Založ si blog

Skvosty prírody

Potápač veľký

Migrujúci kačicovitý vodný vták. Jeho normálnym domovom sú chladnejšie oblasti na sever a východ od úrovne pobaltských štátov.

K nám prilieta obyčajne zimovať, ale čoraz častejšie sa nájdu jedince, ktorým sa u nás zapáčilo tak, že zostávajú tu po celý rok a tiež tu hniezdia.

Je o niečo málo väčší ako všeobecne známa kačica divá.

Samička má hnedú hlavu na zadnej časti s perím odstávajúcim vo forme chochola. Operenie ostatných častí tela má v rôznych odtieňoch sivej.

Samček má čiernu hlavu s kovovým zelenkastým melírom. Operenie chrbta čierne, spodku tela biele, v oblasti chvosta sivé.

Samička aj samček majú dlhý, tenký zobák tmavooranžovej farby, na špičke čierny a ohnutý nadol. Tmavooranžové nohy s plávacou blanou medzi prstami.

Hniezdia v dutinách veľkých, starých stromov pri vodných plochách.

Živia sa vodnými živočíchmi, za ktorými sa veľmi šikovne potápajú.

Sú veľmi plaché, takže priblíženie na dostatočne malú vzdialenosť pre úspešné pozorovanie alebo fotografovanie môžete považovať za zaslúženú odmenu vašej trpezlivosti a prírode prijateľného chovanie sa.

V článku sú použité vlastné fotografie.

Obliekacie pravidlá

21.04.2024

Taká hanba. Nejakí nezodpovední turisti a turistky z dvojkrížového trojkopčia spôsobili nenapraviteľnú psychickú traumu najkultúrnejšej bývalej televíznej hlásateľke. Len si predstavte, na turistiku vo Venezii si obliekli obyčajné turistické odevy. Toto sa musí raz a navždy skončiť! Dámy, odteraz sa od vás očakáva výlučne kaderníctvom upravený účes, fasáda [...]

Spasitelia

18.04.2024

Nad Kriváňom svieti jasná hviezda. Nie ešte neprichádza povestný osamelý spasiteľ. Občania dvojkrížového trojkopčia sa môžu radovať, namiesto jedného prichádza hneď skupina troch. A nie sú to len akýsi traja králi z východu, ba ani zo západu, ale skutoční, naši írečití domáci spasitelia. Na čele príde hrdý, úspešný bagristický ničiteľ nedostavanej [...]

Revolúcia na železnici

15.04.2024

Na železnici dvojkrížového trojkopčia sa pravdepodobne objavuje vlna nového, zatiaľ nepoznaného myslenia. V rámci neho železničiari zrušia na dvojkoľajnej trati zastavovanie siedmych osobných vlakov v smere do Kútov v momentálne dopravnými zamestnancami neobsadenej stanici Sekule. Dôvodom má byť bezpečnosť cestujúcich. Jeden by si myslel, že keď železničiari vedia [...]

pozemný dron

Terminátor v praxi. Po nebi a vode sa do vojny na Ukrajine hlásia aj pozemné drony

21.04.2024 21:36

Podľa expertov je však ich nasadenie obmedzené. Zatiaľ.

netanjahu

Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší bol proti Hamasu

21.04.2024 20:20, aktualizované: 21:58

Je to jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov, uviedol izraelský premiér.

Russia Ukraine War

Po americkej pomoci Rusi pritvrdili. Chcú, aby Ukrajina plakala, vidia sa až v Kyjeve

21.04.2024 18:51

V Moskve sa tvária, že z novej pomoci USA pre Kyjev si ťažkú hlavu nerobia. Hlásne trúby Kremľa tvrdia, že porážka Ukrajiny je nevyhnutná a neodvratná.

Peter Pellegrini

Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

21.04.2024 18:30

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 229
Celková čítanosť: 791117x
Priemerná čítanosť článkov: 3455x

Autor blogu

Kategórie