Založ si blog

Budúcim fotografom

Som amatérsky fotograf s pätnásťročnou skúsenosťou, fotografujem najmä prírodu. Rád sa nezištne podelím s budúcimi fotografmi o praktické informácie, ktoré by sa boli zišli aj mne v mojich začiatkoch.

V prvom rade rozmýšľajte, čo by ste chceli fotografovať. Tomu prispôsobte výber fotoaparátu a jeho príslušenstva.

Najlepšia je samozrejme dobrá zrkadlovka, so sadou objektívov, rôznych filtrov a so stojanom. To by ste však museli všetko so sebou vláčiť, pokiaľ dopredu nebudete vedieť, čo budete fotografovať.

Mne sa na fotografovanie prírody osvedčil kompaktný fotoaparát vo forme takzvanej falošnej zrkadlovky, s objektívom premennej dĺžky, s dostatočne veľkým optickým priblížením, schopný snímať aj makro, s hmotnosťou vhodnou na dlhodobé nosenie na krku. Digitálne priblíženie nevyužívam, i keď je zabudované, pre nemožné dosiahnutie kvalitného snímku pri fotografovaní z ruky.

Áno, aj s mobilom sa dá fotografovať, ale len v rozsahu jeho obmedzených možností.

Možno na začiatok je vhodnejšie zaobstarať si niečo menšie a lacnejšie. Nie každý, napriek prvotnému zápalu pre fotografovanie pri ňom aj zotrvá, najmä pre svoju netrpezlivosť, skúšaním možností aparátu ale aj svojej kreativity, dosiahnuť očakávanú kvalitu obrázkov.

Pri obstarávaní aparátu by ste mali venovať pozornosť najmä akumulátoru. Mal by mať dostatočnú kapacitu, aby vám vydržal počas uvažovanej doby fotografovania, najmä v zime, keď sa jeho kapacita nízkou teplotou výrazne znižuje. Niekedy je vhodné mať k dispozícii aj náhradný nabitý akumulátor.

Mali by ste porozmýšľať nad veľkosťou pamäťovej karty a nad spôsobom a vašimi možnosťami sťahovania údajov z nej, o skladovaní údajov, najvhodnejšie na externej pamäti počítača dostatočnej kapacity.

Po obstaraní aparátu si podrobne preštudujte návod na použitie a tiež všetky funkcie a možnosti nastavenia aparátu.

Ja ako prvé vždy vypínam zvuky, jednak sa tým znižuje spotreba aparátu, ale zamedzujem tým aj rušeniu prirodzených obyvateľov prírody alebo iných osôb na miestach tichého rozjímania.

Pri začiatkoch si musíte uvedomiť, že hĺbka ostrosti obrázku závisí od veľkosti clony. Pri záberoch krajiny je vhodná čo najväčšia clona s veľkou hĺbkou ostrosti obrázku a pri portréte čo najmenšia s malou hĺbkou ostrosti, pre zvýraznenie hlavného objektu snímku.

Na fotografovanie malých, veľmi blízkych objektov vo vzdialenosti len niekoľko centimetrov je najvhodnejšie makro.

V prírode je najvhodnejšie fotografovať skoro ráno alebo podvečer, keď je slnko nižšie nad obzorom a vo svetle je menej bielej zložky. Tiež môžete vtedy najpravdepodobnejšie stretnúť jej prirodzených obyvateľov.

Podstatný z hľadiska vzhľadu obrázku bude aj čas expozície. Všeobecne možno povedať, že čím dlhší je čas expozície, tým je snímok bledší. Kratší čas expozície znamená tmavší, výraznejšie vykreslený obrázok.

Skúšajte fotografovať bez blesku. Blesk zvyšuje spotrebu ale najmä vytvára veľmi výrazné rušiace tiene, nehovoriac o rušení prírodného objektu fotografie.

Aby váš obrázok vyzeral príjemne mali by ste vždy uvažovať nad jeho kompozíciou.

Nie je vhodné hlavný objekt umiestňovať priamo do stredu obrázku, s výnimkou symetrických objektov, ktoré si to svojim vzhľadom priam vynucujú.

Hocijaký fotografovaný tvor alebo objekt by mal mať viac priestoru v smeru pohľadu alebo pohybu.

Pokiaľ fotografujete osoby, poproste ich o odloženie slnečných okuliarov, aby sa na fotografii uplatnil pohľad do ich duše.

Malé rastliny by ste nemali fotografovať zhora, mali by ste im vzdať úctu, pokľaknúť si a snažiť sa ich fotografovať z boku. V takomto prípade je veľmi vhodný výklopný, otočný displej aparátu.

Pri fotografovaní z ruky si dávajte záležať na stabilné držanie aparátu počas celej doby snímania, najmä pri menej intenzívnom osvetlení. Od toho bude závisieť ostrosť vášho obrázku.

Celkový vzhľad obrázku bude závisieť najmä od vášho osobitného pohľadu na objekt fotografie. Snažte sa z vášho celkového zorného poľa vyberať časti, ktoré sú podľa vášho názoru vhodné na zvečnenie.

Majte dostatok trpezlivosti, skúšajte všetky možné funkcie a nastavenia vášho aparátu.

Po nejakom čase sa vám budú zdať vaše obrázky lepšie a krajšie ako na začiatku. Až potom sa vám fotografovanie začne naozaj páčiť.

Prajem všetkým budúcim fotografom dobré svetlo, veľa trpezlivosti pri prekonávaní začiatočníckych úskalí a následnú trvalú spokojnosť pri zvečňovaní krásnych, neopakovateľných chvíľ.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

NAKA

Po študenta strednej školy si prišlo Lynx komando. Plánoval vyrábať bomby?

09.06.2023 16:00

Počas domových prehliadok policajti zaistili chemické látky, ktoré je možné použiť pri výrobe výbušnín.

Kim Čong-un

Kim Čong-un zakázal samovraždy: Sú zradou socializmu

09.06.2023 15:47

Diktátor miestnym vládam nariadil, aby prijali preventívne opatrenia.

svitavsko, nehoda, tesla, stropkov

Tragická nehoda v Česku. O život bojuje šéf Tesly Stropkov, jeho manželka zahynula

09.06.2023 15:15

Traja ľudia zahynuli pri nehode troch osobných a jedného nákladného auta na Svitavsku.

SR Banská Bystrica jusícia súdy ŠTS korupcia Ján S. BBX

Slota je vinný v korupčnej kauze, odsúdili ho na dva roky podmienečne

09.06.2023 14:54

Podľa obžaloby vybavil za úplatok miernejší trest na žilinskom súde.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 235938x
Priemerná čítanosť článkov: 2052x

Autor blogu

Kategórie