Založ si blog

Kybernetickí špióni

Za „prekliateho“ socializmu, ale aj dávno predtým, tajní pomáhači a chrániči neustále snorili za nepriateľmi zriadenia. Využívali pri tom v tom čase dostupné postupy a technológie. Keď sa viackrát objavil v mojom okolí civilne uniformovaný, nenápadný občan, mohol som začať rozmýšľať či nemá záujem zrovna o mňa. Keď sa v telefónnej ústredni objavila tam nezamestnaná zvedavá osoba, bolo málo pravdepodobné, že tam čakala na lietadlo.

V dvadsiatom prvom storočí nás už nešpehujú len pomáhači a chrániči, ale využívaním daností internetu aj hocikto iný na svete, kto má na to vhodné zariadenia a programy.

Niektorí kukači na internete odo mňa žiadajú súhlas na používanie kúkís. Pričom mi oznámia, že zbierajú informácie o tom, ako používam ich webové stránky, ukladajú a pristupujú k informáciam v mojom zariadení a tiež, že poskytujú zbierané informácie aj svojim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy, prípadne nejaké iné podobné oznamy.

Vyžiadanie súhlasu na vstupovanie do môjho zariadenia vyzvedačom vytvára možnosť na základe môjho prípadného neinformovaného súhlasu obchodovať s mojimi osobnými kybernetickými údajmi. Predpokladám však, že technická funkčnosť takéhoto špehovania vôbec nie je závislá od mnou udeleného súhlasu, čo mi potvrdzujú cielené reklamy objavujúce sa v mojom zariadení po návšteve niektorých internetových stránok, bez odsúhlasenia kúkís.

S pomocou vhodného internetového technického a programového vybavenia môže špeh vstupovať do hociktorého zariadenia pripojeného na internet, ako napríklad počítače, telefóny, kamerové systémy, múdre televízory, z hociktorého internetového rozhrania na svete, a využívať dostupné funkcie ovládané cez internet, možno aj také, o ktorých vlastník zariadenia ani nevie.

Kádrové oddelenia zamestnávateľov podľa najnovšej módy s obľubou lustrujú uchádzačov o zamestnanie použitím internetových záznamov o nich. Citlivé informácie, umiestnené uchádzačmi na internet voľakedy dávno z mladíckej nerozvážnosti, neraz slúžia aspoň ako dôvod odmietnutia vopred nevybraného, alebo z hocijakého iného dôvodu nevhodného uchádzača.

Citlivé informácie z internetu a rôzne obrazové a zvukové záznamy z neho sú aj semeniskom šikany alebo aj vydierania. Vzhľadom na neexistenciu žiadneho právneho rámca regulujúceho obsah a používanie internetu, sa každý jeho používateľ musí voči takýmto činom brániť sám.

Viem, že vypínanie všetkých zariadení viazaných na internet už zostane len mojím, z rôznych dôvodov nerealizovateľným snom. Nepomôže nič iné, len pri používaní technológií viazaných na internet mať neustále na zreteli, že niektorý z veľkých bratov ma môže sledovať. Pre výmenu informácií, ktoré sú určené len jednej konkrétnej osobe budem musieť hľadať spôsoby a miesta bez zariadení pripojených na internet, najlepšie asi niekde v nedotknutej prírode.

Pre zúfalých neodpojiteľných milovníkov internetových technológií sa už objavilo nejaké svetlo na konci tunela. Občas sa už aj niektorí kybernetickí špecialisti zaoberajú myšlienkou vytvorenia legislatívy obmedzujúcej nepriaznivé javy súvisiace s používaním internetu.

Vychádzajúc z precedensu nemožnosti spoločného riešenia hocijakého konfliktu, v ktorom je zapojený niektorý z rozhodujúcich svetových hráčov, na pôde Organizácie spojených národov dohodou, je asi len čírym snom súhlas rozhodujúcich sliedičov s legislatívou, ktorej výsledkom by bolo obmedzenie používania krvopotným ideologickým bojom dosiahnutého rozšírenia prostriedkov „demokratických“ špicľov.

Neprispôsobivý

06.12.2022

Vždy mi nadvihne mandle, keď hocikto použije prívlastok neprispôsobivý. Pritom samotná neprispôsobivosť je závislá len od očakávaní osoby používajúcej tento prívlastok, ktorá môže byť takisto považovaná za neprispôsobivú z pohľadu očakávaní inej osoby. Čakajúc na meškajúci vlak v jednej železničnej stanici, ma nedávno prekvapili použitím tohto prívlastku [...]

Som Marťan

01.12.2022

Opäť nám nastúpila pred verejnokomunikačné prostriedky rýchla rota, aby pod vedením priemeru oznámila nedočkavým Marťanom, ako veľkodušne a nezištne pomôžu každej domácnosti, a to formou nepriameho príspevku v priemere tri tisíc euro na domácnosť za rok. Div sa Marťan, štát ti pomôže priamymi dotáciami dodávateľom energií. A ty si vycucaj z malíčka, ako [...]

Vis a Mat

26.11.2022

Vis a Mat sa v jeden krásny slnečný deň rozhodli šmahom ruky vyriešiť dlhodobo nimi samými a ich predchodcami zanedbávané problémy zdravotníctva. Mysleli si, že najlepšie sa to asi podarí napodobnením vysoko odborných postupov dvoch neomylných majstrov zo známej televíznej rozprávky. Najsamprv Vis predložil nerealistickú požiadavku na zvýšenie platov lekárov, [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 39924x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie