Založ si blog

Kam na pešiu turistiku v Petržalke?

Občan Havel pri svojom prvom a jedinom prelete nad Petržalkou ju nazval králikárňou. Načudujem sa, ani v „prekliatom“ socializme asi nebol odkázaný bývať na sídlisku. Okrem toho, pohľad z lietadla nikdy nemôže vytvoriť hocijaký obraz o bývaní na určitom mieste.

Aj niektorí súčasní obyvatelia Petržalky ju považujú len za nocľaháreň, najmä pre takých je určený tento článok. Ja ju mám rád so všetkými jej kladmi aj nedostatkami, ale najmä mám rád prírodu v nej a v jej pešky dosiahnuteľnom okolí. Prijmite zopár informácií určených pre tých, ktorí by radi spoznali aj niečo z jej prírodných krás.

Na viacerých miestach tu nájdete ostatky lužných lesov. Najkrajšie sú na jar, keď sú miestami pokryté bielym kobercom snežienok a trochu neskôr aj kvetov cesnaku medvedieho. Šikovné gazdinky môžu cesnak medvedí na jar grátis využiť na prípravu výborných sezónnych pokrmov.

Z východiska v sade Janka Kráľa, ktorý si aj sám zaslúži návštevu, sa môžete vybrať cez pečniansky les smerom do Rakúska a ak máte dobré nohy kľudne po brehu Dunaja až do Hainburgu s Braunsbergom a Hundsheimer bergom, ale aj ďalej. Do Rakúska sa tiež môžete vybrať od vojenského cintorína cez Berg na Koenigswarte s pokračovaním cez Wolfstal do Hainburgu.

Zo sadu Janka Kráľa sa tiež môžete vybrať po brehu Dunaja až do Čunova. Všade nájdete vyšľapané chodníčky pri brehu, takže sa nemusíte tlačiť v špičke na najfrekventovanejšej hrádzi Dunaja.

Okrem rastlinstva, ktoré bude v každom ročnom období ponúkať nové pohľady sa môžete stretnúť aj s rôznymi živočíchmi. Pri Dunaji to bude najmä vodné vtáctvo ako volavky, kormorány, labute, rybáriky, kačice, husi, ale môžete stretnúť aj srnky, daniele, bobry a mnoho ďalších. V zime môžete pri troche šťastia naďabiť aj na orliaka morského.

Ak sa vyberiete vedľa chorvátskeho ramena a budete pokračovať pri priesakovom kanáli Dunaja k rusoveckým jazerám a ďalej popri rusoveckom kanáli až do Čunova, môžete pozorovať život v kanáloch a jazerách. Môžete vzhliadnuť nutrie, bobry a v prípade obrovského šťastia aj vydry, z vtáctva napríklad volavky, kormorány, divé kačice, husi, rybáriky, v lete aj škriekavé trsteniariky.

Od čunovských jazier sa môžete vybrať k trojmedziu Rakúska, Maďarska a Slovenska. Oficiálne sa budete pohybovať po hranici chráneného územia dropa fúzkatého a občas sa vám ho podarí aj uvidieť. Najpravdepodobnejšie asi na jeseň po zbere úrody z polí tvoriacich chránené územie. Ak nie, vynahradí vám to možnosť pozorovať srnky, zajace poľné a pri dávke šťastia aj rôzne dravé vtáky.

Ale ak nemáte veľa voľného času nemusíte chodiť tak ďaleko. Stačí si zájsť k Veľkému a Malému draždiaku. Tieto jazerá sú čiastočne obklopené lužným lesom, plným života po celý rok. S čím sa môžete stretnúť? Bez nároku na úplnosť uvádzam aspoň zopár: srnky, veveričky, bobry, volavky, kormorány, rybáriky, bučiaky, vrany, straky, kačice, husi, sýkorky, brhlíky, drozdy, sláviky, labute, žaby, užovky.

Určite stojí za to začať spoznávať prírodu svojho okolia, a nielen v Petržalke. V prírode nikdy nie je nuda, ani pre deti vychované počítačmi, a platí, že v prírode „nikdy nevkročíš dvakrát do tej istej rieky“.

Neveríte? Skúste. Možno si vytvoríte zároveň aj iný obraz o bývaní v Petržalke. To však platí aj hocikde inde.

Neprispôsobivý

06.12.2022

Vždy mi nadvihne mandle, keď hocikto použije prívlastok neprispôsobivý. Pritom samotná neprispôsobivosť je závislá len od očakávaní osoby používajúcej tento prívlastok, ktorá môže byť takisto považovaná za neprispôsobivú z pohľadu očakávaní inej osoby. Čakajúc na meškajúci vlak v jednej železničnej stanici, ma nedávno prekvapili použitím tohto prívlastku [...]

Som Marťan

01.12.2022

Opäť nám nastúpila pred verejnokomunikačné prostriedky rýchla rota, aby pod vedením priemeru oznámila nedočkavým Marťanom, ako veľkodušne a nezištne pomôžu každej domácnosti, a to formou nepriameho príspevku v priemere tri tisíc euro na domácnosť za rok. Div sa Marťan, štát ti pomôže priamymi dotáciami dodávateľom energií. A ty si vycucaj z malíčka, ako [...]

Vis a Mat

26.11.2022

Vis a Mat sa v jeden krásny slnečný deň rozhodli šmahom ruky vyriešiť dlhodobo nimi samými a ich predchodcami zanedbávané problémy zdravotníctva. Mysleli si, že najlepšie sa to asi podarí napodobnením vysoko odborných postupov dvoch neomylných majstrov zo známej televíznej rozprávky. Najsamprv Vis predložil nerealistickú požiadavku na zvýšenie platov lekárov, [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 39921x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie