Volavka popolavá
Vodný vták, veľkosťou sa približujúci bocianom.
Perie na hlave, krku, hrudi a bruchu má biele. Na hlave nad očami má čierny pás, pokračujúci až do dvojitého vrkôčika z predĺženého peria na zadnej časti hlavy. Na prednej strane dlhého krku má operenie prerušované čierne prúžky. Operenie chrbta a krídiel má sivé v rôznych odtieňoch, až čierne na krajoch krídiel.
Oči žlté, s kruhovou čiernou zreničkou. Má silný kopijovitý zobák okrovej farby a dlhé okrové nohy brodivého vtáka, so štyrmi dlhými prstami zabraňujúcimi hlbokému zaboreniu do jemnejšieho bahna.
Mladá volavka popolavá má celé operenie sivé, väčšinou v tmavších odtieňoch. Hornú polovicu zobáka má tmavosivú a nohy tmavé, sivohnedé.
Za letu zohne krk do tvaru písmena S, ako všetky volavky, čo ich odlišuje od bocianov letiacich sa natiahnutým krkom. Nohy má za letu natiahnuté dozadu v pokračovaní tela.
Volavky popolavé už môžete vďaka alebo skôr z viny globálneho otepľovania u nás pozorovať počas celého roku. Stále viac pohodlných jedincov tu zostáva aj na zimu.
Spozorovať ich môžete najmä na kraji vodných plôch so stojacou alebo pomaly tečúcou vodou, alebo niekde na konároch stromov, odpočívajúc, prípadne čistiac a upravujúc svoje perie.
Najviac vám dovolia priblížiť sa, keď sú zaujaté lovom, pozorujúc budúcu korisť vo vode alebo tráve.
Volavky popolavé sa živia najmä rybami, hadmi, žabami, ale aj mláďatami iných malých vodných vtákov, pri zamrznutí vodných plôch aj hrabošmi na poliach.
Korisť zdoláva presne miereným útokom kopijovitým zobákom. Pokiaľ korisť prežije prvý útok, obyčajne sa začne dlhšie trvajúci boj za jeho usmrtenie stláčaním a prehadzovaním v zobáku. Niekedy zápas trvá tak dlho, že volavka musí svoju suchú obeť opakovane namáčať do vody, aby sa jej ľahšie kĺzala dolu pružným dlhým krkom.
Mláďatá sa občas po spozorovaní narušiteľa svojho územia natiahnu do výšky a krídla spustia zvláštnym spôsobom, pripomínajúcim poklonu, okolo bokov, pravdepodobne, aby sa zdali väčšími než sú v skutočnosti.
Volavky popolavé hniezdia buď na stromoch alebo v trstine. Na stromoch stavajú hniezda z úlomkov konárov podobne ako bociany. V trstine prevažne z častí okolitých vodných rastlín.
V článku sú použité vlastné fotografie.
Celá debata | RSS tejto debaty