Založ si blog

Ako zver?

Milujem prírodu. Každá jej časť má vlastné nezameniteľné čaro. Hory, lesy, močiare, jazerá, rieky ponúkajú pozornému návštevníkovi vždy niečo nové. Osud mi doprial, aby som teraz trávil v prírode každodenne niekoľko hodín. Obyčajne ma nič nenaháňa, a mám čas sledovať prírodu a jej prirodzených obyvateľov.

V prírode sa nič neopakuje, snáď okrem pravidelného cyklu ročných období. Na jar sa vždy teším na prebúdzanie prírody, na prvé kvety, púčiky na stromoch a kríkoch, prílet sťahovavých spevavcov a prebúdzanie korytnačiek, hadov a jašteríc. Neskôr v období plného rozkvetu s napätím očakávam hniezdenie a liahnutie vtáctva, liahnutie motýľov, zrod potomstva zveri. Leto prirodzených obyvateľov prírody plynie starostlivosťou o potomstvo. Jeseň je v znamení dozrievania plodov, odletu a príletu migrantov, ale najmä krásnych farieb prírody pripravujúcej sa na zimu. Zima je obdobím odpočinku prírody, každodenného boja o prežitie tu zimujúcich tvorov ale zároveň aj obdobím očakávania novej jari.

Potešujúcim javom je stále väčší záujem ľudí navštevovať prírodu. Horšie je, že niektorí sebeckí návštevníci prírody nerešpektujú jej potreby a potreby jej prirodzených obyvateľov. Nemám rád skupiny návštevníkov, kričiac si vymieňajúcich názory na svoje športové výkony a vybavenie, prípadne na svoje problémy na pracovisku. Aj keď sa na trhu nachádza dosť kvalitných slúchadiel, vždy sa nájdu návštevníci zdieľajúci nahlas svoje jazykové kurzy alebo obľúbené pesničky, aj keď ich o to nik neprosil. Bicykle niektorých návštevníkov sú hlučné ako starý rozheganý tragač a kľudne môžu nahradiť aj fašiangový rapkáč. Stálo by za zamyslenie zákazníka nad tým pri ich kúpe ale aj výrobcov pri ich návrhu. Najnovšia móda používania papierových vreckoviek v spojení s ich sebeckým zahadzovaním v prírode jej tiež neprospieva.

Riešením by bolo, ak by sa návštevníci prírody začali chovať ako zver.

V prírode buďte ticho ako zver, ste tam len strpeným návštevníkom, svoje potreby zvukových prejavov si uspokojte doma, prípadne v krčme alebo inom vhodnom mieste.

Svoje odpadky, vrátane použitých papierových vreckoviek si noste domov. Zver nemá zavedený systém zberu odpadu a neplatí poplatky za zber a likvidáciu odpadu.

Keď ste nútení sa vyprázdniť v prírode, spomeňte si na psi a mačky, a svoj produkt vrátane použitých čistiacich prostriedkov zakryte nejakým prirodzeným materiálom, ktorého je v prírode vždy dosť.

Aj naďalej sa budem rád stretávať s každým ohľaduplným návštevníkom prírody, tak ako sa rád stretávam s jej prirodzenými obyvateľmi.

Pandemické blúznenie

20.06.2024

Momentálne najmúdrejší, stranícky, príkladne odborne fundovaný špecialista na vírusové ochorenia vyhlásil, že v dvojkrížovom trojkopčí pandémia koronavírusu nebola. Asi sa riadil žiarivým príkladom svojich straníckych predchodcov, podľa ktorých na zametenie hocijakých špinavostí pod koberec stačí vyhlásiť, že skutok sa nestal. Čo už? Však v dvadsiatom prvom [...]

Lúčenie

15.06.2024

Všetko raz skončí. Nastal čas. Pani prezidentka sa rozlúčila s funkciou, službou občanom aj s domom pionierov a mládeže. Lúčenie je obyčajne aj časom spomínania. Ako hrom z jasného neba pôsobil postup občianskej aktivistky za zabránenie vybudovania skládky smetí v Pezinku na úkor iných obcí do druhého kola prezidentských volieb. Jej súperom bol vyčačkaný, [...]

Podobnosti

11.06.2024

Malá malebná dedinka na južnom dvokrížovom trojkopčí. Z jednej strany neveľké kopčeky, z druhej jedna z väčších riek krajiny. Blížil sa koniec poslednej svetovej vojny. Nemci, utekajúci svinským galopom až zo sovietskych stepí, sa usadili v dedine s úmyslom trochu si odpočinúť, ale v prvom rade, po zničení všetkých mostov v okolí, aj zabrániť postupu červenej [...]

migy, vojna na ukrajine, mig-29, naď, Zmeko

Darovanie MiG-29 ide na políciu. Rezort obrany podáva trestné oznámenia na Hegerovu vládu

24.06.2024 06:00

Vládna strana Smer vlani už pre darovanie stíhačiek podávala trestné oznámenie, polícia ho však zamietla.

Italy Politics

Mussolini v sukni? Meloniová si chce uzurpovať moc, opozícia bije na poplach

24.06.2024 06:00

Talianska premiérka navrhla reformu ústavy, ktorá by odstavila prezidenta a takmer všetku moc zverila do jej rúk.

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 243
Celková čítanosť: 924815x
Priemerná čítanosť článkov: 3806x

Autor blogu

Kategórie