Založ si blog

Preklady

Nie, nemajte obavy, nebudem sa zaoberať nosníkmi nad otvorom v stene, aj keď zopár stavbárov by to možno potešilo.

Veľmi rád čítam, najradšej v pôvodnom jazyku. Len tak si môžem dokonale vychutnať myšlienky autora.

Jednak aj moje jazykové znalosti sú obmedzené, ale aj môj prístup ku knihám v originálnom jazyku je limitovaný, priznávam, že aj z dôvodu mojej pohodlnosti.

Preto čítam mnoho textov aj v preklade.

Skutočne dobrý prekladateľ musí vynaložiť nesmierne úsilie, aby jeho preklad bol aspoň tak dobrý, ako pôvodné dielo. Musí sa vžiť do textu, mať veľmi široký rozhľad, priebežne študovať rôzne oblasti života, ktoré sú predmetom prekladaného diela. Nesmie prekladať automaticky bez rozmýšľania nad reáliami v krajine pôvodu diela a v krajine určenia prekladu. Výsledkom otrockého, bezmyšlienkového prekladu môže byť aj nezmysel, napríklad keď celkom známe padanie mačiek a psov z angličtiny nepreloží do nášho jazyka ako lejak.

Dobrý prekladateľ dokáže niekedy vykonať aj lepšie čitateľný preklad ako bol originál.

Na druhej strane nedbanlivý, šlendriánsky prekladateľ dokáže z pôvodnej komédie preložiť tragédiu alebo naopak.

Žiaľ v poslednom čase sa ako huby po daždi množia prekladatelia, dúfajúci v rýchle, pohodlné zbohatnutie, využívaním počítačových prekladacích programov. Taký program určite uľahčuje a urýchľuje prácu, ale program nerozmýšľa, a pokiaľ to neurobí prekladateľ, výsledok býva dosť často úbohý. Výsledkom býva napríklad preklad do slovenskej angličtiny z hľadiska skladby viet. Neraz sa podarí pohodlnému prekladateľovi z niekoľkých možných ponúkaných prekladov časti textu vybrať práve ten najmenej vhodný, a výsledkom je divný, ak nie nezrozumiteľný text.

V súčasnosti sa tiež veľmi množia preklady z druhej ruky. Obyčajne sa jedná o preklady do nášho jazyka z českého prekladu. Konečný výsledok prekladu je v takom prípade závislý od kvality práce prekladateľa do českého jazyka, ale aj od úrovne schopnosti nášho prekladateľa prekladať z češtiny.

Najvýraznejšie sa nedbanlivé prekladanie prejavuje v návodoch na použitie rôznych zariadení, vrátane domácich spotrebičov. Užívateľ obyčajne pozerá s vyvalenými očami, ako žaba z prachu, či niekto omylom nepriložil návod na použitie iného zariadenie, než k to, ktoré si kúpil.

Neraz pochopí návod až po prečítaní textu v iných jazykoch, ktoré sa našťastie tiež prikladajú, keď výrobca nemá ani predstavu, kde jeho výrobok pôjde na odbyt.

Preto prajem všetkým dobrovoľným alebo donúteným čitateľom prekladaných textov, aby sa im čím častejšie dostávali do rúk preklady vytvorené zanietenými, pracovitými prekladateľmi, zohľadňujúcimi reálie v mieste vzniku textu aj prekladu textu, využívajúcimi počítačové prekladacie programy len ako pomôcku a nie ako náhradu vlastného myslenia.

Migrácia Fénixov

24.03.2023

Na základe presviedčania modro-zelených vygumovancov o šrotovisku sovietskych stíhačiek, dvojkrížové trojkopčie si objednalo dočasnú ochranu svojho vzdušného priestoru u svojich susedov. Sledujúc dianie posledných dní sa buď jednalo o naivný zastierací manéver alebo o číre klamstvo za účelom urýchlenia nákupu nových, spoza veľkej mláky. Ani náhlenie sa asi [...]

Dobrá a zlá správa

17.03.2023

Dobrá: Dočasne povereného, nekoaličného, neopozičného, dvojnásobne stranícky demokratického hájnika pozvali na návštevu Ukrajiny, odmenou za darovanie stíhačiek a iného vojenského materiálu. Zlá: Vráti sa.

Skúška inteligencie

12.03.2023

Príroda sa rozhodla overiť úroveň prirodzenej inteligencie vodičov formou piesočno-prachovej búrky na juhozápade dvojkrížového trojkopčia a na severozápade južných susedov. Žiaľ ani výsadba borovicových lesov na Záhorí, realizovaná podľa želania bývalých rakúskych mocnárov, nedokázala zabrániť tomuto veľmi zriedkavému javu. Skúšku inteligencie a schopnosti [...]

Stalin / Komunisti / Komunistická strana /

Ako za II. svetovej: Medvedev prečítal šéfom zbrojárskych fabrík Stalinov list

24.03.2023 22:08

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na jednom zo zasadnutí citoval z telegramu generálneho tajomníka ÚV KSSZ Josifa Stalina zo 17. septembra 1941

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea

Vallo zvýšil v Bratislave poplatky, Heger reagoval: Obce majú viac peňazí, ako sa čakalo

24.03.2023 20:55

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení, tvrdí Heger.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 82
Celková čítanosť: 152199x
Priemerná čítanosť článkov: 1856x

Autor blogu

Kategórie