Založ si blog

Kybernetickí špióni

Za „prekliateho“ socializmu, ale aj dávno predtým, tajní pomáhači a chrániči neustále snorili za nepriateľmi zriadenia. Využívali pri tom v tom čase dostupné postupy a technológie. Keď sa viackrát objavil v mojom okolí civilne uniformovaný, nenápadný občan, mohol som začať rozmýšľať či nemá záujem zrovna o mňa. Keď sa v telefónnej ústredni objavila tam nezamestnaná zvedavá osoba, bolo málo pravdepodobné, že tam čakala na lietadlo.

V dvadsiatom prvom storočí nás už nešpehujú len pomáhači a chrániči, ale využívaním daností internetu aj hocikto iný na svete, kto má na to vhodné zariadenia a programy.

Niektorí kukači na internete odo mňa žiadajú súhlas na používanie kúkís. Pričom mi oznámia, že zbierajú informácie o tom, ako používam ich webové stránky, ukladajú a pristupujú k informáciam v mojom zariadení a tiež, že poskytujú zbierané informácie aj svojim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy, prípadne nejaké iné podobné oznamy.

Vyžiadanie súhlasu na vstupovanie do môjho zariadenia vyzvedačom vytvára možnosť na základe môjho prípadného neinformovaného súhlasu obchodovať s mojimi osobnými kybernetickými údajmi. Predpokladám však, že technická funkčnosť takéhoto špehovania vôbec nie je závislá od mnou udeleného súhlasu, čo mi potvrdzujú cielené reklamy objavujúce sa v mojom zariadení po návšteve niektorých internetových stránok, bez odsúhlasenia kúkís.

S pomocou vhodného internetového technického a programového vybavenia môže špeh vstupovať do hociktorého zariadenia pripojeného na internet, ako napríklad počítače, telefóny, kamerové systémy, múdre televízory, z hociktorého internetového rozhrania na svete, a využívať dostupné funkcie ovládané cez internet, možno aj také, o ktorých vlastník zariadenia ani nevie.

Kádrové oddelenia zamestnávateľov podľa najnovšej módy s obľubou lustrujú uchádzačov o zamestnanie použitím internetových záznamov o nich. Citlivé informácie, umiestnené uchádzačmi na internet voľakedy dávno z mladíckej nerozvážnosti, neraz slúžia aspoň ako dôvod odmietnutia vopred nevybraného, alebo z hocijakého iného dôvodu nevhodného uchádzača.

Citlivé informácie z internetu a rôzne obrazové a zvukové záznamy z neho sú aj semeniskom šikany alebo aj vydierania. Vzhľadom na neexistenciu žiadneho právneho rámca regulujúceho obsah a používanie internetu, sa každý jeho používateľ musí voči takýmto činom brániť sám.

Viem, že vypínanie všetkých zariadení viazaných na internet už zostane len mojím, z rôznych dôvodov nerealizovateľným snom. Nepomôže nič iné, len pri používaní technológií viazaných na internet mať neustále na zreteli, že niektorý z veľkých bratov ma môže sledovať. Pre výmenu informácií, ktoré sú určené len jednej konkrétnej osobe budem musieť hľadať spôsoby a miesta bez zariadení pripojených na internet, najlepšie asi niekde v nedotknutej prírode.

Pre zúfalých neodpojiteľných milovníkov internetových technológií sa už objavilo nejaké svetlo na konci tunela. Občas sa už aj niektorí kybernetickí špecialisti zaoberajú myšlienkou vytvorenia legislatívy obmedzujúcej nepriaznivé javy súvisiace s používaním internetu.

Vychádzajúc z precedensu nemožnosti spoločného riešenia hocijakého konfliktu, v ktorom je zapojený niektorý z rozhodujúcich svetových hráčov, na pôde Organizácie spojených národov dohodou, je asi len čírym snom súhlas rozhodujúcich sliedičov s legislatívou, ktorej výsledkom by bolo obmedzenie používania krvopotným ideologickým bojom dosiahnutého rozšírenia prostriedkov „demokratických“ špicľov.

Šťastie Lamačanov

24.09.2023

Lamačania sa konečne dočkali. Budú mať protihlukovú stenu pri diaľnici. Naviac sa jedná z viacerých hľadísk o unikát, ako bolo oznámené v médiách. Prekvapujúce je, že to bude dočasná protihluková stena. Spolu s Lamačanmi sa budem modliť, aby v dočasnosti aspoň prekonala doterajší rekord pobytu sovietskych vojsk na území dvojkrížového trojkopčia. Alebo niekto [...]

Budúca úroda

20.09.2023

Každý dobrý ovocinár a pestovateľ vie, že keď chce mať dobrú úrodu, musí odstrániť zo sadu a z poľa všetko hnilé alebo inak choré. Zdá sa, že náš spoločný sad a pole sú absolútne zanedbané, aj pohodlnosťou a neochotou záhradníkov hocičo na zabehnutých zvyklostiach meniť, ale asi najmä z dôvodu strachu pred budúcnosťou, ohrozenou možnou reakciou mocných na [...]

Pomoc!

18.09.2023

Asi niekto utiekol z psychiatrického ústavu. Preháňa sa tu pod oknami na aute s megafónmi a čosi brble o mafiánoch a voľbách. Modlím sa, aby sa aspoň do času večerného kľudu demokratickí pomáhači a chrániči zobudili, alebo budem musieť takéto bludy počúvať do konca septembra? Pacient nikomu nechýba? Ako by nestačili všadeprítomné vyškerené tváre [...]

Tanky Leopard, vozidlá 4x4 Oshkosh, Martin Sklenár, Jaroslav Naď, stíhačky F-16

Hlavné priority v obrane: Kto chce vystúpiť z NATO a kto by na armádu dával menej?

24.09.2023 18:17

Denník Pravda sa kandidujúcich strán a hnutí pýtal na priority v obrane.

bana čína

Požiar v čínskej uhoľnej bani si vyžiadal 16 obetí

24.09.2023 17:51

Čína je najväčší svetový producent znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú zmenu klímy. Stále prevádzkuje tisíce uhoľných baní.

laszlo solymos

Sólymos považuje vyjadrenia Sulíka na adresu iných strán za trúfalé a arogantné

24.09.2023 17:21

Sulík ešte minulý týždeň vyzval na odstúpenie z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti.

Pašinjan

Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?

24.09.2023 15:55

Rusko odmietlo prísť Arménsku na pomoc pri najnovšom konflikte v Náhornom Karabachu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 160
Celková čítanosť: 389166x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie