Založ si blog

Skvosty prírody

Muflón lesný

Naša jediná divá, vo voľnej prírode žijúca ovca. Je o niečo väčší ako jeho domácky chované príbuzné.

Ovcu pripomína najmä podobou tváre s malými odstávajúcimi ušami.

Srsť na hrudi a vonkajších stranách nôh má hnedú, na chrbte tmavšiu. Na bruchu, vnútorných stranách nôh a zadku svetlo béžovú až skoro bielu. Má krátky tmavší chvostík. V zime mu srsť podrastá výhrevnejšími spodnými chĺpkami. Jeho hnedé oči majú vodorovnú zreničku.

Samce majú typický zakrúcajúci sa roh, ktorý je ich trvalou okrasou ale aj zbraňou pri súbojoch o priazeň samíc v čase ruje v neskorej jeseni. Roh je priečne pruhovaný, podľa jeho celkovej dĺžky a počtu rých je možné odhadnúť vek samca.

Muflóny žijú v čriedach, ktoré vedie skúsená stará samica. Na nebezpečnú blízkosť votrelca upozorňujú špecifickým sykavým zvukom. Staré samce obyčajne žijú samotársky a k čriede sa pripájajú najmä v čase ruje.

Ich obľúbeným životným priestorom sú lesy v južnej časti našej krajiny s menšou nadmorskou výškou, kde nebýva v zime príliš veľa snehu. Pre zdravý vývoj kopýt potrebujú aj kamenistý terén, zabezpečujúci ich pravidelné opotrebovanie.

Kŕmia sa trávou a nízkymi rastlinami, listami a výhonkami malých kríkov a stromov ale aj lesnými plodmi, ako gaštany a žalude.

Najpravdepodobnejšie ich spozorujete na jar, keď je les ešte bez listov. Neskôr sú v tmavom lese dobre maskované a v čase rodenia a dorastania mláďat sa určite vyhýbajú ľuďmi navštevovaným miestam. Sú menej plaché ako jelenia a srnčia zver.

V článku sú použité vlastné fotografie.

Šťastie Lamačanov

24.09.2023

Lamačania sa konečne dočkali. Budú mať protihlukovú stenu pri diaľnici. Naviac sa jedná z viacerých hľadísk o unikát, ako bolo oznámené v médiách. Prekvapujúce je, že to bude dočasná protihluková stena. Spolu s Lamačanmi sa budem modliť, aby v dočasnosti aspoň prekonala doterajší rekord pobytu sovietskych vojsk na území dvojkrížového trojkopčia. Alebo niekto [...]

Budúca úroda

20.09.2023

Každý dobrý ovocinár a pestovateľ vie, že keď chce mať dobrú úrodu, musí odstrániť zo sadu a z poľa všetko hnilé alebo inak choré. Zdá sa, že náš spoločný sad a pole sú absolútne zanedbané, aj pohodlnosťou a neochotou záhradníkov hocičo na zabehnutých zvyklostiach meniť, ale asi najmä z dôvodu strachu pred budúcnosťou, ohrozenou možnou reakciou mocných na [...]

Pomoc!

18.09.2023

Asi niekto utiekol z psychiatrického ústavu. Preháňa sa tu pod oknami na aute s megafónmi a čosi brble o mafiánoch a voľbách. Modlím sa, aby sa aspoň do času večerného kľudu demokratickí pomáhači a chrániči zobudili, alebo budem musieť takéto bludy počúvať do konca septembra? Pacient nikomu nechýba? Ako by nestačili všadeprítomné vyškerené tváre [...]

Tanky Leopard, vozidlá 4x4 Oshkosh, Martin Sklenár, Jaroslav Naď, stíhačky F-16

Hlavné priority v obrane: Kto chce vystúpiť z NATO a kto by na armádu dával menej?

24.09.2023 18:17

Denník Pravda sa kandidujúcich strán a hnutí pýtal na priority v obrane.

bana čína

Požiar v čínskej uhoľnej bani si vyžiadal 16 obetí

24.09.2023 17:51

Čína je najväčší svetový producent znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú zmenu klímy. Stále prevádzkuje tisíce uhoľných baní.

laszlo solymos

Sólymos považuje vyjadrenia Sulíka na adresu iných strán za trúfalé a arogantné

24.09.2023 17:21

Sulík ešte minulý týždeň vyzval na odstúpenie z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti.

Pašinjan

Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?

24.09.2023 15:55

Rusko odmietlo prísť Arménsku na pomoc pri najnovšom konflikte v Náhornom Karabachu.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 160
Celková čítanosť: 389145x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie