Založ si blog

Posilňovanie demokracie

Demokraciu musíme v čase krízy brániť a posilňovať, vyhlásila šípková Ruženka na spojovacou technikou sprostredkovanom zhromaždení za demokraciu.

Nič proti jej posilňovaniu, dokonca si myslím, že by sa mala posilňovať aj mimo časov krízy. Len ak niečo chceme posilňovať, musíme to najprv mať.

Aby bola v dvojkrížovom trojkopčí skutočná občianska demokracia pre všetkých, musí sa najprv vytvoriť. Totalitná diskriminácia ostatných občanov viacerými politickými stranami, snívajúcimi sa len o prístupe k válovu, tváriacimi sa starať o potreby občanov len v čase predvolebnej kampane, nie je asi tá demokracia, ktorú treba posilňovať.

Demokraciou nie je ani obsadzovanie všetkých vedúcich funkcií v štátnom aparáte a v štátnych podnikoch neodbornými straníkmi, namiesto obsadzovania na základe výberových konaní podľa vopred určených, hodnotiteľných kritérií, medzi ktorými by nikdy nemala byť stranícka, ideologická, rasová príslušnosť, ani sexuálna orientácia, otvorene ani skryto.

Možno stačí zodpovedným orgánom začať čítať ústavu a začať konať bez očakávania ďalšej výzvy, prehodnotiť zhodu zákonov s ústavou, najmä tých volebných, a konať s princípmi skutočnej demokracie.

Ústava by mala byť určite doplnená o účinné ustanovenia na odvolanie zástupcov ľudu v prípade nemožnosti alebo neochoty ich činnosti, samozrejme nie nimi samými.

S demokraciu nemá nič spoločné ani možná nečinnosť straníckeho košiara v zákonodarstve, na základe vlastného rozhodnutia, nahradená straníckym predvolebným divadlom, ktoré našťastie už muselo dočasne vynechať obvyklé koalično-opozičné predstavenie.

Súhlasím so šípkovou Ruženkou, že sa musí robiť viac pre posilnenie demokracie doma. Dokonca by som povedal, že nech si každý zametá pred vlastným prahom a nestará sa o to či má sused alebo aj niekto vzdialenejší zametené.

Je najvyšší čas začať účinne riešiť postavenie počerných občanov v spoločnosti. Pochybujem, že demokratická cesta vedie vytváraním nových get napomáhajúcim ich ďalšiemu vyčleňovaniu zo spoločnosti, namiesto vytvárania nediskriminačných, účinne kontrolovaných možností ich zamestnania.

Takže hurá! Vybudujme skutočnú demokraciu pre všetkých a posilňujme ju. Lenže ako, keď nemáme ju od koho odpozorovať. Všade na zemeguli je len totalita politických strán, akurát sa mení od krajiny ku krajine ich počet. Možno pre začiatok stačí začať celospoločenskú diskusiu, aj s účasťou nestraníkov o tom, kade a ako ďalej.

Pandemické blúznenie

20.06.2024

Momentálne najmúdrejší, stranícky, príkladne odborne fundovaný špecialista na vírusové ochorenia vyhlásil, že v dvojkrížovom trojkopčí pandémia koronavírusu nebola. Asi sa riadil žiarivým príkladom svojich straníckych predchodcov, podľa ktorých na zametenie hocijakých špinavostí pod koberec stačí vyhlásiť, že skutok sa nestal. Čo už? Však v dvadsiatom prvom [...]

Lúčenie

15.06.2024

Všetko raz skončí. Nastal čas. Pani prezidentka sa rozlúčila s funkciou, službou občanom aj s domom pionierov a mládeže. Lúčenie je obyčajne aj časom spomínania. Ako hrom z jasného neba pôsobil postup občianskej aktivistky za zabránenie vybudovania skládky smetí v Pezinku na úkor iných obcí do druhého kola prezidentských volieb. Jej súperom bol vyčačkaný, [...]

Podobnosti

11.06.2024

Malá malebná dedinka na južnom dvokrížovom trojkopčí. Z jednej strany neveľké kopčeky, z druhej jedna z väčších riek krajiny. Blížil sa koniec poslednej svetovej vojny. Nemci, utekajúci svinským galopom až zo sovietskych stepí, sa usadili v dedine s úmyslom trochu si odpočinúť, ale v prvom rade, po zničení všetkých mostov v okolí, aj zabrániť postupu červenej [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo šesť policajtov a pravoslávny kňaz

23.06.2024 18:28, aktualizované: 20:20

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 243
Celková čítanosť: 922422x
Priemerná čítanosť článkov: 3796x

Autor blogu

Kategórie