Založ si blog

Holandská zdravotná starostlivosť

Heuréka! Ministerstvo zdravotníctva a zdravotnícki špecialisti sa mienia inšpirovať Holandskom. Plánujú zaviesť dve úrovne zdravotného poistenia, základné a nadštandardné. Dúfam, že pri tom budú chcieť tiež dosiahnuť aj aspoň holandské štandardy poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Problém sa mi zdá akurát v tom, že už v súčasnosti sme v priemere holandskejší ako Holanďania. Už teraz platíme za nejednu položku zdravotnej starostlivosti, ktorá je podľa medializovaných informácií v Holandsku v rámci bezúplatnej štandardnej starostlivosti, takže pacient by mal po zavedení systému u nás v zásade získať, a zdravotníci horko zaplakať.

Myslím že problém dvojkrížového trojkopčia nie je v jednoúrovňovom zdravotnom poistení, ale skôr v absolútne neprehľadných tokoch financií na zdravotnú starostlivosť a absencii príslušných, účinných kontrolných mechanizmov nakladania s nimi.

Pacient už aj v súčasnosti na mnohých miestach, z rôznych dôvodov dopláca na poskytovanú starostlivosť, je fakt, že nie prostredníctvom poisťovne, ale v hotovosti, a v mnohých prípadoch aj bez vydaného príjmového dokladu.

Keď v súčasnosti doplácam za jednu plombu okolo stoosemdesiat euro, a to aj s veľkou pýchou deklarovanou zľavou, cena za ňu bez príspevku z poisťovne už bude asi taká, že si radšej v rámci šetrenia kúpim mlynček na mäso.

Možno by bolo vhodné aby zamestnanci ministerstva a špecialisti sa pri odkukávaní holandského systému zdravotnej starostlivosti v prvej fáze zamerali na to, ako je v Holandsku zabránené financovaniu rôznych osôb neposkytujúcich zdravotnú starostlivosť a aktivít nesúvisiacich so zdravotnou starostlivosťou zo zdrojov určených na ňu.

Budem rojčiť aby odkukávanie holandskej zdravotnej starostlivosti sa zameralo aj na starostlivosť ako takú, a nielen na úrovne zdravotného poistenia. Budem úplne šťastný keď sa u nás dosiahne štandardná zdravotná starostlivosť úrovne aspoň sa približujúcej tej holandskej, a keď medializované informácie nebudú len reklamným straníckym výkrikom do tmy pred predčasnými voľbami.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

svitavsko, nehoda, tesla, stropkov

Tragická nehoda v Česku. O život bojuje šéf Tesly Stropkov, jeho manželka zahynula

09.06.2023 15:15

Traja ľudia zahynuli pri nehode troch osobných a jedného nákladného auta na Svitavsku.

SR Banská Bystrica jusícia súdy ŠTS korupcia Ján S. BBX

Slota je vinný v korupčnej kauze, odsúdili ho na dva roky podmienečne

09.06.2023 14:54

Podľa obžaloby vybavil za úplatok miernejší trest na žilinskom súde.

Ruženec / Cirkev / Náboženstvo /

Bývalého diakona obžalovali zo sexuálneho zneužívania 13-ročného chlapca

09.06.2023 14:45

Obžalovaného Dávida B. odvolali z diakonskej praxe, má zakázaný verejný výkon služby v akejkoľvek forme a v ktorejkoľvek farnosti.

Skýtske zlato

Krymské zlato sa má vrátiť Ukrajine, potvrdil holandský Najvyšší súd

09.06.2023 14:31

Zlato sa v súčasnosti nachádza v amsterdamskom múzeu, ktoré si ho od Ukrajiny zapožičalo krátko pred anexiou Krymu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 235927x
Priemerná čítanosť článkov: 2052x

Autor blogu

Kategórie