby minimalizovali nepríjemnosti spôsobené prirodzenými vlastnosťami batériových elektromobilov. Dokonca vo Švajčiarsku sa podľa medializovaných informácií začalo uvažovať o zákaze používania elektromobilov v zime.

Každý opravár hocijakých zariadení napájaných z batérií ako aj ich všímavý používateľ má skúsenosť, že v zime sa výrazne znižuje kapacita batérií a tento stav sa ešte aj zhoršuje vekom batérií.

Nie náhodou energetici nikdy nepoužili batérie na uskladnenie prebytku vyrábanej elektrickej energie.

Aj prínos batériových elektromobilov z hľadiska ekológie je minimálne diskutabilný a realistický je len v krajinách vyrábajúcich podstatnú časť potrebnej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, nezávislých na poveternostných podmienkach.

Elektromobilita by mohla byť prínosom napríklad na Islande, kde asi 65 % elektrickej energie sa vyrába v geotermálnych elektrárňach a asi 20 % vo vodných.

Samotné batérie, ktorých životnosť a prijateľná prevádzkyschopnosť bude najskôr kratšia ako životnosť vozidla, budú tvoriť nový druh odpadu so zatiaľ nedomysleným spôsobom likvidácie, v lepšom prípade recyklácie.

Nevyhnutná minimálne štvornásobná premena elektrickej energie od jeho zdroja k samotnému elektrickému pohonu spôsobuje dodatočných asi 40 % energetických strát, úmerne zvyšujúcich spotrebu primárneho zdroja energie, spolu s prípadnými emisiami nežiadúcich prvkov.

Do doby úspešného vývoja zdroja elektrickej energie pre elektromobily, s vlastnosťami nemennými od vonkajšej teploty a veku, nabíjateľného v čase porovnateľnom s časom načerpania benzínu, nafty alebo plynu, bude batériová elektromobilita len znepríjemňovať život používateľom elektromobilov, najmä v zimných podmienkach.

Dobré ráno stará mama, rečie sa občas.

Pandemické blúznenie

20.06.2024

Momentálne najmúdrejší, stranícky, príkladne odborne fundovaný špecialista na vírusové ochorenia vyhlásil, že v dvojkrížovom trojkopčí pandémia koronavírusu nebola. Asi sa riadil žiarivým príkladom svojich straníckych predchodcov, podľa ktorých na zametenie hocijakých špinavostí pod koberec stačí vyhlásiť, že skutok sa nestal. Čo už? Však v dvadsiatom prvom [...]

Lúčenie

15.06.2024

Všetko raz skončí. Nastal čas. Pani prezidentka sa rozlúčila s funkciou, službou občanom aj s domom pionierov a mládeže. Lúčenie je obyčajne aj časom spomínania. Ako hrom z jasného neba pôsobil postup občianskej aktivistky za zabránenie vybudovania skládky smetí v Pezinku na úkor iných obcí do druhého kola prezidentských volieb. Jej súperom bol vyčačkaný, [...]

Podobnosti

11.06.2024

Malá malebná dedinka na južnom dvokrížovom trojkopčí. Z jednej strany neveľké kopčeky, z druhej jedna z väčších riek krajiny. Blížil sa koniec poslednej svetovej vojny. Nemci, utekajúci svinským galopom až zo sovietskych stepí, sa usadili v dedine s úmyslom trochu si odpočinúť, ale v prvom rade, po zničení všetkých mostov v okolí, aj zabrániť postupu červenej [...]

migy, vojna na ukrajine, mig-29, naď, Zmeko

Darovanie MiG-29 ide na políciu. Rezort obrany podáva trestné oznámenia na Hegerovu vládu

24.06.2024 06:00

Vládna strana Smer vlani už pre darovanie stíhačiek podávala trestné oznámenie, polícia ho však zamietla.

Italy Politics

Mussolini v sukni? Meloniová si chce uzurpovať moc, opozícia bije na poplach

24.06.2024 06:00

Talianska premiérka navrhla reformu ústavy, ktorá by odstavila prezidenta a takmer všetku moc zverila do jej rúk.

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 243
Celková čítanosť: 924808x
Priemerná čítanosť článkov: 3806x

Autor blogu

Kategórie