Založ si blog

Divné Jánošíkovo

Náš národný hrdina Juraj voľakedy bohatým bral a chudobným dával. Síce vraj meral od buka do buka, ale v žiadnej povesti nie je ani náznak, že by bol sebecký, arogantný klamár.

Terajší stranícki Jurajovia sa s uspokojením prizerajú, na vojnou medzi uralským cestovateľom a dneperským hercom odôvodňovaný, žiadnym oprávneným orgánom nekontrolovaný, ideologicky trpený, nárast cien všetkého. Veď každé euro minuteľné na následky čisto ideologikého, straníckeho koalično-opozičného divadla bude dobré, nehľadiac na ďalšie zbedačovanie najohrozenejších vrstiev obyvateľov s najmenšími príjmami, vytvorených na podporu prvotnopospolného „demokratického“ kapitalizmu a tiež neplnením si základnej povinnosti zveľaďovania úspor občanov dôchodkovými správcovskými spoločnosťami, vrátane tej štátnej.

Pritom v našej krajine platí, asi nikým nevyužívaný, zákon o cenách, ktorý jasne stanovuje spôsob určovania ceny. Problémovým v zákone je len vyžadovanie primeraného zisku. Primeraný zisk sa môže hýbať od niekoľkých percent až po modré nebo, v závislosti od hrúbky kože podnikateľa. Určenie ziskového stropu by asi výrazne znížilo ceny tovarov a služieb, s istotou by však narazilo na nepredstaviteľný odpor práčovní.

Tiež je pozoruhodné, že orgánom určeným na kontrolu fungovania trhu a čistoty hospodárskej súťaže nevadí ovplyvňovanie trhu obchodníkmi v spolupráci s múdrymi marketingármi, ktorého výsledkom je, že hoci by domáce výrobky mali byť lacnejšie vzhľadom na menšie dovozné náklady, cenovo sa neraz dostanú na úroveň dovážaných, pri ktorých by mali byť v cene zohľadnené vyššie náklady na prepravu, prípadne ju aj prevyšujú.

Je isté, že občania s nízkymi príjmami nebudú mať na míňanie viac peňazí ako je ich príjem, okrem pár finančne málo vzdelaných, spoliehajúcich sa na dobré srdce nejakých finančných inštitúcií, vždy ochotne poskytujúcich pôžičky.

Preto by ani výrobcovia, poskytovatelia služieb a obchodníci nemali snívať o to, že bezbrehým zdražovaním si zadovážia viac zlatých umývadiel na čúranie. Skôr by sa mali zamyslieť nad spôsobmi a prostriedkami znižovania nákladov za účelom udržania cien, prípadne zníženia tempa ich rastu, len na základe uplatňovania naozaj nevyhnutných nákladov.

Pokiaľ sa budú riadiť len straníckymi očakávaniami a uplatňovať čisto len ideologicky odôvodňovaný nárast cien, skôr či neskôr sa im to vráti znižovaním dopytu po tovaroch a službách a ich vlastným postupným redukovaním, prípadne aj zánikom, z dôvodu odpílenia si konára na ktorom sedia.

Stojí to za to?

Neprispôsobivý

06.12.2022

Vždy mi nadvihne mandle, keď hocikto použije prívlastok neprispôsobivý. Pritom samotná neprispôsobivosť je závislá len od očakávaní osoby používajúcej tento prívlastok, ktorá môže byť takisto považovaná za neprispôsobivú z pohľadu očakávaní inej osoby. Čakajúc na meškajúci vlak v jednej železničnej stanici, ma nedávno prekvapili použitím tohto prívlastku [...]

Som Marťan

01.12.2022

Opäť nám nastúpila pred verejnokomunikačné prostriedky rýchla rota, aby pod vedením priemeru oznámila nedočkavým Marťanom, ako veľkodušne a nezištne pomôžu každej domácnosti, a to formou nepriameho príspevku v priemere tri tisíc euro na domácnosť za rok. Div sa Marťan, štát ti pomôže priamymi dotáciami dodávateľom energií. A ty si vycucaj z malíčka, ako [...]

Vis a Mat

26.11.2022

Vis a Mat sa v jeden krásny slnečný deň rozhodli šmahom ruky vyriešiť dlhodobo nimi samými a ich predchodcami zanedbávané problémy zdravotníctva. Mysleli si, že najlepšie sa to asi podarí napodobnením vysoko odborných postupov dvoch neomylných majstrov zo známej televíznej rozprávky. Najsamprv Vis predložil nerealistickú požiadavku na zvýšenie platov lekárov, [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 39916x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie