Založ si blog

Klamstvo

Pomáhači a chrániči oznámili, že budú proti hoaxom postupovať striktne podľa zákona. Bude to asi veľmi ľahké, vzhľadom na to, že zákony dvojkrížového trojkopčia pojem hoax nepoznajú a tiež sa nemôžu uplatniť na zahraničné lži.

Pre oživenie pamäti pripomeniem definíciu hoaxu podľa oxfordského výkladového slovníka ako „humorné alebo zlomyseľné, prípadne škodoradostné klamstvo, lož“.

Osobne som sa v našom zákonodarstve stretol len so šírením poplašnej správy, pričom mi nikdy nebolo jasné, či sa jednalo o šírenie pravdivej alebo nepravdivej poplašnej správy. Domnievam sa, že niekedy zatajovanie pravdivej poplašnej správy môže mať horšie následky ako šírenie poplašného klamstva.

Vychádzajúc zo známych prísloví „vždy za všetkým hľadaj ženu“ alebo aj „ryba smrdí od hlavy“ ponúkam niekoľko tém na zamyslenie o klamstve a lži, nezávisle od ustanovení zákona.

Nie tak dávno, germáni obvinili dvojkrížové trojkopčie z mafiánstva. Šípková Ruženka to prirodzene musela verejne poprieť, i keď koaliční zástupcovia ľudu v parlamente neraz hlásajú iné. Aj pomáhači a chrániči občas zadržia nejakú skupinu, síce nie mafiánov ale organizovanú a zosnovanú zločineckú skupinu.

Zástupcovia ľudu zvolení výraznou menšinou oprávnených voličov vytrvalo básnia o našej demokracii a slobode. Asi nečítali ústavu a nepoznajú volebný zákon pozitívne diskriminujúci straníkov na úkor ostatných občanov.

Viditeľným príznakom demokracie a slobody sú pravdepodobne ich ochrancovia, vymódení príslušným výstrojom a výzbrojou, často aj zamaskovaní, disponujúci obrnenými transportérmi a vodnými delami. Rozdiel medzi rôznymi demokraciami býva akurát v ich farbe, tí demokratickejší sú obyčajne čierni.

Pri všetkej snahe tiež neviem pochopiť, prečo sa hovorí o trhovej ekonomike, keď medzi dodávateľmi a kupujúcimi existuje medzičlánok obchodníkov, ktorí môžu prirodzenú reguláciu trhovej ekonomiky deformovať podľa vlastnej vôle, prípadne aj nadobúdať zdieračské zisky, či už z dôvodu nenormálností trhu v určitom segmente, alebo z využívania strachu z rozpadu trhu v prípade vojny alebo inej skutočnej mimoriadnej situácie hoci aj umelo vytvorenej.

Niektorí filozofovia tvrdia, že neexistuje absolútna pravda. Z toho vyplývajúc nemôže existovať ani absolútna lož.

Dúfam, že pomáhači a chrániči nemôžu postupovať inak ako podľa zákona. Všetci ostatní, pokiaľ majú odpor voči klamstvu a lži, hoci aj voči tým, podľa zákona nestíhateľným, si môžu spomenúť na výrok občana Havla o nutnosti víťazstva pravdy a lásky nad lžou a nenávisťou, a mali by samozrejme začať s jeho uplatňovaním od seba.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

Si Ťin-pching Putin

Pomáha Peking vojensky Putinovi? Čečenci bojujúci na Ukrajine mali dostať čínske obrnené vozidlá

09.06.2023 16:47

Čína odmieta správy o podpore Ruska ako fámy šírené USA a NATO.

sklenar dubncia

Vojna ukázala, že zásoby sú dôležité. V Dubnici by sa mohla rozšíriť výroba zbraní

09.06.2023 16:15

Zbrojárske podniky v Dubnici nad Váhom by mohli rozšíriť kapacity.

Lynx Commando

Po stredoškoláka z Košíc si prišlo elitné Lynx komando. Plánoval vyrábať bomby?

09.06.2023 16:00

Počas domových prehliadok policajti u chlapca zaistili chemické látky, ktoré je možné použiť pri výrobe výbušnín. Obvinili ho zo zločinov niektorých foriem účasti na terorizme.

Kim Čong-un

Kim Čong-un zakázal samovraždy: Sú zradou socializmu

09.06.2023 15:47

Diktátor miestnym vládam nariadil, aby prijali preventívne opatrenia.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 236167x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie