Žlna zelená
Veľkosťou druhý najväčší ďateľ u nás po tesárovi čiernom, ale jednoznačne najpestrejšie sfarbený.
Má výrazne červenú pokrývku hlavy, siahajúci až po chrbát. Na tvári čiernu masku, v ktorej má samček naviac ešte červené bokombrady. Perie, verne svojmu menu v rôznych odtieňoch zelenej. Krídla, chrbát a chvost tmavšie, brucho svetlejšie. Najväčšie pierka krídla čierno-bielo šachovnicovité.
Mláďatá majú pre maskovanie čierno fľakaté podfarbenie zeleného peria.
Má silný svetlý zobák a nohy s prstami prispôsobenými na uchytenie na kôre stromu, pričom tretím oporným bodom je samozrejme chvost.
Spozorovať ho môžete celoročne v redších lesných porastoch, parkoch a na priľahlých trávnatých plochách, najpravdepodobnejšie v čase dvorenia, keď s dosť veľkým krikom poletujú zo stromu na strom, alebo v čase kŕmenia mláďat, využívajúc bohatšiu ponuku potravy na zemi. Vtedy môžete vidieť aj mláďatá posedávajúce v tráve a volajúce na rodičov, že sú ešte hladné.
Ak vás spozoruje, odletí na neďaleký strom a začne sa hrať na schovávačku. Usadí sa na vzdialenejšej časti kmeňa a občas odtiaľ vykukne, či ten ľudský votrelec jej ešte stále bráni vo výkone svojich každodenných povinností.
Hniezdo si tešú zobákom do kmeňa stromu.
Hlavnou, najviac obľúbenou potravou žĺn sú mravce a ich larvy, tiež larvy rôzneho podkôrneho hmyzu.
V článku sú použité vlastné fotografie.
Celá debata | RSS tejto debaty