Založ si blog

Jeseň

Po čase hojnosti sa z prírody začne postupne vytrácať hmyz živiaci sa najmä peľom a nektárom. To je neklamné znamenie pre časť živočíšnej ríše na začatie pravidelnej migrácie za potravou. Medzi prvými sa koncom augusta vydávajú na dlhú púť včeláriky, neskôr aj mucháriky, trsteniariky, lastovičky ale aj kukučky a ďalšie spevavce živiace sa hmyzom.

S príchodom chladných dní sa začnú postupne ukladať na zimnú hibernáciu hady, jašterice a žaby a na cestu za potravou sa nútene vydajú aj bociany a niektoré dravé vtáky nimi sa živiace.

A na zimu nám tu zostanú pre potešenie len vtáci živiaci sa podkôrnym hmyzom a červíkmi ako ďaťle, tesáre, žlny, brhlíky a tie čo sa živia semenami rastlín ako sýkorky, vrabce, sláviky, drozdy a holuby.

K nim sa pridajú neskôr prišelci zo severu, pre ktorých je naše podnebie príjemné a vhodné na zimovanie ako pinky severské, divé husi, labute, kormorány a majestátne orliaky morské.

Jesenné dažde a hmly vyburcujú k aktivite doteraz odpočívajúce podhubia a môže začať jesenná hubárska žatva. Začnú rásť huby a hríby všetkých veľkostí a farieb. Šikovní hubári majú hody a niečo nasušia aj do vianočnej kapustnice. Avšak pozor, hríby a huby sú koťuhy, nie všetky sa dajú jesť bez nežiaducich následkov.

Príchod jesene zvestujú aj stretnutia s nadržanými samcami srnčej a jelenej zveri. Tieto samce, ktoré počas roka len veľmi zriedkavo uvidíte, pretože sa vám včas v tichosti vyhnú, sú natoľko zaujaté výberom vhodnej a pripravenej partnerky na plodenie ďalšej generácie, že vám občas umožnia obdivovať ich prednosti a výkony v priamom prenose. Tiež určite môžete s obdivom a úctou počúvať ich barytón, tenor aj bas rozliehajúci sa po lese.

Les sa na jeseň začne pefarbovať. Z rôznych odtieňov zelenej sa farby menia na všetky možné, ani na maliarskej palete sa nevyskytujúce odtiene žltej, okrovej, hnedej až červenej. Krása hľadieť.

Dovtedy temný les sa pri postupnom opadávaní lístia stromov a kríkov stáva priehľadnejším. Prechádzame sa po hebkom koberci hýriacom všetkými farbami.

Jesenné, nízko sa nachádzajúce Slnko v kombinácii s rannými hmlami, neraz vytvárajú oku lahodiace svetelné divadlo.

Postupne sa z lesa vytrácajú aj hlučné skupiny osôb, považujúcich les za lunapark a nie za domov tvorov žijúcich prirodzene v ňom, a ktoré od nie vždy vítaných ale obyčajne strpených návštevníkov očakávajú chovanie sa rešpektujúce ich zvyky a potreby.

Postupne sa celá príroda pripraví a uloží na zimný odpočinok. Dopredu ale nevie aký bude, čo jej zima nachystá, koľko bude snehu, aký bude mráz. Určite však bude očakávať predlžovanie dní po zimnom slnovrate a začiatok nového životného cyklu s príchodom teplejších jarných dní. Ja tiež.

Neprispôsobivý

06.12.2022

Vždy mi nadvihne mandle, keď hocikto použije prívlastok neprispôsobivý. Pritom samotná neprispôsobivosť je závislá len od očakávaní osoby používajúcej tento prívlastok, ktorá môže byť takisto považovaná za neprispôsobivú z pohľadu očakávaní inej osoby. Čakajúc na meškajúci vlak v jednej železničnej stanici, ma nedávno prekvapili použitím tohto prívlastku [...]

Som Marťan

01.12.2022

Opäť nám nastúpila pred verejnokomunikačné prostriedky rýchla rota, aby pod vedením priemeru oznámila nedočkavým Marťanom, ako veľkodušne a nezištne pomôžu každej domácnosti, a to formou nepriameho príspevku v priemere tri tisíc euro na domácnosť za rok. Div sa Marťan, štát ti pomôže priamymi dotáciami dodávateľom energií. A ty si vycucaj z malíčka, ako [...]

Vis a Mat

26.11.2022

Vis a Mat sa v jeden krásny slnečný deň rozhodli šmahom ruky vyriešiť dlhodobo nimi samými a ich predchodcami zanedbávané problémy zdravotníctva. Mysleli si, že najlepšie sa to asi podarí napodobnením vysoko odborných postupov dvoch neomylných majstrov zo známej televíznej rozprávky. Najsamprv Vis predložil nerealistickú požiadavku na zvýšenie platov lekárov, [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 39934x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie