Založ si blog

Šustrove deti

Ako sa v porekadle hovorí, chodia bosé.

Spomenul som si na to, keď médiá uverejnili ročný príjem nového pána premiéra z investícií.

Tiež som si spomenul, ako ma jeden z mojich nadriadených presviedčal, aby som vstúpil do tretieho dôchodkového piliera. Argumentoval tým, že na tom nemôžem prerobiť. Okrem môjho vkladu by prispieval aj môj zamestnávateľ. Vraj je to ľahké, ekonómka mu sleduje ako sa veci vyvíjajú a vždy ho včas upozorní, keď treba peniaze vybrať. Po dlhšom presviedčaní opäť padla otázka, či do tretieho piliera vstúpim. Odpovedal som mu, že áno, pokiaľ aj ja budem mať k dispozícii ekonómku, ktorá bude za mňa vklady a výbery z tretieho piliera riešiť, lebo ja pri svojej práci žiaľ na to osobne nemám čas.

Keď ma moja banka presviedčala o výhodnosti investovania, okrem iného som im podpísal vyhlásenie, že som finančne nevzdelaný a potrebujem jej plnú opateru.

Na základe môjho vyhlásenia mi banka pripravila investičný projekt. Moje dlhodobo investované peniaze zarobili za celý čas investovania menej, než v časoch, keď banky slúžili na zveľaďovanie vkladov svojich klientov, na podporu rozvoja hospodárstva a spoločnosti a nie ako secondhandoví poskytovatelia investícií do iných spoločností, bez vlastnej zodpovednosti.

Ako laik v oblasti financií si predstavujem služby dobrej banky tak, že pre mňa jednoduchým spôsobom, bez potreby neustáleho sledovania a cyklických návštev pobočky, poskytne slušný úrok na moje vklady, len o niečo málo vyšší ako inflácia. Banka pritom môže kľudne naďalej na vlastnú zodpovednosť investovať, mňa to vôbec nemusí zaujímať.

Pokiaľ niekto je odborník na investovanie a má čas sa s tým zaoberať, môže asi svoje investorské chute uplatniť aj priamo, bez sprostredkovania banky.

Pánovi novému premiérovi prajem, aby viedol krajinu tak, aby poskytovala svojim občanom, jednoduchým spôsobom, všetky služby, ktoré potrebujú, na rozdiel od súčasného stavu a smerovania bankového sektora.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

Si Ťin-pching Putin

Pomáha Peking vojensky Putinovi? Čečenci bojujúci na Ukrajine mali dostať čínske obrnené vozidlá

09.06.2023 16:47

Čína odmieta správy o podpore Ruska ako fámy šírené USA a NATO.

sklenar dubncia

Vojna ukázala, že zásoby sú dôležité. V Dubnici by sa mohla rozšíriť výroba zbraní

09.06.2023 16:15

Zbrojárske podniky v Dubnici nad Váhom by mohli rozšíriť kapacity.

Lynx Commando

Po stredoškoláka z Košíc si prišlo elitné Lynx komando. Plánoval vyrábať bomby?

09.06.2023 16:00

Počas domových prehliadok policajti u chlapca zaistili chemické látky, ktoré je možné použiť pri výrobe výbušnín. Obvinili ho zo zločinov niektorých foriem účasti na terorizme.

Kim Čong-un

Kim Čong-un zakázal samovraždy: Sú zradou socializmu

09.06.2023 15:47

Diktátor miestnym vládam nariadil, aby prijali preventívne opatrenia.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 236169x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie