Založ si blog

Šustrove deti

Ako sa v porekadle hovorí, chodia bosé.

Spomenul som si na to, keď médiá uverejnili ročný príjem nového pána premiéra z investícií.

Tiež som si spomenul, ako ma jeden z mojich nadriadených presviedčal, aby som vstúpil do tretieho dôchodkového piliera. Argumentoval tým, že na tom nemôžem prerobiť. Okrem môjho vkladu by prispieval aj môj zamestnávateľ. Vraj je to ľahké, ekonómka mu sleduje ako sa veci vyvíjajú a vždy ho včas upozorní, keď treba peniaze vybrať. Po dlhšom presviedčaní opäť padla otázka, či do tretieho piliera vstúpim. Odpovedal som mu, že áno, pokiaľ aj ja budem mať k dispozícii ekonómku, ktorá bude za mňa vklady a výbery z tretieho piliera riešiť, lebo ja pri svojej práci žiaľ na to osobne nemám čas.

Keď ma moja banka presviedčala o výhodnosti investovania, okrem iného som im podpísal vyhlásenie, že som finančne nevzdelaný a potrebujem jej plnú opateru.

Na základe môjho vyhlásenia mi banka pripravila investičný projekt. Moje dlhodobo investované peniaze zarobili za celý čas investovania menej, než v časoch, keď banky slúžili na zveľaďovanie vkladov svojich klientov, na podporu rozvoja hospodárstva a spoločnosti a nie ako secondhandoví poskytovatelia investícií do iných spoločností, bez vlastnej zodpovednosti.

Ako laik v oblasti financií si predstavujem služby dobrej banky tak, že pre mňa jednoduchým spôsobom, bez potreby neustáleho sledovania a cyklických návštev pobočky, poskytne slušný úrok na moje vklady, len o niečo málo vyšší ako inflácia. Banka pritom môže kľudne naďalej na vlastnú zodpovednosť investovať, mňa to vôbec nemusí zaujímať.

Pokiaľ niekto je odborník na investovanie a má čas sa s tým zaoberať, môže asi svoje investorské chute uplatniť aj priamo, bez sprostredkovania banky.

Pánovi novému premiérovi prajem, aby viedol krajinu tak, aby poskytovala svojim občanom, jednoduchým spôsobom, všetky služby, ktoré potrebujú, na rozdiel od súčasného stavu a smerovania bankového sektora.

Pandemické blúznenie

20.06.2024

Momentálne najmúdrejší, stranícky, príkladne odborne fundovaný špecialista na vírusové ochorenia vyhlásil, že v dvojkrížovom trojkopčí pandémia koronavírusu nebola. Asi sa riadil žiarivým príkladom svojich straníckych predchodcov, podľa ktorých na zametenie hocijakých špinavostí pod koberec stačí vyhlásiť, že skutok sa nestal. Čo už? Však v dvadsiatom prvom [...]

Lúčenie

15.06.2024

Všetko raz skončí. Nastal čas. Pani prezidentka sa rozlúčila s funkciou, službou občanom aj s domom pionierov a mládeže. Lúčenie je obyčajne aj časom spomínania. Ako hrom z jasného neba pôsobil postup občianskej aktivistky za zabránenie vybudovania skládky smetí v Pezinku na úkor iných obcí do druhého kola prezidentských volieb. Jej súperom bol vyčačkaný, [...]

Podobnosti

11.06.2024

Malá malebná dedinka na južnom dvokrížovom trojkopčí. Z jednej strany neveľké kopčeky, z druhej jedna z väčších riek krajiny. Blížil sa koniec poslednej svetovej vojny. Nemci, utekajúci svinským galopom až zo sovietskych stepí, sa usadili v dedine s úmyslom trochu si odpočinúť, ale v prvom rade, po zničení všetkých mostov v okolí, aj zabrániť postupu červenej [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo 15 policajtov a päť ozbrojencov

23.06.2024 18:28, aktualizované: 24.06.2024 05:28

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 243
Celková čítanosť: 924763x
Priemerná čítanosť článkov: 3806x

Autor blogu

Kategórie