Založ si blog

Energetické Kocúrkovo

Zdá sa, že u nás každý robí vždy niečo iné, než na čo je určený. Jedným z príkladov je ÚRSO, ktorý nás už v nedávnej minulosti pobavil návrhom regulácie ceny elektrickej energie podľa výšky ističa. Možno vtedajšiemu šéfovi niekto prezradil, že nové ističe sú oveľa nižšie ako staršie i keď plnia rovnakú funkciu, a tak sa ÚRSO tej revolučnej myšlienky včas pred uskutočnením vzdal. Ale sme sa aspoň pobavili na našom špecifickom folklóre.

ÚRSO nám v médiách oznámilo, že na určenie regulovaných cien energií budeme musieť čakať ešte aspoň dva týždne. Pravdepodobne preto, aby namiesto plnenia jednej zo svojich zákonných činností ako cenový orgán, sa mohol zaoberať vytváraním štatistík týkajúcich sa energetickej chudoby, vychádzajúcich zo súčasných cien energií a určovaním opatrení na ochranu domácností pred energetickou chudobou.

ÚRSO by chcelo stanoviť špeciálne tarify pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou. Ja, ako obyčajný občan skôr očakávam, aby ÚRSO ako cenový regulátor stanovil cenu energií a vody reguláciou primeraného zisku, podľa cenového zákona, na nejakej rozumnej hodnote. Tiež očakávam, aby ÚRSO stanovilo, čo sa nemôže zahrnúť do regulovanej ceny energií a vody. Bol by som rád, keby som cez regulovanú cenu energií a vody nemusel podporovať rôzne marketingové nezmysly výrobcov a distribútorov energií a vody, rôzne športové a kultúrne podujatia, športovcov a iné spriaznené osoby výrobcov a distribútorov.

ÚRSO namiesto efektívne regulovanej ceny energií a vody ponúkne bezplatný splátkový kalendár a energetické poradenstvo, asi v mene tých, ktorí to majú v kompetencii.

Tiež namiesto rozumne regulovanej ceny energií navrhuje zaviesť zákaz vypínania dodávok energií a vody počas zimnej sezóny. Neudáva žiadny návrh, kto a kedy uhradí energie za zimu, a tiež si neviem predstaviť prečo predpokladá, že vypínanie v nezimných mesiacoch bude pre občanov prijateľné.

ÚRSO v neposlednom rade mieni zakázať podomový predaj energií. Možno trpím nejakou zrakovou vadou, ale zatiaľ som nikdy nestretol žiadneho predavača s batohom plným elektriny, plynu alebo vody. O to viac ma otravujú telefónny predavači s nacvičenými marketingovými vetami, bez hocijakej znalosti problematiky, ponúkajúci jedinečné balíčky produktov, namiesto ponuky predaja svojho produktu za cenu určenú podľa zákona o cenách, bez nekresťanského primeraného zisku.

Možno by si ÚRSO mal vytiahnuť zbierku našich prísloví a nájsť v nej čo občania potrebujú. Pritom možno natrafí aj na „Švec, vráť sa ku kopytu“.

Dojmy z Malty

27.05.2023

Nie tej slovenskej, ale skutočnej, aj s pár praktickými skúsenosťami, ktoré by mohli niekomu pomôcť. Po prílete na dopravu z letiska je vhodné použiť taxislužbu alebo hromadnú autobusovú dopravu. Ďalšou možnosťou je prenájom auta, treba však mať na pamäti, že je tam ľavostranná doprava so svojimi špecifikami. Väčšina chodcov je asi zo zahraničia, lebo na chodníku [...]

Šustrove deti

16.05.2023

Ako sa v porekadle hovorí, chodia bosé. Spomenul som si na to, keď médiá uverejnili ročný príjem nového pána premiéra z investícií. Tiež som si spomenul, ako ma jeden z mojich nadriadených presviedčal, aby som vstúpil do tretieho dôchodkového piliera. Argumentoval tým, že na tom nemôžem prerobiť. Okrem môjho vkladu by prispieval aj môj zamestnávateľ. Vraj je to [...]

Skvosty prírody

14.05.2023

Trsteniarik veľký Je o niečo málo menší ako drozd. Na spodnom oblečení z bledo sivého až bledo hnedastého peria má fráčik a kapucňu tmavohnedej farby. Nad tmavohnedým očkom sa vyníma pásik bledosivého obočia. Niekto by sa možno pýtal, prečo takýto farebne málo výrazný vtáčik patrí medzi skvosty našej prírody. Je to jeho výnimočným hlasovým prejavom. Skôr ako [...]

Trebišov, maturity

Aliancia stredoškolákov dostala podnety o účasti slovenského dezinformátora v maturitnej komisii

28.05.2023 11:20

Milan Laurinc je člen nezákonných protestov Občianskeho tribunálu.

kosovo

NATO vyzvalo Kosovo na deeskaláciu napätia so Srbskom

28.05.2023 10:25

Urobilo tak deň po tom, ako srbské ozbrojené sily zaujali stav plnej bojovej pohotovosti a presunuli sa bližšie k hraniciam s Kosovom.

Ľudovít Ódor

Premiér začne v pondelok sériu stretnutí s parlamentnými stranami. Dve medzi pozvanými nie sú

28.05.2023 09:53

Rokovať sa bude o podpore programového vyhlásenia vlády a o možnosti vyslovenia dôvery vláde.

turecko, erdogan, Kiličdaroglu

V Turecku sa začalo prelomové druhé kolo prezidentských volieb

28.05.2023 08:50

To rozhodne o tom, či sa bude Turecko uberať demokratickejším smerom pod vedením Kiličdarogla, alebo sa predĺži autoritárska vláda súčasného prezidenta Erdogana.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 221708x
Priemerná čítanosť článkov: 2016x

Autor blogu

Kategórie