Založ si blog

Päť kruhov

Zdá sa, že väčšina zemegule si už zvykla na nekončiacu sa vojnu medzi strýkom Samom a uralským medveďom, momentálne prebiehajúcu formou horúceho konfliktu na území nášho východného suseda.

Tento permanentný boj, ktorého koniec žiaľbohu už asi nikto nepredpokladá, preniká do všetkých oblastí nášho života.

S blížiacim sa najväčším sviatkom športovcov v roku 2014 sa začína aj zápas o vlastné zviditeľnenie osôb viazaných na šport a športovcov, slúžiacich záujmom oboch bitkárov.

Začína sa veľká mediálna debata o tom, komu umožniť účasť na olympijských hrách, kto sa za účasti koho odmietne na hrách zúčastniť. Len športovcov sa nikto nebude pýtať na ich názor.

Samozrejme sa jedná opäť len o ktovie koľké opakovanie podobných debát v dejinách novodobých olympijských hier, ktorých intenzita bola priamo úmerná intenzite trvalého konfliktu.

Každý bude múdry, a navrhne, koho na hry nepripustiť. Som veľmi zvedavý, či sa v rámci vyváženosti názorov niekto opováži navrhnúť vylúčiť z olympijských hier všetkých, ktorí sa hoci aj nepriamo podieľajú na udržiavaní a prehlbovaní konfliktu. Boli by v takom prípade vôbec nejaké olympijské hry?

Alebo zas niekoho napadne usporiadať dvoje olympijské hry pod taktovkou dvoch nezmieriteľných, permanentných nepriateľov, s účasťou len svojich vlastných prívržencov.

S poľutovaním si uvedomujem, že nikoho asi nenapadne myšlienka prerušenia hocijakej vojny aspoň na obdobie konania hier, ako to robievali starí Gréci, keďže ani formálne vyhlásenie mieru počas vianočných sviatkov nebrala ani jedna strana zúčastňujúca sa na konflikte vážne.

Pandemické blúznenie

20.06.2024

Momentálne najmúdrejší, stranícky, príkladne odborne fundovaný špecialista na vírusové ochorenia vyhlásil, že v dvojkrížovom trojkopčí pandémia koronavírusu nebola. Asi sa riadil žiarivým príkladom svojich straníckych predchodcov, podľa ktorých na zametenie hocijakých špinavostí pod koberec stačí vyhlásiť, že skutok sa nestal. Čo už? Však v dvadsiatom prvom [...]

Lúčenie

15.06.2024

Všetko raz skončí. Nastal čas. Pani prezidentka sa rozlúčila s funkciou, službou občanom aj s domom pionierov a mládeže. Lúčenie je obyčajne aj časom spomínania. Ako hrom z jasného neba pôsobil postup občianskej aktivistky za zabránenie vybudovania skládky smetí v Pezinku na úkor iných obcí do druhého kola prezidentských volieb. Jej súperom bol vyčačkaný, [...]

Podobnosti

11.06.2024

Malá malebná dedinka na južnom dvokrížovom trojkopčí. Z jednej strany neveľké kopčeky, z druhej jedna z väčších riek krajiny. Blížil sa koniec poslednej svetovej vojny. Nemci, utekajúci svinským galopom až zo sovietskych stepí, sa usadili v dedine s úmyslom trochu si odpočinúť, ale v prvom rade, po zničení všetkých mostov v okolí, aj zabrániť postupu červenej [...]

migy, vojna na ukrajine, mig-29, naď, Zmeko

Darovanie MiG-29 ide na políciu. Rezort obrany podáva trestné oznámenia na Hegerovu vládu

24.06.2024 06:00

Vládna strana Smer vlani už pre darovanie stíhačiek podávala trestné oznámenie, polícia ho však zamietla.

Italy Politics

Mussolini v sukni? Meloniová si chce uzurpovať moc, opozícia bije na poplach

24.06.2024 06:00

Talianska premiérka navrhla reformu ústavy, ktorá by odstavila prezidenta a takmer všetku moc zverila do jej rúk.

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 243
Celková čítanosť: 924817x
Priemerná čítanosť článkov: 3806x

Autor blogu

Kategórie