Založ si blog

Hranice a ploty

Hranice už od dávna obmedzujú život ľudí. Slúžia na ochranu záujmov v tej ktorej krajine vládnucej ideológie

Snáď jedinou zaujímavou stránkou hraníc je pohraničný folklór šmelinárov a ochrancov hranice, ktorý je námetom aj pre početné literárne diela.

Nám najznámejším šmelinárom bol náš národný hrdina merajúci od buka do buka. Podaktorí poliaci by aj život dali za to, pri výmene názorov v krčme, že ten bol ich hrdinom.

Kradol kone na jednej strane hranice, predával na druhej, ale aj naopak aby naspäť nešiel naprázdno. Akurát si musel dávať pozor, aby ich neponúkal pôvodnému gazdovi. Ochrancovia hraníc si pri tom obyčajne plnili povinnosti v inej doline.

Nová doba preorientovala pozornosť na fajčivo. Bola zábava sledovať, ako v lôžkovom vozni, vo všetkých možných skrýšach napratanom kartónmi cigariet, uniformovaný ochranca hospodárstva našiel jeden vopred určený kartón, nachádzajúci sa obyčajne v neobsadenom kupé. Zaujímavá bola tiež púť balíkov s kartónmi po prechode hranice z medzinárodného vlaku do vnútroštátneho, vo vyťahaných rukách uniformovaného ochrancu hospodárstva, na strane vlaku neurčenej pre nástup a výstup cestujúcich.

Na ochranu ideológie a hospodárstva na hranici sa väčšinou ponúkajú a preto asi aj vyberajú chamtivé, arogantné, nekultúrne osoby, vyžívajúce sa v zneužívaní tej štipky moci, ktorú môžu uplatňovať voči bezbranným cestujúcim núteným prechádzať hranicu.

Osobitne dômyselnú hranicu tvorí plot. Každý si určite spomenie na veľký čínsky múr. Nám ale bola bližšia „železná opona“, takto nazvaná ideológmi západného „demokratického“ sveta.

Mimochodom používanie maskovacích pojmov východný a západný namiesto jasného, zrozumiteľného pomenovania tej ktorej ideológie je vzhľadom na guľatosť Zeme nelogické. Či je niečo východné alebo západné záleží od konkrétneho miesta pozorovateľa.

Nevôľa prijímať ľudí, prichádzajúcich z oblastí druhej ideológie s cieľom podieľať sa na spotrebe výdobytkov spoločnosti, je asi neprekonateľná. Veľa o tom vedia taliani, turci a juhoslovania hľadajúci po vojne svetlú budúcnosť v Nemecku. Podobne aj súčasní migranti z Afriky a blízkeho východu snívajúci o lepšom živote v Európe.

Ale ani naši občania emigrujúci na západ neboli vítaní s otvorenou náručou. Len veľmi ťažko sa uchytili, pokiaľ tam nemali bohatého mecenáša alebo nespolupracovali s tamojšími ochrancami ideológie.

Smutné je, že ani po páde „železnej opony“ myšlienka plotov nezanikla. Naopak, najnovšie sa ploty, podľa vzoru spoza veľkej mláky, budujú na ochranu „demokracie“ pred migrantami, len sa presunuli na nové hranice ideológií.

Mier a slobodu milujúcim ľuďom naďalej zostáva len snívať o skutočne demokratickom, slobodnom svete bez hraníc, plotov a nezmyselných ideológií obhajujúcich iba záujmy straníkov a ich prisluhovačov.

Neprispôsobivý

06.12.2022

Vždy mi nadvihne mandle, keď hocikto použije prívlastok neprispôsobivý. Pritom samotná neprispôsobivosť je závislá len od očakávaní osoby používajúcej tento prívlastok, ktorá môže byť takisto považovaná za neprispôsobivú z pohľadu očakávaní inej osoby. Čakajúc na meškajúci vlak v jednej železničnej stanici, ma nedávno prekvapili použitím tohto prívlastku [...]

Som Marťan

01.12.2022

Opäť nám nastúpila pred verejnokomunikačné prostriedky rýchla rota, aby pod vedením priemeru oznámila nedočkavým Marťanom, ako veľkodušne a nezištne pomôžu každej domácnosti, a to formou nepriameho príspevku v priemere tri tisíc euro na domácnosť za rok. Div sa Marťan, štát ti pomôže priamymi dotáciami dodávateľom energií. A ty si vycucaj z malíčka, ako [...]

Vis a Mat

26.11.2022

Vis a Mat sa v jeden krásny slnečný deň rozhodli šmahom ruky vyriešiť dlhodobo nimi samými a ich predchodcami zanedbávané problémy zdravotníctva. Mysleli si, že najlepšie sa to asi podarí napodobnením vysoko odborných postupov dvoch neomylných majstrov zo známej televíznej rozprávky. Najsamprv Vis predložil nerealistickú požiadavku na zvýšenie platov lekárov, [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 39920x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie