Založ si blog

Energetické Kocúrkovo

Zdá sa, že u nás každý robí vždy niečo iné, než na čo je určený. Jedným z príkladov je ÚRSO, ktorý nás už v nedávnej minulosti pobavil návrhom regulácie ceny elektrickej energie podľa výšky ističa. Možno vtedajšiemu šéfovi niekto prezradil, že nové ističe sú oveľa nižšie ako staršie i keď plnia rovnakú funkciu, a tak sa ÚRSO tej revolučnej myšlienky včas pred uskutočnením vzdal. Ale sme sa aspoň pobavili na našom špecifickom folklóre.

ÚRSO nám v médiách oznámilo, že na určenie regulovaných cien energií budeme musieť čakať ešte aspoň dva týždne. Pravdepodobne preto, aby namiesto plnenia jednej zo svojich zákonných činností ako cenový orgán, sa mohol zaoberať vytváraním štatistík týkajúcich sa energetickej chudoby, vychádzajúcich zo súčasných cien energií a určovaním opatrení na ochranu domácností pred energetickou chudobou.

ÚRSO by chcelo stanoviť špeciálne tarify pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou. Ja, ako obyčajný občan skôr očakávam, aby ÚRSO ako cenový regulátor stanovil cenu energií a vody reguláciou primeraného zisku, podľa cenového zákona, na nejakej rozumnej hodnote. Tiež očakávam, aby ÚRSO stanovilo, čo sa nemôže zahrnúť do regulovanej ceny energií a vody. Bol by som rád, keby som cez regulovanú cenu energií a vody nemusel podporovať rôzne marketingové nezmysly výrobcov a distribútorov energií a vody, rôzne športové a kultúrne podujatia, športovcov a iné spriaznené osoby výrobcov a distribútorov.

ÚRSO namiesto efektívne regulovanej ceny energií a vody ponúkne bezplatný splátkový kalendár a energetické poradenstvo, asi v mene tých, ktorí to majú v kompetencii.

Tiež namiesto rozumne regulovanej ceny energií navrhuje zaviesť zákaz vypínania dodávok energií a vody počas zimnej sezóny. Neudáva žiadny návrh, kto a kedy uhradí energie za zimu, a tiež si neviem predstaviť prečo predpokladá, že vypínanie v nezimných mesiacoch bude pre občanov prijateľné.

ÚRSO v neposlednom rade mieni zakázať podomový predaj energií. Možno trpím nejakou zrakovou vadou, ale zatiaľ som nikdy nestretol žiadneho predavača s batohom plným elektriny, plynu alebo vody. O to viac ma otravujú telefónny predavači s nacvičenými marketingovými vetami, bez hocijakej znalosti problematiky, ponúkajúci jedinečné balíčky produktov, namiesto ponuky predaja svojho produktu za cenu určenú podľa zákona o cenách, bez nekresťanského primeraného zisku.

Možno by si ÚRSO mal vytiahnuť zbierku našich prísloví a nájsť v nej čo občania potrebujú. Pritom možno natrafí aj na „Švec, vráť sa ku kopytu“.

Hraboše

19.07.2024

Voľakedy sa hovorilo, že poľnohospodár má štyroch úhlavných nepriateľov, jar, leto, jeseň a zimu. Podľa najnovších reklamných vystúpení v hromadných oznamovacích prostriedkoch pribudli k nim aj hraboše. Rád by som sa dozvedel, ako dlho museli neúnavní reportéri hľadať, kým našli to krásne ohlodané, celebriťné pole. Občas chodím po chotári, a zatiaľ som nič [...]

Skvosty prírody

16.07.2024

Strakoš obyčajný Migrujúci vták trochu menší ako drozdy. U nás sa vyskytuje od apríla do septembra. Ako to v prírode obyčajne býva z praktických dôvodov, samček je vyparádenejší ako samička, čo umožňuje samčekovi odlákať pozornosť predátorov od hniezda a samičke zostať nenápadnejšou, rozdielne od zvyklostí ľudstva. Samček strakoša má sivé operenie hlavy, v [...]

Čerešničky a hrozienka

12.07.2024

Rád cestujem hromadnou dopravou hlavného mesta. Som držiteľom ročnej električenky od doby jej zavedenia, a obyčajne ju využívam niekoľkokrát denne. Po obnove vozidlového parku a realitu zohľadňujúcom nastavení taktu, mám málokedy dôvod frflať. Áno aj vďaka vám, pyšní a hrdí autičkári cestujem rád hromadnou dopravou, pretože aj vašim pričinením obyčajne nájdem aj [...]

Donald Trump

Trump po atentáte opäť v kampani, bavil sa na účet demokratov

21.07.2024 06:15

Šéfovia Demokratickej strany sa snažia zvrátiť výsledky primárok a vyradiť z volebného boja Joea Bidena, čo nie je práve demokratické, povedal Donald Trump.

jadrové zbrane, ruská televízia

Stačia tri rakety a civilizácia sa zrúti. Rusko opäť pohrozilo jadrovým útokom na európske mestá

21.07.2024 06:00

Berlín, Paríž, Londýn, Praha, Varšava či Bukurešť. To všetko sú ciele, ktoré vymenovali vo vysielaní štátnej ruskej televízie.

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 989226x
Priemerná čítanosť článkov: 3941x

Autor blogu

Kategórie