Založ si blog

Drevo

Drevo odjakživa sprevádzalo ľudstvo počas celého života, od kolísky až po rakvu. Obkolesuje nás v prírode, ale aj v našich domovoch. Má vlastnosti nenahraditeľné ani aktuálne uprednostňovanou umelou hmotou.

Žiaľ breza a agát sa dostali do nemilosti „ochranárov“. Pritom tu boli dávno pred nimi. Po holorube lesa sa obyčajne medzi prvými nástupcami objaví breza, aj keď si nik nepamätá kedy tam naposledy rástla. Určite aj väčšina „ochranárov“ zháňa pravý agátový med, ako najlepší a najchutnejší na našom trhu. Kolári, ktorí v minulosti vyrábali poriská a rúčky na ťažké ručné náradie, s radosťou používali agátové drevo.

Drevo slúžilo aj ako obľúbené a uznávané palivo, menej znečisťujúce ovzdušie ako jeho konkurent z praveku, uhlie. Ľudia si ho cenili najmä v horských dolinách, kde sa občas v zime aj niekoľko týždňov vzduch ani nepohol. Rýchlokvasení masmediálni komunikátori síce prednedávnom tvrdili, že príčinou zhoršenej kvality ovzdušia v našej krajine je kúrenie drevom počernými. Div sa svete, už to asi nie je aktuálne, veľa ľudí sa chystá zmeniť svoj zdroj tepla. Vo veľkom zháňajú palivové drevo, asi bude tuhá zima, ako sa spomínalo v jednej anekdote.

Tiež sa všetci nesmierne tešíme na Vianoce po stromčekom v spoločnosti rodiny a ďalších dobrých ľudí.

Je však jedno drevo, ktoré obyčajne nikomu okrem seba neprináša žiadny úžitok. Stranícke drevo pred voľbami na nás hľadí na každom kroku, s úškľabkom nacvičeným pred zrkadlom, niekedy aj za pomoci úsmevového poradcu. Snaží sa nás presvedčiť, že on jediný je našim záchrancom. V sprievode obdivujúcich lízačov sľúbi všetko, aj nemožné. Úškľabok sľubotechnikuša mu vydrží do dňa výmeny pri válove. Potom má niekoľko rokov možnosť si užívať kľud a „výdobytky“ svojej funkcie, pretože je neodvolateľný. Neuškodí, ak tento čas využije aj na ohováranie neschopnosti svojho predchodcu. Vôbec mu nebude vadiť, ak aktivity začaté jeho predchodcom pôjdu do stratena, nech to stojí čo to stojí. Nanovo sa však musí aktivizovať asi pol roka pred nasledujúcimi voľbami. Nezaškodí začať míňať nepremárnené peniaze na krátkodobé projektíky, využívajúc krátkodobú pamäť voličov. Zas treba cvičiť úškľabok pred zrkadlom, vymýšľať nové revolučné sľuby, presviedčať nás, že bez neho to ďalej nepôjde a nebude mať kto dotiahnuť už začaté veľkolepé aktivity.

Na rozdiel od dobrého palivového dreva však od neho nemôžeme očakávať, že bude horieť za spoločnú vec, a už vôbec nie, že bude dávať to veľmi potrebné ľudské teplo.

Neprispôsobivý

06.12.2022

Vždy mi nadvihne mandle, keď hocikto použije prívlastok neprispôsobivý. Pritom samotná neprispôsobivosť je závislá len od očakávaní osoby používajúcej tento prívlastok, ktorá môže byť takisto považovaná za neprispôsobivú z pohľadu očakávaní inej osoby. Čakajúc na meškajúci vlak v jednej železničnej stanici, ma nedávno prekvapili použitím tohto prívlastku [...]

Som Marťan

01.12.2022

Opäť nám nastúpila pred verejnokomunikačné prostriedky rýchla rota, aby pod vedením priemeru oznámila nedočkavým Marťanom, ako veľkodušne a nezištne pomôžu každej domácnosti, a to formou nepriameho príspevku v priemere tri tisíc euro na domácnosť za rok. Div sa Marťan, štát ti pomôže priamymi dotáciami dodávateľom energií. A ty si vycucaj z malíčka, ako [...]

Vis a Mat

26.11.2022

Vis a Mat sa v jeden krásny slnečný deň rozhodli šmahom ruky vyriešiť dlhodobo nimi samými a ich predchodcami zanedbávané problémy zdravotníctva. Mysleli si, že najlepšie sa to asi podarí napodobnením vysoko odborných postupov dvoch neomylných majstrov zo známej televíznej rozprávky. Najsamprv Vis predložil nerealistickú požiadavku na zvýšenie platov lekárov, [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 39932x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie