Založ si blog

Verejnoprávnosť, alebo Kade vietor tade plášť

Podľa riaditeľa verejnoprávneho RTVS je zásadné, aby bola pre nich garantovaná výška financií zo štátneho rozpočtu a zabezpečila sa ich ochrana pred akýmikoľvek politickými vplyvmi. Tiež považuje koncesionárske poplatky za garanciu nezávislosti RTVS.

Podľa môjho názoru, by nemali existovať verejnoprávne médiá v terajšom ponímaní vôbec. Médiá financované zo štátneho rozpočtu, schváleného straníckym parlamentom, nikdy nemôžu byť nezávislé. V krajine riadenej diktatúrou viacerých politických strán, médiá financované zo štátneho rozpočtu zjavne slúžia vládnucim politickým stranám a šíreniu ich ideológie, o čom nás každodenne presviedčajú programy verejnoprávnej RTVS, pod pláštikom spravodajstva zahmlievajúce skrytú, neplatenú reklamu vládnucich politických strán.

Neviem si predstaviť od koho očakáva RTVS ochranu pred akýmikoľvek politickými vplyvmi. Jedno je isté, že pokiaľ vedenie a zamestnanci RTVS nenájdu odvahu na vlastnú ochranu pred straníckymi politickými vplyvmi, koncesionárske poplatky ani samotní koncesionári ich pred nimi neochránia.

Možnou schodnou cestou dlhodobo diskutovanej verejnoprávnosti médií, by mohla byť náhrada verejnoprávnych médií v súčasnom ponímaní legislatívou určenými verejnými informáciami, ktoré by boli povinné vysielať a oznamovať všetky médiá. Jednalo by sa len o informácie týkajúce sa výnimočných udalostí verejného záujmu a s nimi súvisiacich pokynov, či už paralelne s pravidelne skúšanými sirénami alebo ako ich náhrada.

Predmetom verejného práva by mohli byť aj určité obmedzenia spôsobu a obsahu vysielania. Tu by mohol byť regulovaný napríklad zákaz vysielania určitého verejne neprípustného obsahu alebo vysielanie reklamy len medzi jednotlivými programami bez ich prerušovania, s povinným zverejňovaním času vysielania reklamy.

Doba ešte asi nie je zrelá na zánik verejnoprávneho RTVS, napriek tomu ja rojko budem snívať o náhrade verejnoprávnej hlásnej trúby vládnucich politických strán a ich ideológií, skutočne od štátneho rozpočtu alebo aj koncesionárskych poplatkov nezávislými médiami, povinnými vysielať len nutné verejnoprávne informácie a s obsahom obmedzovaným verejnoprávne len v minimálnej nutnej miere.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

sklenar dubncia

Vojna ukázala, že zásoby sú dôležité. V Dubnici by sa mohla rozšíriť výroba zbraní

09.06.2023 16:15

Zbrojárske podniky v Dubnici nad Váhom by mohli rozšíriť kapacity.

Lynx Commando

Po stredoškoláka z Košíc si prišlo elitné Lynx komando. Plánoval vyrábať bomby?

09.06.2023 16:00

Počas domových prehliadok policajti u chlapca zaistili chemické látky, ktoré je možné použiť pri výrobe výbušnín. Obvinili ho zo zločinov niektorých foriem účasti na terorizme.

Kim Čong-un

Kim Čong-un zakázal samovraždy: Sú zradou socializmu

09.06.2023 15:47

Diktátor miestnym vládam nariadil, aby prijali preventívne opatrenia.

svitavsko, nehoda, tesla, stropkov

Tragická nehoda v Česku. O život bojuje šéf Tesly Stropkov, jeho manželka zahynula

09.06.2023 15:15

Traja ľudia zahynuli pri nehode troch osobných a jedného nákladného auta na Svitavsku.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 235952x
Priemerná čítanosť článkov: 2052x

Autor blogu

Kategórie