Založ si blog

Život s hujermi informačných technológií

„Demokratické“ stranícke koalično-opozičné divadlo nemohlo dokončiť svoje predstavenie, pretože zákerní záškodníci napadli nenahraditeľné hlasovacie zariadenie.

Náhradné riešenie ľudským sčítaním hlasov a vytvorením zápisnice asi nie je možné. Pokiaľ by tomu bránila neschopnosť straníckych zástupcov občanov počítať do stopäťdesiat, stačilo by pozvať na rokovanie druháka zo základnej školy.

Šťastím v nešťastí bolo odloženie hlasovania o nových revolučných myšlienkach, hodných nástupcov najslávnejšieho východniarskeho krajčíra.

Zdá sa, že naďalej s malou úpravou platí staré príslovie „Iniciatívny blázon a IT hujer je horší ako triedny nepriateľ“.

IT hujer vždy navrhuje nové informačné zariadenie tak, aby k jeho činnosti bol nevyhnutný internet, aby vykonávalo všelijaké úkony a malo výstupy, ktoré objednávateľ zariadenia vôbec nepotrebuje, aby pre potešenie používateľa svietilo ako vianočný stromček, aby vydávalo rôzne nepotrebné zvukové efekty, prípadne aj aby štvorhlasne spievalo.

IT hujer zásadne nenavrhuje nové zariadenie s dostatočnou, blbuvzdornou zálohou pre nepretržitú správnu činnosť, a zásadne nikdy nenavrhuje záložné postupy pre prípad poruchy alebo nesprávnej činnosti zariadenia.

Skoro iste ste sa tiež stretli s výtvormi IT hujerov, znepríjemňujúcimi vám život, keď vám v autobuse nevedel šofér predať lístok pre nefunkčnosť internetu, keď váš vlak stál niekde niekoľko hodín pre poruchu IT zariadenia, keď sa vám niekto pokúsil vybieliť účet po použití služby internetovej rezervácie alebo nákupu, a zabránil tomu len ochranný postup použitý zamestnancom banky pred schválením vykonania podozrivej požiadavky.

IT hujeri snívajú o „umelej“ inteligencii, autonómnom riadení vozidiel, ovládaní domácnosti na diaľku cez internet, neberúc ohľad na realitu.

Aj „umelá“ inteligencia, ako každé elektronické zariadenie, bude vždy vedieť len to, čo ju jej tvorcovia a prípadne aj používatelia naučia. Bude to vždy len zariadenie podliehajúce fyzikálnym ale aj murphyho zákonom, a porúcha sa obyčajne keď to používateľ najmenej očakáva.

Pokiaľ autonómne riadenie vozidiel bude zohľadňovať myšlienky sebeckých, arogantných, opitých vodičov a nebude mať záchranný režim, okamžite zastavujúci vozidlo vždy keď snímače zaznamenajú hocičo k čomu neexistuje v programe príslušný algoritmus, prípadne ak reakcie zariadenia nebudú skoro okamžité, budú následky jazdy s takýmto riadením ešte oveľa horšie, ako následky jazdy vyššie spomínaných vodičov. Žiadne autonómne riadenie nikdy nebude schopné predvídať možné hrozby a iné na jazdu nepriaznivé vplyvy.

Nikdy by som si nedovolil ovládať vo svojej domácnosti zariadenia na diaľku cez internet bez zabezpečenia nezávislého dohliadacieho a ochranného systému voči všetkým predvídateľným poruchám zariadenia.

Osobitnou kapitolou je samotný internet. Tiež ho rád používam na získavanie užitočných informácií. Informácie na internete však začínajú pripomínať obrovské smetisko. Každý, v rámci IT hujerstva, umiestňuje na internet rôzne informácie, ale nikto sa nepovažuje za zodpovedného za pravdivosť ukladaných informácií a ich aktuálnosť počas doby uverejnenia. Po celom svete sa neustále budujú nové úložné zariadenia, spotrebúvajúce ohromné množstvá elektrickej energie.

A my rojkovia budeme naďalej snívať o tom, že sa nájdu niekde vo svete IT hujeri, navrhujúci zariadenia podľa skutočných potrieb používateľov aj s potrebným záložným postupom pre poruchu zariadenia, a tiež takí, čo začnú rozmýšľať nad systémom upratovania augiášovho chlieva internetu a udržiavania poriadku v ňom.

Neprispôsobivý

06.12.2022

Vždy mi nadvihne mandle, keď hocikto použije prívlastok neprispôsobivý. Pritom samotná neprispôsobivosť je závislá len od očakávaní osoby používajúcej tento prívlastok, ktorá môže byť takisto považovaná za neprispôsobivú z pohľadu očakávaní inej osoby. Čakajúc na meškajúci vlak v jednej železničnej stanici, ma nedávno prekvapili použitím tohto prívlastku [...]

Som Marťan

01.12.2022

Opäť nám nastúpila pred verejnokomunikačné prostriedky rýchla rota, aby pod vedením priemeru oznámila nedočkavým Marťanom, ako veľkodušne a nezištne pomôžu každej domácnosti, a to formou nepriameho príspevku v priemere tri tisíc euro na domácnosť za rok. Div sa Marťan, štát ti pomôže priamymi dotáciami dodávateľom energií. A ty si vycucaj z malíčka, ako [...]

Vis a Mat

26.11.2022

Vis a Mat sa v jeden krásny slnečný deň rozhodli šmahom ruky vyriešiť dlhodobo nimi samými a ich predchodcami zanedbávané problémy zdravotníctva. Mysleli si, že najlepšie sa to asi podarí napodobnením vysoko odborných postupov dvoch neomylných majstrov zo známej televíznej rozprávky. Najsamprv Vis predložil nerealistickú požiadavku na zvýšenie platov lekárov, [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 39915x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie