Založ si blog

Veľký reformátor

Aj v dobre fungujúcej organizácii sa občas stane, že niektorý z jej vedúcich sa zabudne kontrolovať a šliapne niekomu vyššie postavenému, nebodaj aj straníkovi, do svedomia alebo na nejaké iné boľavé miesto.

Každá akcia vyvoláva urýchlenú reakciu. Stretne sa demokratický, stranícky alebo priateľský pioniersky krúžok a šmahom ruky určí, vo všetkom úslužného náhradníka.

Najvyšší organizácie, v sprievode svojich niekoľkých nenahraditeľných poradcov, zvolá osadenstvo dotknutej časti organizácie. Na obrovské prekvapenie všetkých, poďakuje pomýlenému vedúcemu za doteraz vynikajúco vykonávanú prácu, a za odmenu ho odvolá z funkcie. Zaradí ho na takú pozíciu, z ktorej skôr či neskôr aj tak dobrovoľne odíde.

Zároveň vynachváli do neba veľkého reformátora, ktorý ho nahradí a vraj má všetky predpoklady odstrániť nedostatky v činnosti organizácie, spôsobené najmä pred chvíľou odmeneným, pomýleným bývalým vedúcim.

Veľký reformátor si zasadne na pomyslene pohodlnú stoličku, a začne sa oboznamovať s tým, kam to vlastne prišiel, a čo sa tam vôbec robí. Jeho noví podriadení sa mu zo zištných dôvodov udržania zmysluplnej práce snažia všemožne pomôcť, ale pochopenie fungovania zložitejšej organizácie veľkým reformátorom potrebuje svoj čas.

Veľký reformátor ale potrebuje vykázať nejaké výsledky svojej činnosti čím skôr. Preto systémom škatule hýbte sa rozhodne, že Jožo sa musí presťahovať z kancelárie 319 do 222-ky, odkiaľ Vierka pôjde do kancelárie 131. Veroniku z kancelárie 131 presunie k Jožovi do 222-ky a z 319-ky urobí novú reprezentatívnu zasadačku pre vlastné potreby. A tak podobne migruje celé osadenstvo. Vo všetkom divnom je aj niečo dobré, je čas zbaviť sa starých dokumentov, ktoré každý úradník skladuje len pre istotu, keby niekomu ešte v budúcnosti na niečo poslúžili.

Po úspechu informovania o prvej fáze reformácie pred pionierskym krúžkom, začne mať veľký reformátor aj odvážnejšie myšlienky a rozhodne o presune práce medzi oddeleniami a o premenovaní oddelení. Niektoré činnosti sa mu zdajú zbytočné, a tak ich zruší, aj keď informovaní podriadení ho upozornia na ich záväzné vykonávanie podľa platnej legislatívy. Nevadí, časom sa aj tak obnovia, ale fajku v prehľade výsledkov veľkého reformátora už nikto nezruší.

Určitý čas úspešne prežíva aj rokovania o rozvoji a budúcnosti organizácie, využívajúc dokumenty vytvorené usilovnou prácou pod vedením bývalého vedúceho.

Čas závratne rýchlo uteká, revolučné myšlienky veľkého reformátora neprinášajú očakávané výsledky, skôr spomaľujú a niekedy aj znemožňujú výkon každodennej práce organizácie.

Veľký reformátor s hrubou kožou si uvedomí, že tu pre neho asi ruže neporastú a s obrovským, vopred dohodnutým odstupným, neviazaným na žiadne výsledky jeho práce, po niekoľkých mesiacoch odchádza späť na demokratické, stranícke parkovisko, odkiaľ pôvodne prišiel.

Tam bude pri nejakej, nikomu a ničomu nepotrebnej analytickej práci, spojenej s tvorbou krásnych farebných tabuliek a grafov, očakávať ďalšiu možnosť využitia svojich revolučných reformátorských myšlienok pre dobro ďalšej organizácie, snívajúcej o svojej zázračnej záchrane.

Že vám to niečo pripomína? Nedivím sa. Stačí si všimnúť, že všetci straníci vždy a všade básnia o reformách, len ak sa náhodou pomýlia, tak o transformácii. Ani jeden z nich však nehovorí o tom, že by si sám vyhrnul rukávy a jednoducho začal zmysluplne pracovať.

Papiňák zabijak

07.06.2023

Jedna pracovitá dáma sa rozhodla podeliť s čitateľkami o svoj dramatický zážitok pri varení. Neoceniteľný tlakový hrniec pri varení fazule jednoducho vybuchol, preto odporúča ostatným dámam tak nevariť. Asi z neinformovanosti. Každý slušný tlakový hrniec má zabudované minimálne dva poistné prvky. Prvým je regulačný ventil tlaku v hrnci, ktorý vždy vypustí každý [...]

Skvosty prírody

05.06.2023

Jesienka obyčajná Napriek svojmu názvu sa jedná o rastlinu s výnimočným vegetatívnym cyklom. Kvitne na jeseň v septembri až októbri. Kvet vyženie z podzemnej cibuľky, bez vývoja listov rastliny. Môžete ju objaviť na lúkach a lesných čistinkách. Kvet je spočiatku vajcovitý, neskôr sa rozprestrie do podoby hviezdice modrasto fialovej farby. Po odkvitnutí uschne a cibuľka [...]

Kde domov môj?

03.06.2023

Môže sa sám seba pýtať stranícky herec a klaun trnavský, ktorý sa po zbavení všetkých funkcií spojených s hoci aj minimálnou zodpovednosťou môže opäť bezuzdne tárať a rozdávať každému okolo seba neriešiteľné úlohy. Pán dočasne poverený predseda vlády zas bude môcť krvopotne premýšľať, ako jeden najmúdrejšie sa tváriaci predseda strany, už niekoľko [...]

Si Ťin-pching Putin

Pomáha Peking vojensky Putinovi? Čečenci bojujúci na Ukrajine mali dostať čínske obrnené vozidlá

09.06.2023 16:47

Čína odmieta správy o podpore Ruska ako fámy šírené USA a NATO.

sklenar dubncia

Vojna ukázala, že zásoby sú dôležité. V Dubnici by sa mohla rozšíriť výroba zbraní

09.06.2023 16:15

Zbrojárske podniky v Dubnici nad Váhom by mohli rozšíriť kapacity.

Lynx Commando

Po stredoškoláka z Košíc si prišlo elitné Lynx komando. Plánoval vyrábať bomby?

09.06.2023 16:00

Počas domových prehliadok policajti u chlapca zaistili chemické látky, ktoré je možné použiť pri výrobe výbušnín. Obvinili ho zo zločinov niektorých foriem účasti na terorizme.

Kim Čong-un

Kim Čong-un zakázal samovraždy: Sú zradou socializmu

09.06.2023 15:47

Diktátor miestnym vládam nariadil, aby prijali preventívne opatrenia.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 236172x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie