Založ si blog

Jeseň

Po čase hojnosti sa z prírody začne postupne vytrácať hmyz živiaci sa najmä peľom a nektárom. To je neklamné znamenie pre časť živočíšnej ríše na začatie pravidelnej migrácie za potravou. Medzi prvými sa koncom augusta vydávajú na dlhú púť včeláriky, neskôr aj mucháriky, trsteniariky, lastovičky ale aj kukučky a ďalšie spevavce živiace sa hmyzom.

S príchodom chladných dní sa začnú postupne ukladať na zimnú hibernáciu hady, jašterice a žaby a na cestu za potravou sa nútene vydajú aj bociany a niektoré dravé vtáky nimi sa živiace.

A na zimu nám tu zostanú pre potešenie len vtáci živiaci sa podkôrnym hmyzom a červíkmi ako ďaťle, tesáre, žlny, brhlíky a tie čo sa živia semenami rastlín ako sýkorky, vrabce, sláviky, drozdy a holuby.

K nim sa pridajú neskôr prišelci zo severu, pre ktorých je naše podnebie príjemné a vhodné na zimovanie ako pinky severské, divé husi, labute, kormorány a majestátne orliaky morské.

Jesenné dažde a hmly vyburcujú k aktivite doteraz odpočívajúce podhubia a môže začať jesenná hubárska žatva. Začnú rásť huby a hríby všetkých veľkostí a farieb. Šikovní hubári majú hody a niečo nasušia aj do vianočnej kapustnice. Avšak pozor, hríby a huby sú koťuhy, nie všetky sa dajú jesť bez nežiaducich následkov.

Príchod jesene zvestujú aj stretnutia s nadržanými samcami srnčej a jelenej zveri. Tieto samce, ktoré počas roka len veľmi zriedkavo uvidíte, pretože sa vám včas v tichosti vyhnú, sú natoľko zaujaté výberom vhodnej a pripravenej partnerky na plodenie ďalšej generácie, že vám občas umožnia obdivovať ich prednosti a výkony v priamom prenose. Tiež určite môžete s obdivom a úctou počúvať ich barytón, tenor aj bas rozliehajúci sa po lese.

Les sa na jeseň začne pefarbovať. Z rôznych odtieňov zelenej sa farby menia na všetky možné, ani na maliarskej palete sa nevyskytujúce odtiene žltej, okrovej, hnedej až červenej. Krása hľadieť.

Dovtedy temný les sa pri postupnom opadávaní lístia stromov a kríkov stáva priehľadnejším. Prechádzame sa po hebkom koberci hýriacom všetkými farbami.

Jesenné, nízko sa nachádzajúce Slnko v kombinácii s rannými hmlami, neraz vytvárajú oku lahodiace svetelné divadlo.

Postupne sa z lesa vytrácajú aj hlučné skupiny osôb, považujúcich les za lunapark a nie za domov tvorov žijúcich prirodzene v ňom, a ktoré od nie vždy vítaných ale obyčajne strpených návštevníkov očakávajú chovanie sa rešpektujúce ich zvyky a potreby.

Postupne sa celá príroda pripraví a uloží na zimný odpočinok. Dopredu ale nevie aký bude, čo jej zima nachystá, koľko bude snehu, aký bude mráz. Určite však bude očakávať predlžovanie dní po zimnom slnovrate a začiatok nového životného cyklu s príchodom teplejších jarných dní. Ja tiež.

Úspešné voľby

02.10.2023

Pakovská džamahírija má za sebou opäť úspešné voľby. Samozrejme, ako sa očakávalo, vyhrali ich opäť neomylní straníci. Však sa na tom aj krvopotne narobili. Zorganizovali bohatú účasť v zahraničí žijúcich, a pravdepodobne tam aj dane platiacich voličov, ktorí môžu spokojne vyjadriť svoj názor na dianie v krajine, bez strachu z možných priamych následkov na ich [...]

Smeti

01.10.2023

Jedna výnimočná obec dvojkrížového trojkopčia začala neľútostný boj proti možnému znečisťovaniu svojho životného prostredia výstavbou spaľovne odpadu. Samozrejme v rámci samoreklamy nezabudli prizvať ani médiá a dokonca aj starosta obce sa chce trochu ohriať pri ohníku. Ja len rozmýšľam, prečo začali tento boj. Možno poznajú nejaký spôsob likvidácie odpadu bez [...]

Ponziho schéma

30.09.2023

Samozvaný odborník na dôchodky, mimochodom aj bývalý vrcholový riadiaci pracovník v oblasti, do ktorej spadá aj dôchodkové poistenie považuje prvý dôchodkový pilier za Ponziho schému. Ja sa určite nečudujem nad problémami dôchodkového poistenia, keď ho riadia osoby, ktoré takto znevažujú výsledky aj svojej vlastnej práce. Pán odborník by sa mal sám seba pýtať, čo [...]

Veľká Fatra, dvorisko

Smer chce nechať zonáciu Veľkej Fatry na novú vládu, PS naopak nesúhlasí

03.10.2023 13:43

Územie s prísnou ochranou má v národnom parku predstavovať viac ako 40 percent celkového územia.

pellegrini, beňová

Beňová najprv Pellegriniho vysmiala, teraz sa ospravedlňuje. Líder Hlasu: Bolo to urážlivé a arogantné

03.10.2023 13:30

Monika Beňová sa Pellegrinimu ospravedlnila, ten považuje jej vyjadrenia za emotívne.

Virus Outbreak Belgium EU Vaccines

Europoslanci vypočúvali Šefčoviča. Podporujem sankcie proti Rusku, Slovensko ostane proeurópske

03.10.2023 13:03

Slovenský eurokomisár čelil širokej sérii otázok, vrátane výsledku parlamentných volieb na Slovensku.

Dojč, vražda, polícia

Prečo došlo k tragickej vražde exmanželky v Dojči? Krimi expert identifikoval dva možné motívy

03.10.2023 12:21

Zavraždená Martina sa spočiatku rozvádzať nechcela, no napokon bola šťastná. Exmanžel jej však slobodou dlho nedoprial.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 165
Celková čítanosť: 407531x
Priemerná čítanosť článkov: 2470x

Autor blogu

Kategórie