Založ si blog

Utajované a krivené dejiny

Priznávam bez mučenia, že z dejepisu som vždy mal nejakú horšiu známku, aj to len z milosti, aby mi veľmi nekazila celkový študijný priemer. Okrem toho, že mám akúsi vnútornú imunitu voči pamätaniu dátumov, to bolo asi tým, že výučba v škole sa nie veľmi zhodovala s informáciami od ľudí, ktorí predmetné obdobia osobne prežili.

Územie našej krajiny do vzniku a zániku Slovenského štátu a vzniku Slovenskej republiky vždy bolo súčasťou nejakého štátneho, kráľovského alebo iného organizovaného útvaru.

Tvorcovia nášho dejepisu vždy prispôsobovali alebo zatajovali skutočnosti podľa aktuálne vládnucej ideológie. Týmto vznikali v mojom dejepisnom vedomí obrovské biele miesta, týkajúce sa častí dejín z obdobia Rakúsko-uhorskej monarchie, Uhorského kráľovstva ale aj iných ideologicky zavrhovaných období.

Slovenskí dejepisci sa osobitne snažili zatajovať všetko, čo nebolo číro slovenské, i keď to bolo súčasťou dejín nášho terajšieho územia. Je zaujímavé, že okolitým krajinám vôbec nevadí pochváliť sa aj slovenskými osobnosťami pôsobiacimi u nich. Prečo to nemôže byť tak všeobecne aj naopak?

Nikto z dejepiscov nenašiel odvahu, napriek aktuálne vládnucej ideológii, na objektívne a pravdivé popísanie dôvodov príchodu Čechov, Nemcov, Maďarov a iných národov na naše terajšie územie, dôvodov a spôsobov deportácie a zbavovania majetkov niektorých z nich. Podobne je to aj v prípade cirkví.

Snažím sa z útržkov informácií získaných z rôznych zdrojov skladať mozaiku utajených a krivených dejín, ktoré sa ma týkali z dávnejšej minulosti ale aj tej nedávnej. Vždy ma poteší, keď v zahraničí nájdem úlomky dejín viažucich sa na Slovensko a Slovákov.

Je fakt, že od veľkého novembrového štrngania tento rok uplynie už tridsaťtri rokov. Súčasní ideológovia asi predpokladajú, že mládež sa začína zaujímať o celospoločenské záležitosti tak okolo osemnástky. Môžu teda s kľudným svedomím ľudí mladších ako päťdesiat rokov kŕmiť kalerábmi, predpokladajúc obrovský úspech agitačných hesiel o slobode, demokracii a možnosti cestovať.

Pritom sa len čiastočná diktatúra jednej politickej strany nahradila totálnou diktatúrou viacerých politických strán, ktoré sa štvorročne striedajú pri válove, ale nikdy si navzájom neuškodia, i keď veľmi dobre poznajú zaužívané stranícke praktiky.

Súčasná mládež bude presviedčaná len o úspechoch nášho prvotnopospolného kapitalizmu, bez toho aby ich niekto informoval napríklad o tom, kto a kedy postavil panelák v ktorom bývajú a kde sa nachádzajú vzdušné zámky sľubované súčasnými straníkmi.

Nebude vedieť, že Československo rozdelili dvaja sebeckí, arogantní straníci, bez toho aby sa opýtali občanov či si to prajú.

Tiež nebudú vedieť ako, kým a prečo boli zlikvidované funkčné priemyselné podniky, poľnohospodárstvo, služby, bytové družstvá a v neposlednom rade niekde aj hromadná doprava.

Súčasná mládež nebude mať ani predstavu o časoch keď aj počerní spoluobčania mohli pracovať, a nebudú vedieť prečo a kým boli zbavení tejto možnosti.

A podobne by som mohol pokračovať o súčasnom zatajovaní a krivení dejín ešte dlho.

Isté je však, že národ s veľkými ideologickými bielymi dierami v dejinách, s ideologicky krivenými dejinami, bez priznania krívd ním spôsobených iným, prípadne aj bez ospravedlnenia za ne a poučenia sa z nich, si vždy len s ťažkosťami nájde svoje aj inými uznávané miesto vo svete.

Držím palce dejepiscom, ktorí nájdu odvahu na šírenie objektívnych a pravdivých informácií o našich dejinách, aj o tých, na ktoré nemusíme byť pyšní, a najmä tým dejepiscom, ktorí to budú uplatňovať na naše novodobé dejiny, ktoré majú v živej pamäti ešte stále žijúci spoluobčania.

Dojmy z Malty

27.05.2023

Nie tej slovenskej, ale skutočnej, aj s pár praktickými skúsenosťami, ktoré by mohli niekomu pomôcť. Po prílete na dopravu z letiska je vhodné použiť taxislužbu alebo hromadnú autobusovú dopravu. Ďalšou možnosťou je prenájom auta, treba však mať na pamäti, že je tam ľavostranná doprava so svojimi špecifikami. Väčšina chodcov je asi zo zahraničia, lebo na chodníku [...]

Šustrove deti

16.05.2023

Ako sa v porekadle hovorí, chodia bosé. Spomenul som si na to, keď médiá uverejnili ročný príjem nového pána premiéra z investícií. Tiež som si spomenul, ako ma jeden z mojich nadriadených presviedčal, aby som vstúpil do tretieho dôchodkového piliera. Argumentoval tým, že na tom nemôžem prerobiť. Okrem môjho vkladu by prispieval aj môj zamestnávateľ. Vraj je to [...]

Skvosty prírody

14.05.2023

Trsteniarik veľký Je o niečo málo menší ako drozd. Na spodnom oblečení z bledo sivého až bledo hnedastého peria má fráčik a kapucňu tmavohnedej farby. Nad tmavohnedým očkom sa vyníma pásik bledosivého obočia. Niekto by sa možno pýtal, prečo takýto farebne málo výrazný vtáčik patrí medzi skvosty našej prírody. Je to jeho výnimočným hlasovým prejavom. Skôr ako [...]

Jozef Božik, predseda, ZMOS, primátor, Partizánske

Nový šéf ZMOSu Božik: Chceme právo veta v rokovaní s vládou pri príprave zákonov

28.05.2023 12:00

„Môj telefón je verejne dostupný, ľudia sa na mňa môžu obrátiť kedykoľvek,“ tvrdí v rozhovore pre Pravdu nový šéf Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.

rusko, kalašnikov, vojak

Koncern Kalašnikov zmodernizoval svoju útočnú pušku. Dal na skúsenosti ruských vojakov

28.05.2023 11:55

Prvá várka inovovaných pušiek už bola dodaná do jednej z oblastí na Ukrajine.

Trebišov, maturity

Aliancia stredoškolákov dostala podnety o účasti slovenského dezinformátora v maturitnej komisii

28.05.2023 11:20

Milan Laurinc je člen nezákonných protestov Občianskeho tribunálu.

kosovo

NATO vyzvalo Kosovo na deeskaláciu napätia so Srbskom

28.05.2023 10:25

Urobilo tak deň po tom, ako srbské ozbrojené sily zaujali stav plnej bojovej pohotovosti a presunuli sa bližšie k hraniciam s Kosovom.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 221717x
Priemerná čítanosť článkov: 2016x

Autor blogu

Kategórie