Založ si blog

Energetické Kocúrkovo

Zdá sa, že u nás každý robí vždy niečo iné, než na čo je určený. Jedným z príkladov je ÚRSO, ktorý nás už v nedávnej minulosti pobavil návrhom regulácie ceny elektrickej energie podľa výšky ističa. Možno vtedajšiemu šéfovi niekto prezradil, že nové ističe sú oveľa nižšie ako staršie i keď plnia rovnakú funkciu, a tak sa ÚRSO tej revolučnej myšlienky včas pred uskutočnením vzdal. Ale sme sa aspoň pobavili na našom špecifickom folklóre.

ÚRSO nám v médiách oznámilo, že na určenie regulovaných cien energií budeme musieť čakať ešte aspoň dva týždne. Pravdepodobne preto, aby namiesto plnenia jednej zo svojich zákonných činností ako cenový orgán, sa mohol zaoberať vytváraním štatistík týkajúcich sa energetickej chudoby, vychádzajúcich zo súčasných cien energií a určovaním opatrení na ochranu domácností pred energetickou chudobou.

ÚRSO by chcelo stanoviť špeciálne tarify pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou. Ja, ako obyčajný občan skôr očakávam, aby ÚRSO ako cenový regulátor stanovil cenu energií a vody reguláciou primeraného zisku, podľa cenového zákona, na nejakej rozumnej hodnote. Tiež očakávam, aby ÚRSO stanovilo, čo sa nemôže zahrnúť do regulovanej ceny energií a vody. Bol by som rád, keby som cez regulovanú cenu energií a vody nemusel podporovať rôzne marketingové nezmysly výrobcov a distribútorov energií a vody, rôzne športové a kultúrne podujatia, športovcov a iné spriaznené osoby výrobcov a distribútorov.

ÚRSO namiesto efektívne regulovanej ceny energií a vody ponúkne bezplatný splátkový kalendár a energetické poradenstvo, asi v mene tých, ktorí to majú v kompetencii.

Tiež namiesto rozumne regulovanej ceny energií navrhuje zaviesť zákaz vypínania dodávok energií a vody počas zimnej sezóny. Neudáva žiadny návrh, kto a kedy uhradí energie za zimu, a tiež si neviem predstaviť prečo predpokladá, že vypínanie v nezimných mesiacoch bude pre občanov prijateľné.

ÚRSO v neposlednom rade mieni zakázať podomový predaj energií. Možno trpím nejakou zrakovou vadou, ale zatiaľ som nikdy nestretol žiadneho predavača s batohom plným elektriny, plynu alebo vody. O to viac ma otravujú telefónny predavači s nacvičenými marketingovými vetami, bez hocijakej znalosti problematiky, ponúkajúci jedinečné balíčky produktov, namiesto ponuky predaja svojho produktu za cenu určenú podľa zákona o cenách, bez nekresťanského primeraného zisku.

Možno by si ÚRSO mal vytiahnuť zbierku našich prísloví a nájsť v nej čo občania potrebujú. Pritom možno natrafí aj na „Švec, vráť sa ku kopytu“.

Neprispôsobivý

06.12.2022

Vždy mi nadvihne mandle, keď hocikto použije prívlastok neprispôsobivý. Pritom samotná neprispôsobivosť je závislá len od očakávaní osoby používajúcej tento prívlastok, ktorá môže byť takisto považovaná za neprispôsobivú z pohľadu očakávaní inej osoby. Čakajúc na meškajúci vlak v jednej železničnej stanici, ma nedávno prekvapili použitím tohto prívlastku [...]

Som Marťan

01.12.2022

Opäť nám nastúpila pred verejnokomunikačné prostriedky rýchla rota, aby pod vedením priemeru oznámila nedočkavým Marťanom, ako veľkodušne a nezištne pomôžu každej domácnosti, a to formou nepriameho príspevku v priemere tri tisíc euro na domácnosť za rok. Div sa Marťan, štát ti pomôže priamymi dotáciami dodávateľom energií. A ty si vycucaj z malíčka, ako [...]

Vis a Mat

26.11.2022

Vis a Mat sa v jeden krásny slnečný deň rozhodli šmahom ruky vyriešiť dlhodobo nimi samými a ich predchodcami zanedbávané problémy zdravotníctva. Mysleli si, že najlepšie sa to asi podarí napodobnením vysoko odborných postupov dvoch neomylných majstrov zo známej televíznej rozprávky. Najsamprv Vis predložil nerealistickú požiadavku na zvýšenie platov lekárov, [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 39926x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie