Založ si blog

Klobása

Tradičný, už niekoľko storočí sa konajúci jarmok v meste na Dunaji, ktorého najväčšou turistickou atrakciou je bazilika a hrad u susedov na druhej strany rieky.

Pán v najlepších rokoch si užíva atmosféru jarmoku. V kútiku srdca dúfa, že v dave natrafí na svoju prvú lásku, zároveň sa aj obáva, že stretnutie po toľkých rokoch môže nenávratne zničiť krásne spomienky.

V duchu porovnáva terajší jarmok s tými, ktoré si ešte z minulosti pamätá. Dospieva k názoru, že samotný jarmok zostáva taký istý, zmenila sa len skladba predávaného tovaru výrazne smerom k artiklom pochádzajúcim z krajiny čínskeho draka.

Mierne unavený všeobecným virvarom sa rozhodne trochu odpočinúť a osviežiť. Dopraje si tradičnú cigánsku pečienku s kopou kyslých príloh a najmä s mäkučkým, hebkým bielym chlebíkom z dobre vypracovaného a vykysnutého cesta, s kôrkou do chrumkava upečenou. Najprv si síce vyhliadol krásne upečenú husaciu pečeň, vidiac však cenu akú by určil len Juraj Jánošík spolu s Nikolom Šohajom, sa tej rebelskej myšlienky veľmi rýchlo vzdal, a radšej si k tradičnému jedlu doprial aj nejaké nealkoholické pivo.

Posilnený a odpočinutý pokračuje v bezcieľnom, nostalgickom túlaní sa medzi mnohými kúpychtivými spoluobčanmi.

Naraz upúta jeho pozornosť veľmi sympatická trhovkyňa. Krv a mlieko, ako sa hovorí, ale jednoznačne jeho krvná skupina. Prebudia sa v ňom spomienky na mladosť a pomaly ale isto sa v duchu mení na dobyvateľa. Až neskôr si uvedomí, že trhovkyňa predáva klobásy od výmyslu sveta.

Chvíľu porozmýšľa, tváriac sa akoby chcel niečo aj kupovať, a opýta sa:

„Mladá pani, prosím Vás tá jelenia klobása je naozaj z jeleňa?“

„Samozrejme, stopercentne z jelenieho mäsa,“ odvetí trhovkyňa, dúfajúc v dobrý obchod.

„Prosím Vás, tá zajačia klobása je naozaj zo zajaca?“ znie ďalšia otázka zvedavého pána.

„Áno, z väčšej časti, ale je v nej aj bravčové mäso.“ trpezlivo a s úsmevom podáva trhovkyňa informáciu.

„Prosím Vás, tá husacia klobása je naozaj z husi?“ pokračuje pán vo výsluchu.

„Áno, zaiste.“ Odvetí trhovkyňa s pomaly sa vytrácajúcim úsmevom, uvedomiac si, že tu sa pravdepodobne nebude jednať o obchod.

„Milá pani, mohli by ste mi prezradiť aj z čoho je táto pastierska klobása?“ pýta sa ešte raz už trochu dotieravý pán.

„Prepáčte, ale ja sa musím venovať aj tým, čo chcú naozaj niečo kúpiť.“ vyhne sa odpovedi usmievavá trhovkyňa so skoro nekonečnou trpezlivosťou, uvedomiac si, že pán sa chce iba pobaviť.

Obliekacie pravidlá

21.04.2024

Taká hanba. Nejakí nezodpovední turisti a turistky z dvojkrížového trojkopčia spôsobili nenapraviteľnú psychickú traumu najkultúrnejšej bývalej televíznej hlásateľke. Len si predstavte, na turistiku vo Venezii si obliekli obyčajné turistické odevy. Toto sa musí raz a navždy skončiť! Dámy, odteraz sa od vás očakáva výlučne kaderníctvom upravený účes, fasáda [...]

Spasitelia

18.04.2024

Nad Kriváňom svieti jasná hviezda. Nie ešte neprichádza povestný osamelý spasiteľ. Občania dvojkrížového trojkopčia sa môžu radovať, namiesto jedného prichádza hneď skupina troch. A nie sú to len akýsi traja králi z východu, ba ani zo západu, ale skutoční, naši írečití domáci spasitelia. Na čele príde hrdý, úspešný bagristický ničiteľ nedostavanej [...]

Revolúcia na železnici

15.04.2024

Na železnici dvojkrížového trojkopčia sa pravdepodobne objavuje vlna nového, zatiaľ nepoznaného myslenia. V rámci neho železničiari zrušia na dvojkoľajnej trati zastavovanie siedmych osobných vlakov v smere do Kútov v momentálne dopravnými zamestnancami neobsadenej stanici Sekule. Dôvodom má byť bezpečnosť cestujúcich. Jeden by si myslel, že keď železničiari vedia [...]

pozemný dron

Terminátor v praxi. Po nebi a vode sa do vojny na Ukrajine hlásia aj pozemné drony

21.04.2024 21:36

Podľa expertov je však ich nasadenie obmedzené. Zatiaľ.

netanjahu

Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší bol proti Hamasu

21.04.2024 20:20, aktualizované: 21:58

Je to jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov, uviedol izraelský premiér.

Russia Ukraine War

Po americkej pomoci Rusi pritvrdili. Chcú, aby Ukrajina plakala, vidia sa až v Kyjeve

21.04.2024 18:51

V Moskve sa tvária, že z novej pomoci USA pre Kyjev si ťažkú hlavu nerobia. Hlásne trúby Kremľa tvrdia, že porážka Ukrajiny je nevyhnutná a neodvratná.

Peter Pellegrini

Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

21.04.2024 18:30

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 229
Celková čítanosť: 791159x
Priemerná čítanosť článkov: 3455x

Autor blogu

Kategórie