Založ si blog

Šetrenie?

Rýchla rota jedného stredoslovenského samosprávneho kraja, nastúpená pred médiá za účelom samochvály, oznámila žatvu úspechu, dosiahnutého menším kúrením a svietením. Za ostatné mesiace vraj ušetrili milión euro. Chvályhodný čin, dosiahnutý z donútenia nepriamym predajom slovenských energií cez zahraničných príživníkov.

Dúfajme, že skúsenosti zo šetrenia predražených energií rozšíria aj na všetky ostatné oblasti svojej činnosti a spotreby, vytvoriac podmienky na výnimočne úspešný rozvoj kraja, ako vzoru pre všetky ostatné.

Pozerajúc sa z druhej strany mince sa vynára otázka, ako mohol občanmi volený orgán predtým dlhodobo spravovať zverený majetok tak nezodpovedne, že z donútenia bolo možné dosiahnuť za pár mesiacov ospevovanú úsporu. Jeden by si možno myslel, že vyplakávanie tých istých ľudí pred médiami o nemožnosti plnenia svojich základných funkcií pre nedostatok financií a ospevovanie úspechov v šetrení je akosi protirečivé.

Mimochodom plytvanie pri správe zvereného majetku, pokiaľ viem, podlieha aj určitej trestnoprávnej zodpovednosti.

Určite by bolo zaujímavé, keby sa nejaký naozaj nestranný orgán bližšie pozrel na hospodárnosť činnosti všetkých plačúcich žiadateľov o hocijakú štátnu podporu. Pravdepodobne by ich bolo veľmi málo úspešných.

Keby sa dodávatelia a predavači neriadili heslom „z cudzieho krv netečie“ a odbúrali by všetky nezmyselné vedľajšie a súkromné náklady, aj ceny tovarov a služieb by mohli možno byť prijateľné pre všetkých. Žiaľ súčasná ideológia a propaganda neobdivuje šetriacich, ale len tých, ktorí podporujú pyšnú, egoistickú, spotrebnú spoločnosť, za hocijakú cenu.

Nový fenomén permanentnej predvolebnej kampane však nerešpektuje žiadne logické ani prírodné zákony. Takže ešte dlho budeme musieť obdivovať mediálne predstavenia rôznych rýchlych rôt, a o normálnej šetrnej spoločnosti budeme môcť len ďalej rojčiť.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

Kim Čong-un

Kim Čong-un zakázal samovraždy: Sú zradou socializmu

09.06.2023 15:47

Diktátor miestnym vládam nariadil, aby prijali preventívne opatrenia.

svitavsko, nehoda, tesla, stropkov

Tragická nehoda v Česku. O život bojuje šéf Tesly Stropkov, jeho manželka zahynula

09.06.2023 15:15

Traja ľudia zahynuli pri nehode troch osobných a jedného nákladného auta na Svitavsku.

SR Banská Bystrica jusícia súdy ŠTS korupcia Ján S. BBX

Slota je vinný v korupčnej kauze, odsúdili ho na dva roky podmienečne

09.06.2023 14:54

Podľa obžaloby vybavil za úplatok miernejší trest na žilinskom súde.

Ruženec / Cirkev / Náboženstvo /

Bývalého diakona obžalovali zo sexuálneho zneužívania 13-ročného chlapca

09.06.2023 14:45

Obžalovaného Dávida B. odvolali z diakonskej praxe, má zakázaný verejný výkon služby v akejkoľvek forme a v ktorejkoľvek farnosti.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 235933x
Priemerná čítanosť článkov: 2052x

Autor blogu

Kategórie