Založ si blog

Demokracia

Oživme si niektoré skutočnosti.

Článok 1, odsek 1 Ústavy:

Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Článok 12, odsek 1:

Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i právach.

Článok 29, odsek 4:

Politické strany a politické hnutia ako aj spolky, spoločnosti alebo iné združenia sú oddelené od štátu.

Článok 30, odsek 1:

Občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov.

Článok 30, odsek 4: Občania majú za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným funkciám.

Pojem demokracia je gréckeho pôvodu a jeho význam je vláda ľudu.

Opakovanie z množinovej matematiky. Straníci sú podmnožinou ľudu, občanov.

Po veľkom nežnom štrnganí väčšina ľudí očakávala vznik skutočnej občianskej demokracie v dvojkrížovom trojkopčí. Ústava na to vytvorila podmienky, volebný zákon a prax verejného života však vytvorili namiesto toho stranícku „demokraciu“. Síce nie jednej strany ale o to precíznejšie uplatňovanú.

Skoro všetky verejnú funkcie obsadzujú straníci, prípadne ich prisluhovači. Stranícka koaličná karavána ide hlucho ďalej v presadzovaní úzkych straníckych potrieb a opoziční stranícki psi bezvýsledne štekajú na to isté, čo sami robili v niektorom z predchádzajúcich volebných období. Stranícki „demokrati“ sa nikdy neznížia k tomu, aby si všímali potreby občanov.

Parlamentní stranícki „demokrati“ si odhlasujú, že nebudú pracovať, i keď boli zvolení preto aby robili. Bolo by zaujímavé takúto prax zaviesť do občianskeho života všeobecne. Prví by asi mrkotali stranícki „demokrati.

Orgány zodpovedné za súlad zákonov a občianskej praxe s Ústavou sa tvária, že všetko je v medziach Ústavy.

Stranícky „demokrat“ sa na tlačovej besede zásadne zúčastňuje v sprievode rýchlej roty. Zdá sa, že už len jej členovia sú ochotní načúvať výplodom straníckeho „demokrata“. Možno by sa situácia zmenila, keby sa straníci živili zo straníckych členských príspevkov, ako to bolo v „prekliatom“ socializme.

Stranícku „demokraciu“ chránia pred občanmi uniformovaní, nie výnimočne v čiernom oblečení, niekedy aj maskovaní ozbrojení ochrancovia. Osoby konajúce zlo voči druhým sa obyčajne obávajú náležitej odplaty systémom oko za oko, zub za zub.

No a tak nám rojkom zostáva naďalej len snívať o občianskej demokracii a o zobudení spoluobčanov pohodlne načúvajúcich výplodom straníckych „demokratov“ o slobode, demokracii a možnosti cestovať.

Hranice a ploty

24.09.2022

Hranice už od dávna obmedzujú život ľudí. Slúžia na ochranu záujmov v tej ktorej krajine vládnucej ideológie Snáď jedinou zaujímavou stránkou hraníc je pohraničný folklór šmelinárov a ochrancov hranice, ktorý je námetom aj pre početné literárne diela. Nám najznámejším šmelinárom bol náš národný hrdina merajúci od buka do buka. Podaktorí poliaci by aj život [...]

Zelená vlna

18.09.2022

Občas si vypočujem Zelenú vlnu „verejnoprávneho“ rozhlasu. Je smutné, že hlásatelia, napodobňujúc buričské rádiá spoza veľkej mláky, za peniaze daňových poplatníkov a koncesionárov, upozorňujú sebeckých vodičov a vodičky na miesta merania rýchlosti. Keď sa aj bez radaru postavíte vedľa cesty, ľahko si uvedomíte, že predpísanú maximálnu rýchlosť [...]

Modlitba

16.09.2022

Tlačová správa: Stranícky predseda vláda vo svojich modlitbách prosí, aby Sedembolestná Panna Mária, patrónka Slovenska, neustále držala patronát nad Slovenskom a Slovákmi v ťažkých časoch a skúškach, ktoré zažívame. Oceňujem, že niektorí straníci, zvolení menšinou oprávnených voličov, sa vedia modliť. Predseda vlády dvojkrížového trojkopčia ale asi nemá v [...]

Péter Szijjártó

Szijjártó sa stretol s Lavrovom: Ak sa nezačnú rokovania o mieri, bude to ešte hroznejšie

25.09.2022 08:52

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa ako jediný politik z krajín Európskej únie zišiel vo štvrtok v OSN s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.

Taliansko, voľby

Taliani volia, favoritom predčasných volieb je pravica

25.09.2022 08:19

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že prvýkrát od skončenia vojny by voliči mohli do čela vlády vyniesť krajnú pravicu a prvú ženu.

kaštieľ, Jelšava, nocľah, zážitkové ubytovanie

Nocovanie v ruinách kaštieľa spustia už čoskoro. Niektorí tam možno stretnú Coburga

25.09.2022 08:00

Na chodbách historickej budovy v Jelšave vraj môžu nocľažníci natrafiť aj na duchov.

vojna na Ukrajine, výcvik

ONLINE: Zelenskyj opäť oslovil ruských vojakov, Estónci varovali 'svojich' Rusov

25.09.2022 07:20, aktualizované: 09:16

Volodymyr Zelenskyj mal už druhý prejav v ruštine počas tohto týždňa. Sú adresované ruským obyvateľom.

rojko

O rojkoch, snívaní, prírode a iných drobnostiach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 6556x
Priemerná čítanosť článkov: 1093x

Autor blogu

Kategórie

Archív