Založ si blog

Skvosty prírody

Lekno

Rastlina s najväčším jednotlivým kvetom z v našej prírode voľne rastúcich druhov. Jeho kvety sa tiež môžu kľudne uchádzať o titul najkrajšie. Mimo uspokojovania chutí ľudí po kráse, boli kvety lekna aj inšpiráciou pre niektorých architektov.

Typickým miestom výskytu lekna sú stojaté alebo veľmi pomaly tečúce, nie príliš hlboké vody, s dostatočným slnečným žiarením.

Nositeľom života lekna je plazivý koreň, zahniezdený v hĺbke pod vodou v bahne. Z neho koncom apríla začnú vyrastať listy na dlhých stopkách, ktoré sa rozprestrú na hladine vody. Majú oválny tvar s trojuholníkovým výsekom. Z hornej strany sú sviežo zelené, zo spodnej s hnedasto fialovým nádychom. Na listoch lekna radi trávia čas odpočinku a slnenia malé žabky, ale aj užovky. Listy slúžia aj ako úkryt rybám a iným vodným živočíchom.

Z koreňa od začiatku mája do konca októbra tiež vyrastajú na dlhej stopke krásne čašovité kvety. Najrozšírenejšie u nás je lekno biele a lekno ružové v mnohých odtieňoch.

Kvet sa skladá z viacerých okvetných lupeňov, blizny a početných peľových tyčiniek. Peľové tyčinky sú tesne nad bliznou, takže lekno je vlastne samoopelivé, k opeľovaniu však napomáha aj hmyz rád navštevujúci krásne rozkvitnuté kvety. Z blizny sa po opelení vytvorí makovička, ktorá dozrieva ponorená vo vode, kde aj vylúči semená, unášané vodou do vzdialenejších miest, s cieľom vytvorenia nových porastov na miestach s vhodnými podmienkami.

Kvety lekna sa na noc zatvárajú, cez deň sa otáčajú za slnkom.

Porast lekna radi navštevujú aj väčšie živočíchy ako napríklad sliepočka zelenonohá, hodujúce na hmyze a živočíchoch považujúcich ho za pohodlný domov.

Koncom októbra, začiatkom novembra sa lekno začína postupne pripravovať na zimný odpočinok. Najprv odumrú kvety, neskôr aj listy. A milovníci prírody musia čakať do nasledujúceho apríla na obnovenie života krásneho lekna.

Nežné spomienky

30.11.2023

Keďže už pominula záplava slávnostnej propagandy novostraníkov, tiež si rád zaspomínam na revolučné časy. Prvé náznaky zmien bolo cítiť už nejaký čas pred veľkým nežným štrnganím. Nielen v denníku komunistov, ktorý nielen vzhľadom na svoju veľkosť ale najmä obsah bol absolútne nečitateľný, najmä v prostriedkoch hromadnej dopravy, ale aj v denníku odborárov aj [...]

Slobodní novinári

26.11.2023

Slobodní novinári informovali z Mojžišovej zasľúbenej zeme o prepustení vyše tucta rukojemníkov z radov potomkov prisťahovalcov a zahraničných osôb, unesených a zadržiavaných domorodými teroristami, v rámci zahraničnými sprostredkovateľmi dohodnutého humanitárneho prímeria. Zároveň informovali o prepustení asi tri krát väčšieho počtu domorodých žien a detí [...]

Konkurencia

24.11.2023

Už sa to začalo. Najprv síce len opatrne, nenápadne sa zatúlali na pulty obchodov sušené datle a figy, neskôr aj čokoládoví mikuláškovia a čerti, nasledovaní salónkami a kolekciami. Aj obce sa prebudili z letnej uhorkovej sezóny a začali organizovať vrele očakávané vianočné trhy. Už kľudne môžu začať zo všetkých strán naplno znieť klasické vianočné odrhovačky [...]

fico, pellegrini

Najviac ľudí dôveruje z novej vlády Pellegrinimu, Fico až na štvrtom mieste

30.11.2023 22:48

Premiérovi Robertovi Ficovi dôveruje 40 percent a nedôveruje 54 percent opýtaných, ukázal prieskum.

PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko

Vládna koalícia sa dohodla na návrhu budúcoročného rozpočtu

30.11.2023 22:02, aktualizované: 22:16

Návrhy vláda prerokuje hneď v pondelok, Národná rada môže o nich začať rokovať v stredu.

lekaren, liek, choroba, lieky

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

30.11.2023 21:39

Dôvodom neohlásenej inšpekcie boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 186
Celková čítanosť: 510854x
Priemerná čítanosť článkov: 2747x

Autor blogu

Kategórie