Založ si blog

Posilňovanie demokracie

Demokraciu musíme v čase krízy brániť a posilňovať, vyhlásila šípková Ruženka na spojovacou technikou sprostredkovanom zhromaždení za demokraciu.

Nič proti jej posilňovaniu, dokonca si myslím, že by sa mala posilňovať aj mimo časov krízy. Len ak niečo chceme posilňovať, musíme to najprv mať.

Aby bola v dvojkrížovom trojkopčí skutočná občianska demokracia pre všetkých, musí sa najprv vytvoriť. Totalitná diskriminácia ostatných občanov viacerými politickými stranami, snívajúcimi sa len o prístupe k válovu, tváriacimi sa starať o potreby občanov len v čase predvolebnej kampane, nie je asi tá demokracia, ktorú treba posilňovať.

Demokraciou nie je ani obsadzovanie všetkých vedúcich funkcií v štátnom aparáte a v štátnych podnikoch neodbornými straníkmi, namiesto obsadzovania na základe výberových konaní podľa vopred určených, hodnotiteľných kritérií, medzi ktorými by nikdy nemala byť stranícka, ideologická, rasová príslušnosť, ani sexuálna orientácia, otvorene ani skryto.

Možno stačí zodpovedným orgánom začať čítať ústavu a začať konať bez očakávania ďalšej výzvy, prehodnotiť zhodu zákonov s ústavou, najmä tých volebných, a konať s princípmi skutočnej demokracie.

Ústava by mala byť určite doplnená o účinné ustanovenia na odvolanie zástupcov ľudu v prípade nemožnosti alebo neochoty ich činnosti, samozrejme nie nimi samými.

S demokraciu nemá nič spoločné ani možná nečinnosť straníckeho košiara v zákonodarstve, na základe vlastného rozhodnutia, nahradená straníckym predvolebným divadlom, ktoré našťastie už muselo dočasne vynechať obvyklé koalično-opozičné predstavenie.

Súhlasím so šípkovou Ruženkou, že sa musí robiť viac pre posilnenie demokracie doma. Dokonca by som povedal, že nech si každý zametá pred vlastným prahom a nestará sa o to či má sused alebo aj niekto vzdialenejší zametené.

Je najvyšší čas začať účinne riešiť postavenie počerných občanov v spoločnosti. Pochybujem, že demokratická cesta vedie vytváraním nových get napomáhajúcim ich ďalšiemu vyčleňovaniu zo spoločnosti, namiesto vytvárania nediskriminačných, účinne kontrolovaných možností ich zamestnania.

Takže hurá! Vybudujme skutočnú demokraciu pre všetkých a posilňujme ju. Lenže ako, keď nemáme ju od koho odpozorovať. Všade na zemeguli je len totalita politických strán, akurát sa mení od krajiny ku krajine ich počet. Možno pre začiatok stačí začať celospoločenskú diskusiu, aj s účasťou nestraníkov o tom, kade a ako ďalej.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

svitavsko, nehoda, tesla, stropkov

Tragická nehoda v Česku. O život bojuje šéf Tesly Stropkov, jeho manželka zahynula

09.06.2023 15:15

Traja ľudia zahynuli pri nehode troch osobných a jedného nákladného auta na Svitavsku.

SR Banská Bystrica jusícia súdy ŠTS korupcia Ján S. BBX

Slota je vinný v korupčnej kauze, odsúdili ho na dva roky podmienečne

09.06.2023 14:54

Podľa obžaloby vybavil za úplatok miernejší trest na žilinskom súde.

Ruženec / Cirkev / Náboženstvo /

Bývalého diakona obžalovali zo sexuálneho zneužívania 13-ročného chlapca

09.06.2023 14:45

Obžalovaného Dávida B. odvolali z diakonskej praxe, má zakázaný verejný výkon služby v akejkoľvek forme a v ktorejkoľvek farnosti.

Skýtske zlato

Krymské zlato sa má vrátiť Ukrajine, potvrdil holandský Najvyšší súd

09.06.2023 14:31

Zlato sa v súčasnosti nachádza v amsterdamskom múzeu, ktoré si ho od Ukrajiny zapožičalo krátko pred anexiou Krymu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 235926x
Priemerná čítanosť článkov: 2052x

Autor blogu

Kategórie