Hus divá
Druhý najväčší vodný vták vyskytujúci sa u nás.
Operenie celého tela má sivé v rôznych odtieňoch, okrem brucha, ktoré má biele. Väčšie tmavosivé pierka majú bledosivé obrúbenie vytvárajúce efektnú vlnkovatú vzorku na hrudi a chrbte.
Má oranžovočervený zobák s bledším nechtíkom na špici, ktorý slúžil v prvom rade na prebitie škrupiny vajíčka v patričnej chvíli pred vyliahnutím. Tmavohnedé oči má obrúbené tmavooranžovými mihalnicami. Nohy má oranžovohnedé s plávacími blanami ako sa od poriadneho vodného vtáka očakáva.
Nie je žiadny rozdiel v operení samca a samičky, akurát gunár je o niečo väčší.
Je migrant, preto ho spozorujete v prvom rade podľa typického gagotu počas leto vo véčkovej formácii, pravdepodobne využívajúc možnú úsporu energie vynakladanej na prekonávanie aerodynamického odporu. Zdanlivo možno nepodstatnú, no berúc do úvahy prekonávané vzdialenosti určite potrebnú.
Na našom území obyčajne len prelietajú, potvrdzujúc tak príchod zimy alebo jari. Obyčajne obývajú krajiny pri vodných plochách severnejšie od nás, a zimujú pri nich v južnejších, teplejších krajinách. Preto ich bližšie môžete spozorovať len pri odpočinku počas migrácie.
Na našom území, skoro výlučne na Záhorí, v okolí rieky Morava, hniezdi len ich menší počet.
Divé husi tvoria nerozlučné trvalé páry. Hniezdo si stavajú na vyvýšeninách v trstinovom poraste, alebo na vyvrátených starých stromoch v blízkosti vody. Hniezdo budujú z konárikov a suchých častí iných dostupných rastlín, pre väčšie pohodlie mláďat ho vystelú aj vlastným páperím.
O drobné žltočierne húsatká sa starajú obaja rodičia.
Divé husi sa živia výlučne rastlinnou potravou vyskytujúcou sa vo vode, na lúkach ale aj na poliach.
V minulosti si určite ich perie ocenili aj gazdinky, ktoré ako sa hovorilo, pre pierko aj cez plot skákali. Dobrý vankúš vyplnený husacím perím vám určite poskytne viac pohodlia pri spánku ako moderné vankúše plnené umelohmotnou, ťažko sa prispôsobivou vatou.
V článku sú použité vlastné fotografie.
Celá debata | RSS tejto debaty