Vrany
Vzhľadom nijak výnimoční, ale určite najinteligentnejší vtáci žijúci u nás vo voľnej prírode.
Najčastejšie môžete vidieť vrany popolavé alebo vrany čierne.
Vrana popolavá má operenie hlavy, podbradníka, chvosta a krídiel čierne, na ostatných častiach tela tmavosivé s čiernym melírom. Oči, silný zobák a nohy má čierne.
Vrana čierna je veľkosťou aj stavbou tela veľmi podobná, akurát len je celá čierna.
Obľúbeným miestom ich pobytu sú polia a lúky s priľahlým stromovitým porastom. Veľa z nich využíva aj výhody z pobytu v okolí ľudských obydlí, nevynímajúc ani mestské prostredie.
Pred hniezdením sa samčekovia predvádzajú osobitným krákaním, tančekom na konároch, spojeným s vejárovitým rozťahovaním chvosta.
Hniezdo si stavajú na stromoch alebo vo väčších kríkoch z úlomkov konárikov, vystlané trávou a perím. Na prvý pohľad je hniezdo neusporiadané, ale je dostatočne pevné, odolávajúce poveternostným výzvam. Niektoré z nich neskôr ešte využijú aj iné vtáky napríklad myšiarky ušaté.
Mimo času hniezdenia žijú v skupinách na poliach a lúkach. Na noc sa krákajúc húfne vracajú na vyhliadnuté stromové nocľažne, neraz niekde v meste. Na svitaní jedna z nich hlasným krákaním zavelí budíček, ostatné to po nej hlasno opakujú, a za chvíľu celá skupina za hlasného krákania vzlieta a vzďaľuje sa k zdroju potravy.
Vrany sú všežravé, uprednostňujú však živočíšnu potravu. Na ich jedálnom lístku môžete nájsť hmyz, červíky, hraboše, žaby, ryby, mláďatá iných živočíchov, ovocie, orechy, zrniny. Poľnohospodári ich neprávom obviňujú z vyhrabávania čerstvo zasiatych zrnín, vrany však uprednostňujú živočíšnu stravu, dostávajúcu sa na povrch zeminy pri orbe a siatí.
Neohŕdnu však ani telami obetí bezohľadných vodičov s obľubou poľujúcich na zvieratá, nútené prechádzať cez cesty.
Upracú aj zdochliny rýb, ktoré uniknú z háčika rybárom a ich zranenie alebo ním spôsobená infekcia nie sú zlučiteľné s ich životom.
Pomáhajú upratovať aj mestá od potravinového odpadu rozhadzovaného dvojnohými kváziinteligentmi, zákazníkmi rýchlovýkrmní, využívajúcimi výhody balenia na konzumáciu niekde inde. Umelohmotný obal však im vôbec nešmakuje. Žiaľ pri uspokojovaní svojej túžby narobia niekedy tiež veľa neporiadku, najmä keď vrcholný výtvor živočíšnej ríše nedbá na správnu konštrukciu odpadových nádob, alebo svoj odpad len tak voľne alebo v umelohmotnom vreci pohodí hocikde.
Ak ich trápia parazity, radi sa okúpu, a to aj v zimnom období, konkurujúc dvojnohým ľadovým medveďom.
O ich inteligencii a výbornej pamäti svedčí používanie konárikov ako nástrojov pre prístup k potrave, ku ktorej im zobák a pazúry nedosiahnu.
Ak na vás niekde nejaká vrana neprestajne a veľmi hlasno kráka, pravdepodobne ste jej vykonali niečo čo sa jej nepáči. A nemuselo to byť pred chvíľou. Vašu tvár si vrana bude pamätať aj dlhšie ako desať rokov.
V parkoch môžete vidieť vranu nenápadne sa ponevierajúcu neďaleko veveričky zbierajúcej orechy. Ak tvrdý orech veverička rozlúskne, vrana sa určite pokúsi otvorený orech veveričke ukradnúť.
Ak nie je po ruke veverička, vrana, využívajúc gravitačný zákon vyletí s orechom do dostatočnej výšky, aby po jeho spustení na nejaký tvrdý podklad sa škrupina orecha roztrieštila, a lákavý obsah sa stal prístupným.
Podobne postupujú vrany pri konzumácii korýtok riečnych, nájdených v plytčinách riek.
V článku sú použité vlastné fotografie.
rojko, ďakujem za milý blog ja sa tiež... ...
Celá debata | RSS tejto debaty