Založ si blog

Klamstvo

Pomáhači a chrániči oznámili, že budú proti hoaxom postupovať striktne podľa zákona. Bude to asi veľmi ľahké, vzhľadom na to, že zákony dvojkrížového trojkopčia pojem hoax nepoznajú a tiež sa nemôžu uplatniť na zahraničné lži.

Pre oživenie pamäti pripomeniem definíciu hoaxu podľa oxfordského výkladového slovníka ako „humorné alebo zlomyseľné, prípadne škodoradostné klamstvo, lož“.

Osobne som sa v našom zákonodarstve stretol len so šírením poplašnej správy, pričom mi nikdy nebolo jasné, či sa jednalo o šírenie pravdivej alebo nepravdivej poplašnej správy. Domnievam sa, že niekedy zatajovanie pravdivej poplašnej správy môže mať horšie následky ako šírenie poplašného klamstva.

Vychádzajúc zo známych prísloví „vždy za všetkým hľadaj ženu“ alebo aj „ryba smrdí od hlavy“ ponúkam niekoľko tém na zamyslenie o klamstve a lži, nezávisle od ustanovení zákona.

Nie tak dávno, germáni obvinili dvojkrížové trojkopčie z mafiánstva. Šípková Ruženka to prirodzene musela verejne poprieť, i keď koaliční zástupcovia ľudu v parlamente neraz hlásajú iné. Aj pomáhači a chrániči občas zadržia nejakú skupinu, síce nie mafiánov ale organizovanú a zosnovanú zločineckú skupinu.

Zástupcovia ľudu zvolení výraznou menšinou oprávnených voličov vytrvalo básnia o našej demokracii a slobode. Asi nečítali ústavu a nepoznajú volebný zákon pozitívne diskriminujúci straníkov na úkor ostatných občanov.

Viditeľným príznakom demokracie a slobody sú pravdepodobne ich ochrancovia, vymódení príslušným výstrojom a výzbrojou, často aj zamaskovaní, disponujúci obrnenými transportérmi a vodnými delami. Rozdiel medzi rôznymi demokraciami býva akurát v ich farbe, tí demokratickejší sú obyčajne čierni.

Pri všetkej snahe tiež neviem pochopiť, prečo sa hovorí o trhovej ekonomike, keď medzi dodávateľmi a kupujúcimi existuje medzičlánok obchodníkov, ktorí môžu prirodzenú reguláciu trhovej ekonomiky deformovať podľa vlastnej vôle, prípadne aj nadobúdať zdieračské zisky, či už z dôvodu nenormálností trhu v určitom segmente, alebo z využívania strachu z rozpadu trhu v prípade vojny alebo inej skutočnej mimoriadnej situácie hoci aj umelo vytvorenej.

Niektorí filozofovia tvrdia, že neexistuje absolútna pravda. Z toho vyplývajúc nemôže existovať ani absolútna lož.

Dúfam, že pomáhači a chrániči nemôžu postupovať inak ako podľa zákona. Všetci ostatní, pokiaľ majú odpor voči klamstvu a lži, hoci aj voči tým, podľa zákona nestíhateľným, si môžu spomenúť na výrok občana Havla o nutnosti víťazstva pravdy a lásky nad lžou a nenávisťou, a mali by samozrejme začať s jeho uplatňovaním od seba.

Pár správ

18.05.2024

Dve správy z tej istej spravodajskej relácie verejnoprávnej televízie: Novovzniknuté ministerstvo športu a cestovania sa po siahodlhom, neúspešnom hľadaní priestorov pre svoju činnosť stane nájomníkom súkromnej investičnej spoločnosti. Vraj dvojkrížové trojkopčie nemá k dispozícii žiadne vhodné priestory, kam by sa mohlo uchýliť. Verejnoprávna televízia údajne už [...]

Skvosty prírody

15.05.2024

Chochlačka vrkočatá Kačicovitý vodný vták, menší ako všeobecne známa kačica divá. Samček je čierno operený na hrudi, hlave a chrbte, s rôznofarebnými kovovými odleskami v oblasti hlavy a krku. Boky a brucho má biele. Samička je operená hnedo, na hrudi, hlave a chrbte tmavšie, na bokoch a bruchu bledšie. Samček aj samička majú sivý zobák s čiernou špicou, výrazné [...]

Márne ilúzie Honťana

10.05.2024

Narodil sa ako jedno zo štyroch detí sluhu miestneho pána grófa. Dovolili mu ukončiť ľudovú školu, potom musel začať pomáhať kŕmiť hladné rodinné krky. Mohol len snívať o nejakom ďalšom štúdiu. Pán gróf nikdy neodmenil svojich sluhov tak štedro, aby ich deti sa mohli vymaniť spod jeho vplyvu, a nestali sa jeho ďalšími sluhami. V čase jeho mladosti začali duť nové [...]

Mallorca

Na Malorke sa zrútila terasa reštaurácie, najmenej štyria ľudia neprežili

23.05.2024 23:02, aktualizované: 23:38

Ďalších zhruba 27 osôb utrpelo zranenia.

pásmo gazy

Izraelská armáda postupuje hlbšie do Rafahu, podľa Galanta operácia ďalej zosilnie

23.05.2024 22:26

Za posledný deň prišlo pri izraelskom bombardovaní a pozemných operáciách v celom Pásme Gazy o život 91 Palestínčanov.

Peter Pavel

Prezident Pavel sa zranil pri jazde na motorke. Skončil v nemocnici

23.05.2024 21:30

Jeho zranenia nie sú vážne, vyžiadajú si však krátke pozorovanie.

okamura, SPD, protest

Danko vystúpil na Okamurovej demonštrácii v Prahe. Odporcovia po nich hádzali vajíčka

23.05.2024 21:03, aktualizované: 21:38

Danko občanom Česka zaželal vládu, pre ktorú budú na prvom mieste.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 236
Celková čítanosť: 861306x
Priemerná čítanosť článkov: 3650x

Autor blogu

Kategórie