Strakoš obyčajný
Migrujúci vták trochu menší ako drozdy. U nás sa vyskytuje od apríla do septembra.
Ako to v prírode obyčajne býva z praktických dôvodov, samček je vyparádenejší ako samička, čo umožňuje samčekovi odlákať pozornosť predátorov od hniezda a samičke zostať nenápadnejšou, rozdielne od zvyklostí ľudstva.
Samček strakoša má sivé operenie hlavy, v spodnej časti biele. Cez oči má výraznú čiernu pásku ako voľakedajší banditi. Chrbát má červenohnedý, hruď a brucho bledo ružovkasté. Chvost z vrchu čierny, zospodu biely. Má silný čierny zobák, s hornou polovicou na konci hákovito zahnutou, čierne nohy a čierne oči.
Samička má vrch hlavy, chrbát a chvost v rôznych odtieňoch hnedej. Spodok hlavy, hruď, brucho a boky má sivohnedé a tmavšími hnedými vlnkami. Okolo očí má nevýrazné tmavšie hnedé zafarbenie. Nohy a zobák má sivé a čierne oči.
Mláďatá po vyletení z hniezda sa viac podobajú na svoju mamičku.
Strakoše si stavajú hniezdo v tŕnistých kríkoch z rastlinného materiálu. Tŕnistý krík im jednak poskytuje ochranu pred predátormi, ale strakoše používajú tŕne na napichnutie väčších súst potravy, ako pomoc pri jej trhaní na menšie kúsky, keďže ich nôžky nie sú osobitne uspôsobené na jej pridržiavanie.
Strakoše sa živia najmä väčším hmyzom, ako chrobáky, vážky, kobylky, svrčky ale aj malými hlodavcami a vtáčími mláďatami.
Strakoše môžete spozorovať najmä na vrcholci kríku, na suchom konári alebo pni, ako sledujú svoje okolie. Samozrejme aj oni spozorujú vás, a keď si všimnú vašu pozornosť, vzájomné pozorovanie býva obyčajne len veľmi krátkodobé.
Strakoš pri rozrušení z hocijakého dôvodu upozorňuje na seba krátkym pakovaním volaním a zametaním s chvostom zo strany na stranu.
V článku sú použité vlastné fotografie.
Celá debata | RSS tejto debaty