Nepriatelia rybárov

14. januára 2023, rojko, Nezaradené

Opäť k nám prišlo niečo, čo sa zimou môže len prezývať a rybári znova začali vyplakávať, že im ich úhlavní nepriatelia kormorány pojedia všetky ryby. Zatrúbili na poplach, vytiahli z almár pušky a poď ho na ne, keď nie zastreliť, tak aspoň vyplašiť.

Aj ľudia s kratšou pamäťou si môžu spomenúť, že nie tak dávno aj u nás boli také zimy keď voda zamŕzala a kormorány migrovali o niečo južnejšie, a neotravovali tunajších rybárov.

V tom čase bolo síce viac fungujúcich tovární chrliacich nečistoty do ovzdušia, ktoré noví demokratickí straníci úspešne zlikvidovali, ale množstvá exhalátov ďaleko zaostávali za súčasnosťou, keď každý musí mať minimálne jedno auto, s ktorým chodí aj tam, kam aj kráľ chodil peši, každý nájde nejakú výhovorku prečo nemôže cestovať hromadnou dopravou, každý musí cestovať všade kde sa nachádza letisko len letecky, aj keď je to za rohom, každý si dá všetko doviesť z pohodlnosti až do domu, každý výrobca si objednáva len dopravu z domu do domu a obyčajne vyhráva doprava nákladným autom a nie železnicou alebo loďou. A tak podobne by som mohol pokračovať v dôvodoch nadmerného znečisťovania ovzdušia a otepľovania.

Logicky rozmýšľajúci egoistický, pohodlný rybár, tiež vlastník aspoň jedného auta, by mohol dospieť k záveru, že spásou v boji s nepriateľom by mohlo byť zvýšenie exhalátov tak, aby už vodné plochy nezamŕzali ani na severe, a tým pádom by kormorány mohli zostať doma po celý rok.

Mal by pri tom ale myslieť aj na to, že podľa skúseností z posledných rokov, vplyvom nežiaduceho rýchleho otepľovania budú vysychať stále väčšie vodné toky a v stojacich vodách chúdence ryby asi neprežijú pre nedostatok kyslíka alebo pre nadmernú teplotu vody prežijú len ryby s pôvodom z tropických oblastí.

Takže páni rybári, boj asi treba smerovať niekde inde, nie proti kormoránom, a pušky sa môžu kľudne využiť aj na plašenie rybárov, ktorých vidím pri tých vodných plochách kade sa pohybujem ja podstatne viac ako kormoránov.