Založ si blog

Jeseň

Po čase hojnosti sa z prírody začne postupne vytrácať hmyz živiaci sa najmä peľom a nektárom. To je neklamné znamenie pre časť živočíšnej ríše na začatie pravidelnej migrácie za potravou. Medzi prvými sa koncom augusta vydávajú na dlhú púť včeláriky, neskôr aj mucháriky, trsteniariky, lastovičky ale aj kukučky a ďalšie spevavce živiace sa hmyzom.

S príchodom chladných dní sa začnú postupne ukladať na zimnú hibernáciu hady, jašterice a žaby a na cestu za potravou sa nútene vydajú aj bociany a niektoré dravé vtáky nimi sa živiace.

A na zimu nám tu zostanú pre potešenie len vtáci živiaci sa podkôrnym hmyzom a červíkmi ako ďaťle, tesáre, žlny, brhlíky a tie čo sa živia semenami rastlín ako sýkorky, vrabce, sláviky, drozdy a holuby.

K nim sa pridajú neskôr prišelci zo severu, pre ktorých je naše podnebie príjemné a vhodné na zimovanie ako pinky severské, divé husi, labute, kormorány a majestátne orliaky morské.

Jesenné dažde a hmly vyburcujú k aktivite doteraz odpočívajúce podhubia a môže začať jesenná hubárska žatva. Začnú rásť huby a hríby všetkých veľkostí a farieb. Šikovní hubári majú hody a niečo nasušia aj do vianočnej kapustnice. Avšak pozor, hríby a huby sú koťuhy, nie všetky sa dajú jesť bez nežiaducich následkov.

Príchod jesene zvestujú aj stretnutia s nadržanými samcami srnčej a jelenej zveri. Tieto samce, ktoré počas roka len veľmi zriedkavo uvidíte, pretože sa vám včas v tichosti vyhnú, sú natoľko zaujaté výberom vhodnej a pripravenej partnerky na plodenie ďalšej generácie, že vám občas umožnia obdivovať ich prednosti a výkony v priamom prenose. Tiež určite môžete s obdivom a úctou počúvať ich barytón, tenor aj bas rozliehajúci sa po lese.

Les sa na jeseň začne pefarbovať. Z rôznych odtieňov zelenej sa farby menia na všetky možné, ani na maliarskej palete sa nevyskytujúce odtiene žltej, okrovej, hnedej až červenej. Krása hľadieť.

Dovtedy temný les sa pri postupnom opadávaní lístia stromov a kríkov stáva priehľadnejším. Prechádzame sa po hebkom koberci hýriacom všetkými farbami.

Jesenné, nízko sa nachádzajúce Slnko v kombinácii s rannými hmlami, neraz vytvárajú oku lahodiace svetelné divadlo.

Postupne sa z lesa vytrácajú aj hlučné skupiny osôb, považujúcich les za lunapark a nie za domov tvorov žijúcich prirodzene v ňom, a ktoré od nie vždy vítaných ale obyčajne strpených návštevníkov očakávajú chovanie sa rešpektujúce ich zvyky a potreby.

Postupne sa celá príroda pripraví a uloží na zimný odpočinok. Dopredu ale nevie aký bude, čo jej zima nachystá, koľko bude snehu, aký bude mráz. Určite však bude očakávať predlžovanie dní po zimnom slnovrate a začiatok nového životného cyklu s príchodom teplejších jarných dní. Ja tiež.

Hraboše

19.07.2024

Voľakedy sa hovorilo, že poľnohospodár má štyroch úhlavných nepriateľov, jar, leto, jeseň a zimu. Podľa najnovších reklamných vystúpení v hromadných oznamovacích prostriedkoch pribudli k nim aj hraboše. Rád by som sa dozvedel, ako dlho museli neúnavní reportéri hľadať, kým našli to krásne ohlodané, celebriťné pole. Občas chodím po chotári, a zatiaľ som nič [...]

Skvosty prírody

16.07.2024

Strakoš obyčajný Migrujúci vták trochu menší ako drozdy. U nás sa vyskytuje od apríla do septembra. Ako to v prírode obyčajne býva z praktických dôvodov, samček je vyparádenejší ako samička, čo umožňuje samčekovi odlákať pozornosť predátorov od hniezda a samičke zostať nenápadnejšou, rozdielne od zvyklostí ľudstva. Samček strakoša má sivé operenie hlavy, v [...]

Čerešničky a hrozienka

12.07.2024

Rád cestujem hromadnou dopravou hlavného mesta. Som držiteľom ročnej električenky od doby jej zavedenia, a obyčajne ju využívam niekoľkokrát denne. Po obnove vozidlového parku a realitu zohľadňujúcom nastavení taktu, mám málokedy dôvod frflať. Áno aj vďaka vám, pyšní a hrdí autičkári cestujem rád hromadnou dopravou, pretože aj vašim pričinením obyčajne nájdem aj [...]

Koncert AC/DC, príprava, Bratislava

Na Bratislavu sa valí rockové peklo. Ak idete na nedeľňajší koncert AC/DC, príďte včas

21.07.2024 07:00

Na nedeľňajšom koncerte AC/DC môže byť viac ako 100-tisíc divákov.

Rača, Florián, socha, vandali

Vandali poškodili 300-ročnú sochu svätca. Ľuďom teraz pripomína Tatka Šmolka, pamiatkari hovoria o šokujúcom čine

21.07.2024 07:00

Amatérsky zásah, aj keď s dobrým úmyslom, mohol viesť k nezvratnému poškodeniu diela.

Donald Trump

Trump po atentáte opäť v kampani, bavil sa na účet demokratov

21.07.2024 06:15

Šéfovia Demokratickej strany sa snažia zvrátiť výsledky primárok a vyradiť z volebného boja Joea Bidena, čo nie je práve demokratické, povedal Donald Trump.

jadrové zbrane, ruská televízia

Stačia tri rakety a civilizácia sa zrúti. Rusko opäť pohrozilo jadrovým útokom na európske mestá

21.07.2024 06:00

Berlín, Paríž, Londýn, Praha, Varšava či Bukurešť. To všetko sú ciele, ktoré vymenovali vo vysielaní štátnej ruskej televízie.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 989247x
Priemerná čítanosť článkov: 3941x

Autor blogu

Kategórie