Založ si blog

Skvosty prírody

Muflón lesný

Naša jediná divá, vo voľnej prírode žijúca ovca. Je o niečo väčší ako jeho domácky chované príbuzné.

Ovcu pripomína najmä podobou tváre s malými odstávajúcimi ušami.

Srsť na hrudi a vonkajších stranách nôh má hnedú, na chrbte tmavšiu. Na bruchu, vnútorných stranách nôh a zadku svetlo béžovú až skoro bielu. Má krátky tmavší chvostík. V zime mu srsť podrastá výhrevnejšími spodnými chĺpkami. Jeho hnedé oči majú vodorovnú zreničku.

Samce majú typický zakrúcajúci sa roh, ktorý je ich trvalou okrasou ale aj zbraňou pri súbojoch o priazeň samíc v čase ruje v neskorej jeseni. Roh je priečne pruhovaný, podľa jeho celkovej dĺžky a počtu rých je možné odhadnúť vek samca.

Muflóny žijú v čriedach, ktoré vedie skúsená stará samica. Na nebezpečnú blízkosť votrelca upozorňujú špecifickým sykavým zvukom. Staré samce obyčajne žijú samotársky a k čriede sa pripájajú najmä v čase ruje.

Ich obľúbeným životným priestorom sú lesy v južnej časti našej krajiny s menšou nadmorskou výškou, kde nebýva v zime príliš veľa snehu. Pre zdravý vývoj kopýt potrebujú aj kamenistý terén, zabezpečujúci ich pravidelné opotrebovanie.

Kŕmia sa trávou a nízkymi rastlinami, listami a výhonkami malých kríkov a stromov ale aj lesnými plodmi, ako gaštany a žalude.

Najpravdepodobnejšie ich spozorujete na jar, keď je les ešte bez listov. Neskôr sú v tmavom lese dobre maskované a v čase rodenia a dorastania mláďat sa určite vyhýbajú ľuďmi navštevovaným miestam. Sú menej plaché ako jelenia a srnčia zver.

V článku sú použité vlastné fotografie.

Hraboše

19.07.2024

Voľakedy sa hovorilo, že poľnohospodár má štyroch úhlavných nepriateľov, jar, leto, jeseň a zimu. Podľa najnovších reklamných vystúpení v hromadných oznamovacích prostriedkoch pribudli k nim aj hraboše. Rád by som sa dozvedel, ako dlho museli neúnavní reportéri hľadať, kým našli to krásne ohlodané, celebriťné pole. Občas chodím po chotári, a zatiaľ som nič [...]

Skvosty prírody

16.07.2024

Strakoš obyčajný Migrujúci vták trochu menší ako drozdy. U nás sa vyskytuje od apríla do septembra. Ako to v prírode obyčajne býva z praktických dôvodov, samček je vyparádenejší ako samička, čo umožňuje samčekovi odlákať pozornosť predátorov od hniezda a samičke zostať nenápadnejšou, rozdielne od zvyklostí ľudstva. Samček strakoša má sivé operenie hlavy, v [...]

Čerešničky a hrozienka

12.07.2024

Rád cestujem hromadnou dopravou hlavného mesta. Som držiteľom ročnej električenky od doby jej zavedenia, a obyčajne ju využívam niekoľkokrát denne. Po obnove vozidlového parku a realitu zohľadňujúcom nastavení taktu, mám málokedy dôvod frflať. Áno aj vďaka vám, pyšní a hrdí autičkári cestujem rád hromadnou dopravou, pretože aj vašim pričinením obyčajne nájdem aj [...]

jadrové zbrane, ruská televízia

Stačia tri rakety a civilizácia sa zrúti. Rusko opäť pohrozilo jadrovým útokom na európske mestá

21.07.2024 06:00

Berlín, Paríž, Londýn, Praha, Varšava či Bukurešť. To všetko sú ciele, ktoré vymenovali vo vysielaní štátnej ruskej televízie.

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 989204x
Priemerná čítanosť článkov: 3941x

Autor blogu

Kategórie