Založ si blog

Ako zver?

Milujem prírodu. Každá jej časť má vlastné nezameniteľné čaro. Hory, lesy, močiare, jazerá, rieky ponúkajú pozornému návštevníkovi vždy niečo nové. Osud mi doprial, aby som teraz trávil v prírode každodenne niekoľko hodín. Obyčajne ma nič nenaháňa, a mám čas sledovať prírodu a jej prirodzených obyvateľov.

V prírode sa nič neopakuje, snáď okrem pravidelného cyklu ročných období. Na jar sa vždy teším na prebúdzanie prírody, na prvé kvety, púčiky na stromoch a kríkoch, prílet sťahovavých spevavcov a prebúdzanie korytnačiek, hadov a jašteríc. Neskôr v období plného rozkvetu s napätím očakávam hniezdenie a liahnutie vtáctva, liahnutie motýľov, zrod potomstva zveri. Leto prirodzených obyvateľov prírody plynie starostlivosťou o potomstvo. Jeseň je v znamení dozrievania plodov, odletu a príletu migrantov, ale najmä krásnych farieb prírody pripravujúcej sa na zimu. Zima je obdobím odpočinku prírody, každodenného boja o prežitie tu zimujúcich tvorov ale zároveň aj obdobím očakávania novej jari.

Potešujúcim javom je stále väčší záujem ľudí navštevovať prírodu. Horšie je, že niektorí sebeckí návštevníci prírody nerešpektujú jej potreby a potreby jej prirodzených obyvateľov. Nemám rád skupiny návštevníkov, kričiac si vymieňajúcich názory na svoje športové výkony a vybavenie, prípadne na svoje problémy na pracovisku. Aj keď sa na trhu nachádza dosť kvalitných slúchadiel, vždy sa nájdu návštevníci zdieľajúci nahlas svoje jazykové kurzy alebo obľúbené pesničky, aj keď ich o to nik neprosil. Bicykle niektorých návštevníkov sú hlučné ako starý rozheganý tragač a kľudne môžu nahradiť aj fašiangový rapkáč. Stálo by za zamyslenie zákazníka nad tým pri ich kúpe ale aj výrobcov pri ich návrhu. Najnovšia móda používania papierových vreckoviek v spojení s ich sebeckým zahadzovaním v prírode jej tiež neprospieva.

Riešením by bolo, ak by sa návštevníci prírody začali chovať ako zver.

V prírode buďte ticho ako zver, ste tam len strpeným návštevníkom, svoje potreby zvukových prejavov si uspokojte doma, prípadne v krčme alebo inom vhodnom mieste.

Svoje odpadky, vrátane použitých papierových vreckoviek si noste domov. Zver nemá zavedený systém zberu odpadu a neplatí poplatky za zber a likvidáciu odpadu.

Keď ste nútení sa vyprázdniť v prírode, spomeňte si na psi a mačky, a svoj produkt vrátane použitých čistiacich prostriedkov zakryte nejakým prirodzeným materiálom, ktorého je v prírode vždy dosť.

Aj naďalej sa budem rád stretávať s každým ohľaduplným návštevníkom prírody, tak ako sa rád stretávam s jej prirodzenými obyvateľmi.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

Si Ťin-pching Putin

Pomáha Peking vojensky Putinovi? Čečenci bojujúci na Ukrajine mali dostať čínske obrnené vozidlá

09.06.2023 16:47

Čína odmieta správy o podpore Ruska ako fámy šírené USA a NATO.

sklenar dubncia

Vojna ukázala, že zásoby sú dôležité. V Dubnici by sa mohla rozšíriť výroba zbraní

09.06.2023 16:15

Zbrojárske podniky v Dubnici nad Váhom by mohli rozšíriť kapacity.

Lynx Commando

Po stredoškoláka z Košíc si prišlo elitné Lynx komando. Plánoval vyrábať bomby?

09.06.2023 16:00

Počas domových prehliadok policajti u chlapca zaistili chemické látky, ktoré je možné použiť pri výrobe výbušnín. Obvinili ho zo zločinov niektorých foriem účasti na terorizme.

Kim Čong-un

Kim Čong-un zakázal samovraždy: Sú zradou socializmu

09.06.2023 15:47

Diktátor miestnym vládam nariadil, aby prijali preventívne opatrenia.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 236182x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie