Založ si blog

Verejnoprávnosť, alebo Kade vietor tade plášť

Podľa riaditeľa verejnoprávneho RTVS je zásadné, aby bola pre nich garantovaná výška financií zo štátneho rozpočtu a zabezpečila sa ich ochrana pred akýmikoľvek politickými vplyvmi. Tiež považuje koncesionárske poplatky za garanciu nezávislosti RTVS.

Podľa môjho názoru, by nemali existovať verejnoprávne médiá v terajšom ponímaní vôbec. Médiá financované zo štátneho rozpočtu, schváleného straníckym parlamentom, nikdy nemôžu byť nezávislé. V krajine riadenej diktatúrou viacerých politických strán, médiá financované zo štátneho rozpočtu zjavne slúžia vládnucim politickým stranám a šíreniu ich ideológie, o čom nás každodenne presviedčajú programy verejnoprávnej RTVS, pod pláštikom spravodajstva zahmlievajúce skrytú, neplatenú reklamu vládnucich politických strán.

Neviem si predstaviť od koho očakáva RTVS ochranu pred akýmikoľvek politickými vplyvmi. Jedno je isté, že pokiaľ vedenie a zamestnanci RTVS nenájdu odvahu na vlastnú ochranu pred straníckymi politickými vplyvmi, koncesionárske poplatky ani samotní koncesionári ich pred nimi neochránia.

Možnou schodnou cestou dlhodobo diskutovanej verejnoprávnosti médií, by mohla byť náhrada verejnoprávnych médií v súčasnom ponímaní legislatívou určenými verejnými informáciami, ktoré by boli povinné vysielať a oznamovať všetky médiá. Jednalo by sa len o informácie týkajúce sa výnimočných udalostí verejného záujmu a s nimi súvisiacich pokynov, či už paralelne s pravidelne skúšanými sirénami alebo ako ich náhrada.

Predmetom verejného práva by mohli byť aj určité obmedzenia spôsobu a obsahu vysielania. Tu by mohol byť regulovaný napríklad zákaz vysielania určitého verejne neprípustného obsahu alebo vysielanie reklamy len medzi jednotlivými programami bez ich prerušovania, s povinným zverejňovaním času vysielania reklamy.

Doba ešte asi nie je zrelá na zánik verejnoprávneho RTVS, napriek tomu ja rojko budem snívať o náhrade verejnoprávnej hlásnej trúby vládnucich politických strán a ich ideológií, skutočne od štátneho rozpočtu alebo aj koncesionárskych poplatkov nezávislými médiami, povinnými vysielať len nutné verejnoprávne informácie a s obsahom obmedzovaným verejnoprávne len v minimálnej nutnej miere.

Hraboše

19.07.2024

Voľakedy sa hovorilo, že poľnohospodár má štyroch úhlavných nepriateľov, jar, leto, jeseň a zimu. Podľa najnovších reklamných vystúpení v hromadných oznamovacích prostriedkoch pribudli k nim aj hraboše. Rád by som sa dozvedel, ako dlho museli neúnavní reportéri hľadať, kým našli to krásne ohlodané, celebriťné pole. Občas chodím po chotári, a zatiaľ som nič [...]

Skvosty prírody

16.07.2024

Strakoš obyčajný Migrujúci vták trochu menší ako drozdy. U nás sa vyskytuje od apríla do septembra. Ako to v prírode obyčajne býva z praktických dôvodov, samček je vyparádenejší ako samička, čo umožňuje samčekovi odlákať pozornosť predátorov od hniezda a samičke zostať nenápadnejšou, rozdielne od zvyklostí ľudstva. Samček strakoša má sivé operenie hlavy, v [...]

Čerešničky a hrozienka

12.07.2024

Rád cestujem hromadnou dopravou hlavného mesta. Som držiteľom ročnej električenky od doby jej zavedenia, a obyčajne ju využívam niekoľkokrát denne. Po obnove vozidlového parku a realitu zohľadňujúcom nastavení taktu, mám málokedy dôvod frflať. Áno aj vďaka vám, pyšní a hrdí autičkári cestujem rád hromadnou dopravou, pretože aj vašim pričinením obyčajne nájdem aj [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 989201x
Priemerná čítanosť článkov: 3941x

Autor blogu

Kategórie