Muflón lesný
Naša jediná divá, vo voľnej prírode žijúca ovca. Je o niečo väčší ako jeho domácky chované príbuzné.
Ovcu pripomína najmä podobou tváre s malými odstávajúcimi ušami.
Srsť na hrudi a vonkajších stranách nôh má hnedú, na chrbte tmavšiu. Na bruchu, vnútorných stranách nôh a zadku svetlo béžovú až skoro bielu. Má krátky tmavší chvostík. V zime mu srsť podrastá výhrevnejšími spodnými chĺpkami. Jeho hnedé oči majú vodorovnú zreničku.
Samce majú typický zakrúcajúci sa roh, ktorý je ich trvalou okrasou ale aj zbraňou pri súbojoch o priazeň samíc v čase ruje v neskorej jeseni. Roh je priečne pruhovaný, podľa jeho celkovej dĺžky a počtu rých je možné odhadnúť vek samca.
Muflóny žijú v čriedach, ktoré vedie skúsená stará samica. Na nebezpečnú blízkosť votrelca upozorňujú špecifickým sykavým zvukom. Staré samce obyčajne žijú samotársky a k čriede sa pripájajú najmä v čase ruje.
Ich obľúbeným životným priestorom sú lesy v južnej časti našej krajiny s menšou nadmorskou výškou, kde nebýva v zime príliš veľa snehu. Pre zdravý vývoj kopýt potrebujú aj kamenistý terén, zabezpečujúci ich pravidelné opotrebovanie.
Kŕmia sa trávou a nízkymi rastlinami, listami a výhonkami malých kríkov a stromov ale aj lesnými plodmi, ako gaštany a žalude.
Najpravdepodobnejšie ich spozorujete na jar, keď je les ešte bez listov. Neskôr sú v tmavom lese dobre maskované a v čase rodenia a dorastania mláďat sa určite vyhýbajú ľuďmi navštevovaným miestam. Sú menej plaché ako jelenia a srnčia zver.
V článku sú použité vlastné fotografie.
Celá debata | RSS tejto debaty