Cigaretový ohorok obsahuje približne sedem tisíc toxických a karcinogénnych látok, jeden ohorok môže kontaminovať päť litrov vody, konštatoval zakladateľ jednej začiatočníckej firmy dvojkrížového trojkopčia.
Zároveň ponúkol riešenie problému vo forme zberu ohorkov a ich recyklácie. Riešením má byť zamiešanie špačkov do asfaltovej zmesi pre povrch ciest, kde vraj budú spomínané nebezpečné látky bezpečne zakonzervované. Jeden úsek takejto cesty je už aj realizovaný.
Vynikajúca reklama začiatočníckej firmy, pravdepodobne ale zapadajúca do definície zavádzajúcej ekologickej reklamy, proti ktorej chce Európska únia začať účinne bojovať.
Mňa ako občana by však zaujímalo v prvom rade, aké boli výsledky skúšok vlastností takto pokrstenej asfaltovej zmesi. Jednak výsledky týkajúce sa jej životnosti a odolnosti voči mechanickému opotrebeniu ale najmä výsledky týkajúce sa toxicity a karcinogénnosti častíc uvoľňovaných pri opotrebení cesty s takýmto povrchom. Mám také tušenie, že ani častice čistej asfaltovej zmesi nie sú ľudskému zdraviu prospešné.
Zdá sa, že spomínaná začiatočnícka firma, možno aj nechtiac, napodobňuje dúfam, že už väčšinou prekonané spôsoby zbavovania sa nebezpečného odpadu jeho dočasným maskovaním a ukladaním na rôznych skládkach, ktorých žiaľ už máme v našej krajine neúrekom, a osoby a firmy ktoré takéto skládky z dôvodu neznalosti účinnej metódy likvidácie nebezpečného odpadu vytvorili, sa rýchlo vyparili ako ranná rosa, a zodpovednosť za ich budúcu likvidáciu nechtiac zdedili obce a štát.
Dobrí ľudia by sa mali vždy pri hocijakej svojej činnosti zamyslieť nad tým, aké dedičstvo mienia zanechať nasledujúcim generáciám. Asi by to malo byť životné prostredie bez hocijakých, aj keď dočasne maskovaných nástrah zdravého života.
Vystužená HIV-om. ...
Celá debata | RSS tejto debaty