Založ si blog

Budúcim fotografom

Som amatérsky fotograf s pätnásťročnou skúsenosťou, fotografujem najmä prírodu. Rád sa nezištne podelím s budúcimi fotografmi o praktické informácie, ktoré by sa boli zišli aj mne v mojich začiatkoch.

V prvom rade rozmýšľajte, čo by ste chceli fotografovať. Tomu prispôsobte výber fotoaparátu a jeho príslušenstva.

Najlepšia je samozrejme dobrá zrkadlovka, so sadou objektívov, rôznych filtrov a so stojanom. To by ste však museli všetko so sebou vláčiť, pokiaľ dopredu nebudete vedieť, čo budete fotografovať.

Mne sa na fotografovanie prírody osvedčil kompaktný fotoaparát vo forme takzvanej falošnej zrkadlovky, s objektívom premennej dĺžky, s dostatočne veľkým optickým priblížením, schopný snímať aj makro, s hmotnosťou vhodnou na dlhodobé nosenie na krku. Digitálne priblíženie nevyužívam, i keď je zabudované, pre nemožné dosiahnutie kvalitného snímku pri fotografovaní z ruky.

Áno, aj s mobilom sa dá fotografovať, ale len v rozsahu jeho obmedzených možností.

Možno na začiatok je vhodnejšie zaobstarať si niečo menšie a lacnejšie. Nie každý, napriek prvotnému zápalu pre fotografovanie pri ňom aj zotrvá, najmä pre svoju netrpezlivosť, skúšaním možností aparátu ale aj svojej kreativity, dosiahnuť očakávanú kvalitu obrázkov.

Pri obstarávaní aparátu by ste mali venovať pozornosť najmä akumulátoru. Mal by mať dostatočnú kapacitu, aby vám vydržal počas uvažovanej doby fotografovania, najmä v zime, keď sa jeho kapacita nízkou teplotou výrazne znižuje. Niekedy je vhodné mať k dispozícii aj náhradný nabitý akumulátor.

Mali by ste porozmýšľať nad veľkosťou pamäťovej karty a nad spôsobom a vašimi možnosťami sťahovania údajov z nej, o skladovaní údajov, najvhodnejšie na externej pamäti počítača dostatočnej kapacity.

Po obstaraní aparátu si podrobne preštudujte návod na použitie a tiež všetky funkcie a možnosti nastavenia aparátu.

Ja ako prvé vždy vypínam zvuky, jednak sa tým znižuje spotreba aparátu, ale zamedzujem tým aj rušeniu prirodzených obyvateľov prírody alebo iných osôb na miestach tichého rozjímania.

Pri začiatkoch si musíte uvedomiť, že hĺbka ostrosti obrázku závisí od veľkosti clony. Pri záberoch krajiny je vhodná čo najväčšia clona s veľkou hĺbkou ostrosti obrázku a pri portréte čo najmenšia s malou hĺbkou ostrosti, pre zvýraznenie hlavného objektu snímku.

Na fotografovanie malých, veľmi blízkych objektov vo vzdialenosti len niekoľko centimetrov je najvhodnejšie makro.

V prírode je najvhodnejšie fotografovať skoro ráno alebo podvečer, keď je slnko nižšie nad obzorom a vo svetle je menej bielej zložky. Tiež môžete vtedy najpravdepodobnejšie stretnúť jej prirodzených obyvateľov.

Podstatný z hľadiska vzhľadu obrázku bude aj čas expozície. Všeobecne možno povedať, že čím dlhší je čas expozície, tým je snímok bledší. Kratší čas expozície znamená tmavší, výraznejšie vykreslený obrázok.

Skúšajte fotografovať bez blesku. Blesk zvyšuje spotrebu ale najmä vytvára veľmi výrazné rušiace tiene, nehovoriac o rušení prírodného objektu fotografie.

Aby váš obrázok vyzeral príjemne mali by ste vždy uvažovať nad jeho kompozíciou.

Nie je vhodné hlavný objekt umiestňovať priamo do stredu obrázku, s výnimkou symetrických objektov, ktoré si to svojim vzhľadom priam vynucujú.

Hocijaký fotografovaný tvor alebo objekt by mal mať viac priestoru v smeru pohľadu alebo pohybu.

Pokiaľ fotografujete osoby, poproste ich o odloženie slnečných okuliarov, aby sa na fotografii uplatnil pohľad do ich duše.

Malé rastliny by ste nemali fotografovať zhora, mali by ste im vzdať úctu, pokľaknúť si a snažiť sa ich fotografovať z boku. V takomto prípade je veľmi vhodný výklopný, otočný displej aparátu.

Pri fotografovaní z ruky si dávajte záležať na stabilné držanie aparátu počas celej doby snímania, najmä pri menej intenzívnom osvetlení. Od toho bude závisieť ostrosť vášho obrázku.

Celkový vzhľad obrázku bude závisieť najmä od vášho osobitného pohľadu na objekt fotografie. Snažte sa z vášho celkového zorného poľa vyberať časti, ktoré sú podľa vášho názoru vhodné na zvečnenie.

Majte dostatok trpezlivosti, skúšajte všetky možné funkcie a nastavenia vášho aparátu.

Po nejakom čase sa vám budú zdať vaše obrázky lepšie a krajšie ako na začiatku. Až potom sa vám fotografovanie začne naozaj páčiť.

Prajem všetkým budúcim fotografom dobré svetlo, veľa trpezlivosti pri prekonávaní začiatočníckych úskalí a následnú trvalú spokojnosť pri zvečňovaní krásnych, neopakovateľných chvíľ.

Pandemické blúznenie

20.06.2024

Momentálne najmúdrejší, stranícky, príkladne odborne fundovaný špecialista na vírusové ochorenia vyhlásil, že v dvojkrížovom trojkopčí pandémia koronavírusu nebola. Asi sa riadil žiarivým príkladom svojich straníckych predchodcov, podľa ktorých na zametenie hocijakých špinavostí pod koberec stačí vyhlásiť, že skutok sa nestal. Čo už? Však v dvadsiatom prvom [...]

Lúčenie

15.06.2024

Všetko raz skončí. Nastal čas. Pani prezidentka sa rozlúčila s funkciou, službou občanom aj s domom pionierov a mládeže. Lúčenie je obyčajne aj časom spomínania. Ako hrom z jasného neba pôsobil postup občianskej aktivistky za zabránenie vybudovania skládky smetí v Pezinku na úkor iných obcí do druhého kola prezidentských volieb. Jej súperom bol vyčačkaný, [...]

Podobnosti

11.06.2024

Malá malebná dedinka na južnom dvokrížovom trojkopčí. Z jednej strany neveľké kopčeky, z druhej jedna z väčších riek krajiny. Blížil sa koniec poslednej svetovej vojny. Nemci, utekajúci svinským galopom až zo sovietskych stepí, sa usadili v dedine s úmyslom trochu si odpočinúť, ale v prvom rade, po zničení všetkých mostov v okolí, aj zabrániť postupu červenej [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo šesť policajtov a pravoslávny kňaz

23.06.2024 18:28, aktualizované: 20:20

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 243
Celková čítanosť: 923392x
Priemerná čítanosť článkov: 3800x

Autor blogu

Kategórie